Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kosova’da son gelişmeler...
Perşembe, 29 Haziran 2006 - (23:09)
Fikret Ertan
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Petersen, bize göre bu beş temsilcinin en başarılı olanı. Hem Kosova’nın iç problemlerinin çözümüne yaptığı olumlu katkılardan ve hem de Kosova’nın nihai siyasi statüsünün sürüncemede kalmaması için milletlerarası camia nezdinde yaptığı teşebbüslerden dolayı Petersen süphesiz birçok kesimde başarılı hizmetlerinden dolayı takdirle anılacak.


Kosova’nın nihai statüsünü belirleyecek olan görüşmelere devam ediliyor. Bu çerçevede Viyana’da kapalı kapılar ardında yapılan görüşme turlarının altıncısı bu ayın başlarında sona erdi.

Bu altıncı turun ana konusu Kosova’nın ekonomik statüsü ile ilgiliydi ve bu konuda en çok Kosova’da yapılan özelleştirmeler üzerinde duruldu. Sırp tarafı yapılan özelleştirmeleri ‘kanunsuz özelleştirmeler’ olarak niteleyip bunlara karşı çıkarken Arnavut taraf da Yugoslavya’nın tasfiyesi sırasında yapılan bazı anlaşmaları öne sürerek yapılan özelleştirmelerin kanuni ve geçerli olduğunda ısrar etti. Sonuçta tarafların bu tezlerinde herhangi bir taviz vermemeleri üzerine altıncı tur da herhangi bir uzlaşma ya da anlaşma olmadan sona erdi. Esasen, yapılan önceki turlardan da, beşinci tur hariç, herhangi bir sonuç alınamadı. Beşinci turda belli bir anlaşma ortaya çıktı; ama bu da zaten eninde sonunda ortaya çıkacak olan bir anlaşmaydı. Bu anlaşma da Kosova’daki Sırp kültürel ve dinî varlıklarının muhafazasını kapsıyor, o kadar...

Statü görüşmeleri bıktırıcı, sonuçsuz minvalde devam ederken oldukça önemli bir gelişme de meydana gelmiş bulunuyor Kosova ile ilgili olarak. Bu gelişme Kosova’yı 1999 yılından bu yana yöneten kısa adı UNMIK olan BM Kosova Misyonu’nun yöneticisi Özel Temsilci Danimarkalı Soren Jessen-Petersen’in bu ay sonunda görevini bırakıyor olması. 16 Ağustos 2004’ten beri BM Özel Temsilcisi olarak hem Kosova’nın yönetimine ve hem de bugün devam eden statü görüşmelerine güçlü bir damga vuran Petersen, görevinden ailevi sebepler dolayısıyla ayrılma kararı aldığını ve Kosova’dan sonra Washington’a gidip ailesiyle birlikte olacağını açıklamıştı bir süre önce.

Birkaç gün sonra Priştine’yi terk edecek olan Petersen, UNMIK’in Kosova’daki beşinci temsilcisiydi. Ondan önce de sırasıyla Fransız eski sağlık bakanlarından Bernard Kouchner, yine Danimarkalı Hans Haeekerup, Alman Michael Steiner ve Finli Harri Holkeren çok ağır problemler yaşayan Kosova’da özel temsilci olarak görev yapmışlardı.

Petersen, bize göre bu beş temsilcinin en başarılı olanı. Hem Kosova’nın iç problemlerinin çözümüne yaptığı olumlu katkılardan ve hem de Kosova’nın nihai siyasi statüsünün sürüncemede kalmaması için milletlerarası camia nezdinde yaptığı teşebbüslerden dolayı Petersen süphesiz birçok kesimde başarılı hizmetlerinden dolayı takdirle anılacak.

Petersen ayrıca, diğer özel temsilcilerin tam tersine Kosovalı Arnavutların da gönlünü büyük ölçüde kazanmış birisi. Özellikle Kosova’nın yönetimiyle ilgili olarak UNMIK’in bazı yetkilerini mahalli Arnavut yönetimlerine devretmesi, özelleştirmelere destek olması ve Sırp tarafın oyalayıcı taktiklerine karşı çıkması dolayısıyla da hatırlanacak. Bu çerçevede, Arnavut siyasi liderlerle, özellikle de kısaca AAK denen Kosova’nın Geleceği İçin İttifak adlı siyasi hareketin lideri Ramuş Haradinac ile kurmayı başardığı dostluk ve yakınlık da onun bir başka olumlu yönü şüphesiz. Petersen, 20 Haziran günü Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu kendisinin son Kosova raporunda Kosova’da meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmelerden övgüyle söz etmiş, bunların milletlerarası camianın istediği yönde ve hızda devam etmekte olduğunun altını çizmiş ve böylece Kosova’nın nihai siyasi statü görüşmelerinin sonuca doğru yol almasının önünde fazla engel kalmadığını da ima ederek nihai statünün bağımsızlıkla sonuçlanması gerektiğine işaret etmişti.

Danimarkalı diplomat Petersen, Kosova misyonunu işte bu olumlu mirasıyla kendisinden sonra gelecek olan altıncı ve tabii son temsilciye bırakıyor. Altıncı temsilci kim olacak, şimdilik bilmiyoruz; ama kim olursa olsun onun da Petersen çizgisini devam ettireceğine hiç şüphe yok. Kısacası, Kosova bağımsızlığa doğru ilerliyor. Bu bağımsızlığın nasıl bir mahiyette tezahür edeceği ise yıl sonlarına doğru belli olacak. Kosova ile ilgili son gelişmeler işte böyle.

Zaman Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Fikret Ertan'in Son 10 Yazısı
   Kosova'da son aşamaya girilirken...
   Skyshield 35
   Rafsancani'nin dönüşü...
   Srebrenitsa’yı unutturmayalım
   Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...
   Şanghay zirvesi
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Afgan siyasetinde dengeler
   İsrail-Hindistan ve ötesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.