Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Fâsid daire
Pazar, 11 Haziran 2006 - (22:22)
Hüseyin Hatemi
Yeni Şafak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Kurtuluş çaresi nedir? Allah'ı çağırarak göz bağlarından kurtulmak ve derhal gönül ve aklın ortak yapımı olan pusulası ile Yüce Sevgili'nin yönünü bulup o yönü, Sevgili kıblesini tutmak, yön edinmektir.


Eskiden "fasid daire" derdik (Cercle Vicieux), şimdi "kısır döngü" diyoruz. Almancası'nda daha güzel bir işaret var: Teufelskreis. (Şeytan çemberi) Şeytan; kendi dolabını döndürmek için bazı kimseleri bu gibi dolaplara koşabilir. Bu kısır döngüden kurtulmak için ilk yapılacak şey, şeytan çemberi üzerinde dönüp durduğunu, yoksa tekâmûl ve terakkî etmediğini anlayabilmek için, gözündeki at gözlüklerini çıkarmaktır. Ne var ki bu da çoğu kez yasaktır. Mutlaka kanunen yasak olması gerekmez. Bazen toplumsal yasak ve tabular da devreye girebilir. Bu fiilî tabulara, yanlış yorumlarla ve yine fiilen cezaî yaptırım bağlanabilir. Umumiyetle at gözlüğü takmak -herhangibir konuda- kanunen teşvik ediliyormuş gibi yorumlar baskın ve yaygın olabilir, buna karşılık at gözlüğünden kurtulmak yaptırımla karşılanabilir.

Şerrin, kötünün dolabına koşulmanın insan için hiçbir yararı yok, üstelik çok vahim boyutlarda zararı vardır. Bu dolaplardan kurtulmadıkça manevî ilerleme mümkün değildir. Bu bir "sema'-i râh", coşku ile döne döne ilerleme değildir, çoğu kez döne döne ters yöne gitme şeklinde de belirebilir. Çünkü şeytan için dairesinin merkezini Sevgili'den mutlaka belirli bir uzaklıkta sabit tutma endişesi yoktur. Esasen sevgili de lâmekandır. Bu gibi dolaplar sabit bir kuyu çevresinde kurulmuş dolaplara da benzemez. Molalar sırasında, at gözlüğü çıkarılmaz ve şeytan çemberinin merkezi gitgide Sevgili'ye çok daha uzak bir noktaya aktarılabilir.

Kurtuluş çaresi nedir? Allah'ı çağırarak göz bağlarından kurtulmak ve derhal gönül ve aklın ortak yapımı olan pusulası ile Yüce Sevgili'nin yönünü bulup o yönü, Sevgili kıblesini tutmak, yön edinmektir. -Yasak hemşehrim! At gözlüklerini çıkarmanın yasak olduğunu bilmiyon mu?- Kim demiş yasak diye? Hayır bilmiyorum ve böyle bir yasak kabul etmiyorum! Göz bağlarımı zorla taşısam ve bu çemberde dönmeye zorlansam bile hiç değilse şu andan itibaren bunu zorla yapıyorum. Sevgili mekân kayıtları ile kayıtlı olmadığı için de, nerede dönersem döneyim, "ey Lâymekânım seni ben çok aradım çok/Sînemde mukıym olducağın tâ duyulunca" mutluluğunu yaşıyorum.

-Bireysel açıdan- dış çevre şartları ne olursa olsun- mutluluk mümkün müdür? - Mümkündür. Bunun örneğini Huseyn vermiştir. - Fakat bu gibi değirmenlere koşulanların sadece akıl gözünde gözbağı olmakla kalmayıp Allah ile gönül bağlantısı kurmaları da engellenmiş ise? - Bu mümkün değildir. Yüce Sevgili; bağlantının devamlı olması için güvencedir, vesiledir. Allah'ı sadece çağırmakla, dua ile bağlantı kurulur. Bağlantının sürekli olması için Vesile'ye ihtiyaç vardır. - Vesile'nin de vesilesi var mıdır? - Ehl-i Beyt Sevgisi, Vesile'nin Vesilesi değil, esasen Vesile'nin, Resûl-i Ekrem (S.A.) sevgisinin, onsuz olmaz bir boyutu, bir parçasıdır - Bu Vesile'nin de Vesilesi yok mudur? - Başka bir Vesile yoktur. Sadece kendileri de Vesile'ye muhtaç olan kimseler vardır. Bu kimseler de "-burada Allah da -hâşâ- Vesîle de benim, benden başka Râbıtan yoktur" diyorlarsa, Şeytan Çemberi'nden çıkmaları önlemek için görevlendirilmiş sahtekârlar olduklarına şüphe yoktur. - Allah'dan bahsetmekle en azından görgüsüzlük yaptığının farkında değil misin? Hiç değilse "afvınıza mağruren, hâşâ huzurdan Müslümanım" demelisin! Basın da "kamusal alandır", kamusal alanda dinselliğe değil, ancak cinselliğe yer vardır!

İmdi ey kardeşler: Önce bireysel mutluluğumuz için bu kısır döngüden çıkmak şarttır. Toplumların kısır döngüden kurtulmaları, bireysel kurtuluş birikimlerinin belirli bir nitelik ve niceliğe ulaşmış olmasına bağlıdır.

En kötüsü de bireysel mutluluğa, "Vesile"ye eriştikten sonra, getirilen "ambargo" yaptırımlarına dayanamayıp "elle gelen düğün bayram, zaman sana uymazsa sen zamana uy, değiştim kardeşler, tövbe, değiştim!" feryadı ile, tekrar göz bağlarını gözüne takmaktır. Allah korusun! Sen hakk'ı elden salma! Hakk seni yahşi gözler!

Yeni Şafak Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hüseyin Hatemi'in Son 10 Yazısı
   Ilımlı İslâm'ın anlamı
   Balta sapları
   Sevgi ve akıl
   İyi ağaç
   Şerrin derin devleti
   Türkiye sırada mı?
   Kur'an
   Misyonerlik
   Kötünün kaynağı nerede?
   Dinî referanslar
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.