Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kafkasya’da yeni sıcak çatışmanın ayak sesleri
Pazartesi, 05 Haziran 2006 - (23:46)
Mirza Çetinkaya
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Gürcü-Osetin çatışma bölgesinden Rusya askerlerini çıkartabilme memnuniyetini tadan Gürcistan’ın, yakın zaman içerisinde kendi topraklarındaki Rusya birliklerinin tümüyle çıkartılması hususunda birtakım kararlar kabul etmesi bekleniyor.


Yıllardır huzur ve istikrarı arayan Kafkasya’da ‘rutinleşen’ çatışmalara yenilerinin eklenmesi hiç de sürpriz olmayacak. 1990’lı yılların başında yaşanan kanlı Gürcü-Abhaz ve Gürcü-Osetin çatışmalarının yeniden alevlenmesi için ‘gerekli şartlar’ etle kemiğe bürünüyor.

Tarihteki en kötü dönemlerinden birini yaşayan Moskova-Tiflis ilişkilerinin seyrettiği gerginlik, öncelikle Gürcistan’ı istikrarsızlaştıracak boyutlarıyla ön plana çıkıyor. Sovyet sonrası bağımsızlığından beri pek istikrara kavuşamayan Gürcistan’ın en ciddi paradoksu, kendisine bağlı özerk cumhuriyetler. Özellikle de yönetimleri Rusya yanlısı olan Güney Osetya ve Abhazya idareleri, merkezi hükümete kafa tutarak tam bağımsızlıklarını istiyor. Bu iki cumhuriyet fırsat buldukça da Rusya ile birleşme yollarını zorluyor. Moskova ise zaman zaman Gürcistan’a gözdağı veren açıklamalarını sürdürüyor.

Bağımsızlığını ilan eden; ancak kimse tarafından tanınmayan Güney Osetya’nın lideri Eduard Kokotı, zaman zaman gerekirse silaha başvuracaklarını dile getirerek Tiflis’i tehdit de ediyor. Ayrıca 1991’in son günlerinden başlayarak uzun süre devam eden Şevardnadze-Gamsağurdia savaşının aktörlerini değiştirerek yeniden ortaya çıkma tehlikesi kuvvetle muhtemel.

Moskova ile Tiflis arasındaki gerginlik içki ambargosuyla geriye dönülemez bir mecraya girerken Gürcistan yönetimi, kendi topraklarında bulunan Rusya barış gücü askerlerinin bölgeden çıkartılması için tüm imkânlarını kullanıyor. Geçtiğimiz cuma günü Tiflis yönetimiyle ABD, AB ve AGİT temsilcileri arasında gerçekleşen görüşmeden sonra Sıhinvali’de bulunan Rusya kuvvetlerinden 500 kadarı hafta sonunda Gürcistan’ı terk etti.

Gürcü-Osetin çatışma bölgesinden Rusya askerlerini çıkartabilme memnuniyetini tadan Gürcistan’ın, yakın zaman içerisinde kendi topraklarındaki Rusya birliklerinin tümüyle çıkartılması hususunda birtakım kararlar kabul etmesi bekleniyor. Şimdiye kadar BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) adına çatışma bölgelerinde bulunan Rusya askerleri ile ‘isyancı’ özerk liderlerin başkaldırıları arasında barış gücünü evhen-i şer olarak gören Tiflis yönetimi, riskli bir karar alarak Moskova ile köprüleri tümüyle attı.

Pek çok gözlemciye göre barış gücü askerlerinin çekilmesi, en ufak adi bir polisiye olayı bile her an bir iç çatışmaya dönüşebilme tehlikesini beraberinde getiriyor. Rusya kuvvetlerinin yerine Amerikan ya da NATO güçlerinin ikame edilmesi de perspektifli bir çözüm olarak görünmüyor.

Her ne kadar ABD ve NATO tarafından desteklense de Gürcistan’ın turuncu devrimci genç lideri Mihail Saakaşvili yönetimi, kritik bir dönemeçten geçiyor bugünlerde. Eski Sovyet cumhuriyetlerindeki ‘anti-Moskova’ oluşumların baş aktörlerinden biri olan Saakaşvili’nin çok da uzak olmayan bir zaman sürecinde özerk cumhuriyetlerle mücadeleyle hırpalanabileceğini kestirmek hiç de güç değil.

Zaman Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mirza Çetinkaya'in Diğer Yazıları
   Derebeyler, barut, nükleer ve tek kutuplu dünya düzeni
   Kafkasya’daki savaş mekanizması güneye kayıyor
   Trans-Hazar yeniden ısıtılıyor
   Çeçenistan'da Patron Petroldür
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.