Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İsrail ve Nazi taktikleri
Pazartesi, 17 Temmuz 2006 - (15:45)
Taha Akyol
Milliyet Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

BUSH, İsrail'e "itidal" bile tavsiye etmiyor. İsrail'in Lübnan'a bombalar yağdırmasını "terör örgütü Hizbullah'ın altyapısını yok etmek" diye meşrulaştırıyor!

İsrail, sadece Hizbullah'ın karargâhını değil, yolları, elektrik santrallarını, yakıt depolarını, meskûn mahalleri, hava meydanını da vurdu! Bombalar kadın ve çocukları da öldürdü! Bush, bunları 'terör altyapısı' sayıyor!

Moskova'daki G-8 zirvesinde olsaydım, gazeteci olarak Bush'a sormak isterdim: Türkiye de Kandil dağlarındaki PKK 'altyapısını' bombalarsa nasıl karşılarsınız?! Üstelik hiçbir elektrik santralına, yola, köprüye, hava meydanına, yakıt deposuna dokunmadan, meskûn mahallerde tek sivili öldürmeden! Tabii, Ankara bu soruyu Washington'a soracak!

'Rehine' siyaseti!

Milton Dank, "İşbirlikçiler" adlı kitabında, Fransız faşistlerinin işgalci Nazilerle işbirliğini anlatır. Nazi taktikleri hakkında da ilginç bilgiler verir.

Yıl 1941, Paris Nazi işgali altında. 20 Ekim'de Nantes şehrinde direnişçilerin bir Nazi komutanını öldürmesi üzerine Alman General Von Stülpnagel bir bildiri yayımlar: "Bu cinayeti cezalandırmak için, elli rehine öldürülecektir!.. 23 Ekim akşamına kadar suçlular yakalanamazsa elli rehine daha öldürülecektir! İhbar edenlere ise 15 milyon frank ödül verilecektir!"

Ve, Nazi hapishanelerindeki Fransızlardan yüz kadarı, iki parti halinde kurşuna dizilir! Nazilerin bu tür barbarlıklarının nasıl Fransız vatanseverliğini körükleyip direnişi artırdığını, Dank kitabında çok güzel anlatır. (Sf. 156 vd.)

Elbette İsrail bir demokrasidir, totaliter devlet değildir. Dünya da 1940'lardaki dünya değil. Dahası İsrail'in savaş makinesi, Hitler'in savaş makinesinin yanında çok küçük kalır. Elbette bu farklarla, İsrail'in Lübnan'a saldırısı da bir "rehine" siyaseti değil mi?!

İsrail de "orantısız" saldırılarıyla kendisine karşı tepkileri körüklemiyor mu?

İsrail'in amacı

İsrail'in devlet olarak var olma ve güvenliğini sağlama hakkı tartışma konusu bile edilemez. Sırf Hizbullah karargâhını ve 'askeri' tesislerini bombalasaydı, kimse de bir şey demezdi. Fakat İsrail, "terörle mücadele"nin ötesinde politik hedefler güttüğü için terörle mücadelenin sınırlarını aşan, "orantısız" askeri kuvvet kullanıyor.

Filistin'de de, Lübnan'da da yaptığı budur.

İsrail'in amacı, "terörle mücadele"den öteye, Filistinlilerin güç alabileceği bütün askeri ve siyasi unsurları felç ederek, "İsrail'in istediği türden barış"ı zorla kabul ettirmektir. Kurulduğu günden beri askeri kuvvet kullanarak topraklarını ve nüfusunu Araplar aleyhine büyüten İsrail'in değişmeyen stratejisi budur.

Clinton gibi dengeli bir yönetim yerine, ABD'de Musevi ve Protestan radikallerin "neo konservatif" koalisyonlarının iktidarda olması, bölgede "orantısız kuvvet kullanımı"nı artırıyor, bu da bölgedeki istikrarsızlığı derinleştiriyor.

Rüzgâr eken fırtına biçiyor. Bombalarla felç edileceği sanılan Hizbullah, Hayfa'yı bile füze ile vurdu! Filistin sorunu bugün dünkünden daha kötü noktada! Irak'ın hali malum! İran ve Suriye dünkünden daha radikal!

Böyle rüzgâr ekmeyle devam ederlerse daha vahim fırtınalara sebep olacaklar!

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Taha Akyol'in Diğer Yazıları
   Kemalizmden anayasaya
   Laiklik, demokrasi ve asker
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.