Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Misyonerlik
Perşembe, 29 Haziran 2006 - (22:55)
Hüseyin Hatemi
Yeni Şafak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Kur'an-ı Kerîm müslümana da "Rabinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağırma" ödevini yüklüyor. Bu ödev Müslümanlar tarafından yerine getirilmezse, elbette birçok genç "muztarib", "Sevgi"den söz eden hristiyan misyonerlerinin çevresinde Sevgi'ye özlemlerini ve susuzluklarını gidermeye çalışacaklardır.


Fikri Akyüz "ihtida eden bir kişi, yani bir mühtedi, İslâm'ı bilmiş olsaydı, yine Hristiyan olur muydu? Bir kişi kendi iradesiyle din değiştiriyorsa, dolayısıyla din değiştirecek kadar İslâm'a uzaksa, makul olan onu engellemek mi, yoksa ona İslâm'ı anlatmak mıdır?" diye soruyordu. (Yeni Şafak, 26 Haziran 2006 Pazartesi)

Dil kullanımı açısından bir düzeltme yapmak zorundayım: İhtida, (doğruyu bulma, hidayete erme) din değiştirme anlamında renksiz bir terim değildir. Bir değer yargısı içerir. Şu halde "ihtida" terimi yerine, "din değiştirme" deme kaydı ile, soru şeklinde ifade edilen bu görüş doğrudur. "Lâ ikrâhe fîd-dîn" ilkesi İslâm'ın ilkesidir. (Bakara, 256) Bu ilkeyi "Ehl-i kitab'a zorla İslâm benimsetilmez, ancak, Müslüman doğan bir kimse başka bir dine geçerse veya Ehl-i Kitab'dan birisi, bir Musevî veya Hristiyan, kendi dinini terk ederse, ne Musevî, ne Hristiyan, ne Müslüman olursa, cezası ölümdür" diye yorumlamak yanlış olmuştur. Bu gibi yanlışlıkların birikiminden de "misyonerler" yararlanırlar. Özellikle Engizisyon zulmünü reddettiklerini söyleyip Calvin'in Servetus'u Cenevre'de yakarak öldürttüğünü "meskût" bırakan Protestan misyonerler, Katolik ve İslâm'a karşı bu gibi tarihî birikimlerden yararlanırlar.

Kur'an-ı Kerim, "Sözü dinleyip en güzeline uyanlar, işte onlardır Allah'ın hidayet verdiği kimseler, onlardır sağduyulular" buyurur. (Zümer, 39/18)

Yine Kur'an-ı Kerim buyuruyor ki: "İçlerinden zulmedenler müstesnâ olmak üzere, kitâb ehli ile ancak en güzel şekilde cidal edin ve onlara şöyle söyleyin: Biz; bize indirilene de, size indirilene de iman ettik, Tanrımız ve Tanrınız birdir (Allahdır), ve biz ona teslim olup ondan esenlik bulanlarız" (Ankebut, 29/46). "Zulmedenler müstesna" istisnası, din bahanesi ile müslümanlara karşı savaş açanlar, zora başvuranlar, bir de İslâm'ı kötüleyenler, Resûl-i Ekrem'e (S.A.) saygısızlık edenlerdir. Meşru müdafaa hali müstesna, "içlerinden zulmedenler" ibaresi kötüye kullanılarak hiçbir ferde -Trabzon'da öldürülen Katolik rahibi olayında olduğu gibi- "misyonerlik" yaptığını iddia ettiği bir kimseye karşı şiddete başvurma hakkı tanınamaz.

Yine Kur'an-ı Kerim buyuruyor ki: "Rabbi'nin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et (tartış)".. (Nahl, 16/125)

Fikri Akyüz'ün yazısı, bu bakımdan çok doğru ve güzel bir İslâmi tepkinin ifadesidir. "Misyonerliğin yaygınlaşmasının ana nedenlerinden biri, Devlet'in, içini doldurmadığı bir lâiklik ilkesini din haline getirmesi değil midir?" sorusu üzerinde de -bu kez, misyonerliğe İslâmi gerekçelerle değil, lâiklik ilkesi gerekçesi ile karşı çıkanlar- düşünmelidirler.

Kur'an-ı Kerîm müslümana da "Rabinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağırma" ödevini yüklüyor. Bu ödev Müslümanlar tarafından yerine getirilmezse, elbette birçok genç "muztarib", "Sevgi"den söz eden hristiyan misyonerlerinin çevresinde Sevgi'ye özlemlerini ve susuzluklarını gidermeye çalışacaklardır. İnsanın yaradılışında olan bu susuzluğu, "Sevgi ve Sevgi'nin adalet düzeni" özlemini gideremiyorsak, İslâm'ı "Huseynî" makamından tebliğ edemiyorsak, susuzluklarını gidermek için başkalarına koşanları değil, kendimizi sorumlu tutalım ve "halimizi değiştirelim". Bugün "Sosyal Adalet ve Sosyal Devlet İlkesi" dediğimiz Mâûn ilkesini de gerçekleştirirsek, biz kendimiz şeklî ve zahirî bir Müslümanlık ile yetinmeyip Allah ile Sevgi ilişkisi kurabilmiş mü'minler olabilirsek, gençlerimiz de bu Mâûn Düzeni'nde (Sosyal Devlet İlkesi) ne ekmek için, ne de esasen "en güzel" biçimde tatmin edebildikleri ilâhî Sevgi ihtiyacı için başka kapılara gitmezler. Kitab ehlini de, kendimi de, bütün dindaşlarımı da Sevgi seferberliğine çağırıyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hüseyin Hatemi'in Son 10 Yazısı
   Ilımlı İslâm'ın anlamı
   Balta sapları
   Sevgi ve akıl
   İyi ağaç
   Şerrin derin devleti
   Türkiye sırada mı?
   Kur'an
   Kötünün kaynağı nerede?
   Fâsid daire
   Dinî referanslar
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.