Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Çin Rüyası Önümüzdeki 15 Yılda Marka Ve Kaliteye Yönelecek
Cuma, 31 Ağustos 2007 - (00:10)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Dünya'nın en ucuz! üretim merkezlerinden birisi olarak yer alan ve ekonomik büyüklüğü bu ucuzluğa bağlı olan ÇİN, geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde yaşadığı sıkıntılarla tekrar gündeme geldi.


Dünya'nın en ucuz! üretim merkezlerinden birisi olarak yer alan ve ekonomik büyüklüğü bu ucuzluğa bağlı olan ÇİN, geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde yaşadığı sıkıntılarla tekrar gündeme geldi. Hatırlanacağı üzere önce ABD oyuncak şirketi Mattel, Çin'de yaptırdığı oyuncakları güvenliğinden endişe etmesinden dolayı toplattı. Daha sonra bazı Çin tekstil ürünleri üretimde kullanılan zararlı maddeler (özellikle formaldehit) nedeni ile ABD ve Yeni Zelanda tarafından toplatıldı. Son olarak da bazı Çin yapımı diş macunları içerisindeki zararlı maddeler nedeniyle Japonya ve Yeni Zelanda'da toplatıldı.
Bunlar dünya basınına yansıyan olaylar. Bunların yanında basına yansımayan yüzlerce olay olduğu da bilinen bir gerçek. Çin ucuz mallar ile tüm dünyayı istila etmiş durumdadır. Örneğin, Türkiye'de tüm sektörlerde Çin mallarına rastlamak mümkündür. Oyuncak sektörünün neredeyse tamamı, geleneksel halıcılık sektörümüzün %40 'ı Çin mallarından oluşmaktadır.

Çin' in bu şekilde kalitesiz mallar ile piyasaya girmesi, yüksek maliyetli üretim yapan firmalar için bir avantaj olarak görülüyordu. Bu durum bu firmaların Çin malları karşısında sığınacak bir limanı olmasına neden oluyordu. (Biz daha kaliteliyiz gibi..)

Ancak Çin Tüm dünyayı ucuz malları ile etkisi altına almış bulunmaktadır. Burada faydalandığı temel unsurlar ise işgücü ve hammadde maliyetlerinin düşüklüğü, Çin yönetiminin üretime verdiği teşvikler ve yabancı yatırımlara verilen uzun vadeli desteklerdir. Söz konusu avantajlar ile Çin'in ekonomide elde etmiş olduğu değerler şu şekildedir.

Dünya'nın en hızlı büyüyen ekonomisidir. (%9)
Döviz rezervi 500 Milyar dolar üzerindedir.
İhracatını son 5 yılda %122 oranında arttırmıştır.,
Şehirde yaşayan halkın hane geliri 18.000 ile 36.000 $ arasındadır.
ABD, Japonya, Almanya, İngiltere ve Fransa'dan sonra dünyada 6. sırada yer almıştır.
Tarım oranı yüzde 45.4'ten 14.5'e inmiş sanayi oranı yüzde 34.4'ten 51.8'e yükselmiştir.

Görüleceği üzere Çin ucuz üretim ile ekonomisini belli bir noktaya getirmiş durumdadır. Ancak sürecin bu şekilde devam etmeyeceği düşüncesinde olan Çin yönetimi gelişmişliğin gerçek ölçüsü olan teknoloji ve kaliteye yönelik çabalara gireceğinin işaretlerini vermiştir.
Bu işaretlerden en önemlisi Çin yönetiminin 2020 yılına kadar sosyalist piyasa ekonomisi ile ulaşacağı tüm hedefleri belirlemiş olmasıdır. Bu hedefler arasında;
..................
İşletmelerin dinamizminin ve rekabet gücünün yükseltilmesi,
Sektörel pazarlama stratejilerinin oluşturulması,
Makro ekonominin güçlendirilmesi,
Açık ve rekabete dayalı modern piyasa sisteminin kurulması,
Bölgeler arasında farklılıkların giderilmesi vb. bulunmaktadır.

Bu kararlara dikkat edildiğinde bundan sonra Çin firmalarının önündeki hedeflerin, daha düşük maliyet, iyi kalite, marka ve rekabet avantajı yaratacak pazarlama stratejileri olduğunu görmekteyiz.

İşte bu nokta da bizi ilgilendiren kısma girmekteyiz. Yani Türk firmalarının bundan sonra Çin malları ile rekabet alanı daha da genişleyecek. Tutunduğumuz bir dal artık (biz daha kaliteliyiz) kalmayacak gibi.

O halde Türk firmalarının ve sanayi politikalarımızı oluşturan kesimlerin acil olarak rekabet gücünü artıracak önlemler alması gelmektedir. Özellikle tüketicilerin aynı kalitedeki malı en uygun fiyata (ucuza) seçeceği düşüncesi ile hareket edildiğinde, Türk firmalarının şimdiden hangi pozisyonda olacaklarını belirlemeleri gerekmektedir. Rekabet artık tek bir alanda değil bir çok alanda ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak firmalarımızın şimdiden başlamak üzere AR-GE' ye yönelmeleri, ölçek ekonomisine geçmeleri, bir araya gelerek sinerji oluşturmaları, verimliklerini arttırarak en uygun pazarlama stratejilerini belirlemeleri gerekmektedir.

Kamunun ise Türk firmalarının rekabet gücünü yükseltecek önlemlere yönelmesi, örneğin işgücü maliyetlerini ve diğer maliyetleri düşürücü önlemler alması, yabancı yatırımların önündeki mevcut engelleri kaldırması gerekmektedir.

Artık Türkiye, kolayca halledilebilecek kendi iç işleyişi ile ilgili problemlerini çözmeli ve dünyanın dönüş hızına hem kamu hem de özel kesim olarak ayak uydurmalıdır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.