Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Gazze saldırısı çok önceden planlanmıştı
Çarşamba, 12 Temmuz 2006 - (13:22)
Thomas Rasher

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Gazze saldırısı uzun zaman önce planlanmıştı ve İsrailli asker Gilad Shalit’in kaçırılması bunun sadece bahanesi oldu. İsrail bir kez daha hüzünlü deniz kenarı kenti Gazze’ye hücum etti.

Sözde, bu kitle yıkımı Filistinli militanlar tarafından rehin alınan 19 yaşındaki İsrailli asker Gilad Shalit’i kurtarmak için yapılıyor. Aslında, İsrail’in eylemlerinin kökleri daha derinlerde ve onun Gazze saldırısı askerin kaçırılmasından çok çok önce planlandı. Bir Yahudi olarak Amerika’da rahatça oturuyorum ve “benim halkımın” bahanelerine ve insafsızlığına sinirleniyorum. Siyonist dostlarıma Hamas’ı daha katlanılır ya da Filistinlileri suçtan tümüyle muaf bulduğumu söylemiyorum, sadece Yahudilerin daha iyi olmasını ve daha iyi yönetim göstermelerini istiyorum-yani zengin ve güçlü olan bir ulus zayıf ve fakir olanlarla ilişkilerinde daha makul olmalı. İsrail’in kişi başına düşen geliri 24.600 dolar, ancak sistematik bir biçimde yoksul Filistinlileri (kişi başına düşen gelir Gazze’de 600, Batı Şeria’da 1100 dolar) güçsüzleştirip haklarına tecavüz ediyor.

Amerika’da medya her zamanki gibi gerçek durumu yansıtmadı. New York Times gazetesi, Gazze’nin altyapısının vurulmasından tam dört gün sonra, “İsrail, askerin serbest bırakılması için Gazze baskınlarını yoğunlaştırıyor” başlığını kullandı. Bunun aksine, İsrail gazetesi Haaretz’deki editörler ve haberler daha dürüsttü. Örneğin, rehineler ve tutuklular konusunda: İsrail, cezaevlerinde 9 bin Filistinliyi tutuyor (ve rutin olarak işkence yapıyor). Tutukluların çoğu bir suçla itham edilmemiş bile. Bunların arasında, Shalit’ten yaşça daha küçük 300 çocuk da var. 600 kadar kadın bulunuyor. Kim daha çok adam tutuklamış (kaçırmış)? Filistinliler şimdi bu tutukluların serbest bırakılmasını istiyor, tıpkı 2005 yılı Şubat ayında İsrail’in 500 Filistinliyi serbest bırakmasındaki gibi.

Bir diğer bilmediğimiz nokta İsrail’in askerî oluşumu: Shalit, medya haberlerinde belirtildiği gibi hiç de öyle masum bir seyirci değil. Aksine, İsrail topçu birliğinde, İsrail’in Gazze sınırında görev yapan bir asker. Bilinmeyenlerden biri de, İsrail’in hareket noktası: Filistinlilerin, Ocak 2006’da Hamas’ı seçmesinden bu yana İsrail Hamas’ı ölüme mahkum etmek ve rejim değişikliği sağlamak için yasal olarak tartışmalı, olağanüstü önlemler aldı. İsrail taktikleri, kişisel çalışma izinlerini geri çevirmeyi ve hükümet fonlarını bloke etmeyi içeriyor, hatta bunun içinde gıda ve tıbbi bakım fonları da var. Böylece, sözde özgür kalan Gazze de dahil Filistin halkına daha fazla zarar veriliyor. İsrail medyası kaynaklarına göre, Shalit’in kaçırılmasından haftalarca önce İsrail kabinesi Gazze’ye müdahale etmeye ve Hamas hükümetine ölümcül darbeyi indirmek için bakanları tutuklamaya karar verdi.

Bu nedenle, Filistin’de bir rejim değişikliğinin bir unsuru olarak Gazze sınırına İsrail’in yığdığı askerî güçlere ait olan ve kişisel olarak suçsuz gibi görünen Gilad Shalit de bu planın bir parçası. Bu geri zemine bakmadan, Amerikan medyasında yer aldığı şekliyle İsrail’in saldırılarını Filistinli aşırıcı “teröristler” tarafından “kaçırılan”, “masum” bir İsrail askerini kurtarmak olarak sunmak, Rumların Grek’i Truva’dan kurtarması için binlerce gemi göndermesiyle eşdeğerdir.

Opendemocracy.net
(Kanada merkezli düşünce kuruluşu), 4 Temmuz 2007

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Thomas Rasher'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.