Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kıyamet senaryosu
Çarşamba, 07 Haziran 2006 - (22:44)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İran bir çatışmanın galibiyetle sonuçlanacağını düşünmese bile bölgedeki bir yangının tüm dünyayı ekonomik yıkıma götüreceğini anlamıştı. Sözleri şöyle yorumlanabilirdi: ‘ Beni denize itmeyin, hep birlikte boğuluruz’


Bir süreden beri kısık sesle dile getirdiğim, bazen ima ettiğim bir gelişmeyi İran dini lideri Hamaney somut olarak ifade etti. ‘Eğer İran ile ilgili olarak yanlış bir hareket yaparsanız, bölgedeki enerji sevkiyatı ciddi biçimde tehlikeye girer’ sözleri bir kıyametin habercisi gibiydi.

İran’ın tavrı hesapsız bir davranış gibi görünmüyordu. ABD’nin askeri üstünlüğünü dengeleyecek kozları vardı ve bu tüm Batı alemi için bir yıkım anlamı taşıyordu. Petrolün dünya ekonomisindeki rolü bir insanın damarlarındaki kan gibiydi ve bunun yokluğu, bir organın kaybının ötesinde ölüm demekti. İran bir çatışmanın galibiyetle sonuçlanacağını düşünmese bile bölgedeki bir yangının tüm dünyayı ekonomik yıkıma götüreceğini anlamıştı. Sözleri şöyle yorumlanabilirdi: ‘ Beni denize itmeyin, hep birlikte boğuluruz’

Çatışmanın İran’la sınırlı kalmayacağı, tüm bölgeye yayılacak bir karmaşanın dünya petrol arzının üçte ikisini etkileyeceği düşünülüyor ve bunun aylar içinde tüm dünyayı ekonomik bir kaosa sürükleyeceği hesaplanıyordu.

Bu tablo İran’ın, tek başına, dünyayı istediği yere götürebileceği anlamını taşımıyordu. Onu destekleyecek ya da en azından engellemeyecek başka bir güce ihtiyaç vardı. Mesela Rusya böyle bir yıkımı engelleyecek bir politika izlerse İran’ın yapacağı hiçbir şey kalmazdı. İpler İran’ın elindeymiş sanılsa bile gerçek aktör Rusya idi. Dünyayı onarılması güç bir felakete sürükleyecek bu senaryodan Rusya hiç etkilenmeyecek hatta büyük ölçüde karlı çıkabilecekti. Olay bir kar-zarar hesabını da aşıyor varlık yokluk anlamını taşıyordu.

Rusya böyle bir kaosu istiyor denemezdi ama kozlarını masaya sermiş pazarlık etmeyi bekliyordu. Karşılığında talep edeceklerinin az olmayacağı tahmin edilebilirdi.

Bu büyük satrancın taraflarını tahmin etmek sanıldığı kadar kolay değildi. Acaba oyun ABD ile Rusya arasında mıydı yoksa ikisi başka bir güce karşı ortak mı hareket ediyordu? İran’ın tavrı kendi iç dinamiklerinin bir eseri miydi, yani seçimlerden Ahmedinecad’ın çıkması öngörülmemiş miydi? Rafsanca’ni kazansaydı böyle bir durumla karşılaşılmaz ve İran’ın renkli Soros devrimlerinden birini yaşayacağı için küresel sermaye ile uyumlu bir politika izler ve bugünkü kriz ortaya çıkmaz mıydı?

Ben komploculuk iddialarına muhatap olmayı göze alarak ABD ile Rusya’nın ortak hareket ettiğini, yeni bir dengenin bu iki güç arasında kurulacağını düşünüyorum. İran’ın bu tehdidinin en çok Avrupa, Çin ve diğer Uzakdoğu ülkelerini tedirgin edeceğini, küreselcilerin güçlerinin bir anlamının olmadığını göstereceğini zannediyorum.

Herhangi bir denge oluşturulduğu zaman bu sadece günün yöneticilerinin karar ve niyetlerine bağlı olarak ayakta kalmaz. Bu dengenin sürmesini sağlayacak maddi yapılar oluşturulur. Ben önümüzdeki günler için kendi senaryomu yazacağım. Beğenmeyenler başka şeyler söyleyebilir ve rakamları alt alta sıralayarak trend analizleri yapar, enflasyon ve büyüme tahminlerine dayanarak geleceği tahmin edebilir.

Tüm Ortadoğu’nun bir yangın yerine çevrileceğine dair güçlü işaretler verilecek ve genel bir ekonomik çöküşün sinyalleri hissedilecektir. ABD, İran’ı vurursa misillemenin petrol akışını durdurmak olacağı izlenimi yaratılacaktır. Türkiye’nin Batı safında yer alması halinde, askeri gücünü kullanarak, kaosu sınırlayacağı düşünülecek ama onun tavrında bir netlik olmayacaktır.

Avrupa, Çin ve küreselciler masadaki kozlara bakarak yeni kurulacak dengeye razı olacak ve alternatif enerji kaynakları devreye girinceye kadar petrolün kontrolü ABD ve Rusya’ya bırakılacaktır. Bu Avrupa’nın güç dengesinde taraf olmayacağı anlamına gelecek dağılmış bir Avrupa bu iki tarafın yanında yer alacaktır. Uzakdoğu ekonomik olarak tecrit edilecek, küresel sermayenin desteği ve pazarlarının sınırlandırılması nedeniyle ekonomik gerileme yaşayacaktır.

Bunların bir senaryo olduğunu düşünebilir ve dünya borsalarının Türkiye’ye etkilerinin çok daha önemli olduğunu söyleyebilirsiniz.

Star Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   İttifak
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.