Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Histerinin kaynağı
Cumartesi, 23 Temmuz 2005 - (15:03)
Naima Bouteldja

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Yusuf el Kardavi ve hatta Tarık Ramazan gibi Müslüman uzmanları aşırıcı olarak tanımlamak hem tehlikeli hem de absürd.

İngiliz gazetelerinin ön sayfaları genç İngiliz Müslümanların kafasını intihar düşüncesiyle dolduran aşırıcı vaizlerle ilgili korku haberleriyle dolu. Bu yazılar inceliksiz; ama yetkililerin eyleme geçmesi için otoriter bir atmosfer yaratmaya yardım etme aracı olarak etkin. Aynı zamanda gazetelerin satılmasına da yardımcı oluyor. Böyle olunca da trajik 7 Temmuz saldırılarından bu yana Fleet Street'in fundamentalistleri “deli” Ömer Bekri Muhammed'e, “kötü” Ebu Kuata'ya ve tabloid gazetelerin favorisi tek gözlü, çengel elli Ebu Hamza'ya odaklanmış durumda.

Üzerlerine projektör çevrilenlerin kimi önemli Müslüman mütefekkirler. İlki Yusuf el Kardavi. Kardavi, Müslüman dünyasında en fazla saygı duyulan ve ılımlı düşünürlerden bir tanesi. Ancak Kardavi, Filistin intihar saldırılarına destek verdiği için İngiliz medyası tarafından Londra bombalı saldırıları ile ilişkilendirildi ve ülkeye girişinin yasaklanması istendi. Londra saldırılarını kınamasına ise medyada yer verilmedi. Bir sonraki isim Tarık Ramazan. Pazar günü, İsveç doğumlu Müslüman akademisyon, Metropolitan polisi tarafından organize edilen bir konferansta, Londra İslam Kültür Merkezi'nde genç Müslümanlara hitap edecek. Vereceği mesaj gayet net: Londra bombalı saldırılarını düzenleyenler suçludur ve onların gerekçelerini kabul etmememiz gerekiyor, ister ideolojik, ister dini ister politik olsun. The Sun gazetesi, “Amerika ve Fransa tarafından yasaklanan” ve “teröristlerle bağlantısı olduğundan şüphelenilen” Ramazan'ın “aşırıcı İslamcı uzman” olarak İngiltere'den sınır dışı edilmesi kampanyası yürütüyor. “Yumuşak sesli profesörün” Hamza ve Bekri'den “daha tehlikeli olduğunu iddia eden gazete, onun “ılımlı ses tonunun genç Müslümanlar üzerinde terörü haklılaştırmak için etki yarattığını” savunuyor. Bu iddialar diğer gazeteler, televizyon yorumcuları ve hatta politikacılar tarafından da gerçekmiş gibi tekrarlandı.

Gerçekte ise Ramazan, Müslüman dünyası içinde reformist bir mütefekkir olarak ün salmış biri. Ve İslamî kaynakların modern yorumcusu olması hasebiyle gelenekçiler tarafından horlanmış durumda. Bu ülkede Müslüman olmayan milyonlarca kişiyle birlikte Filistinlilerin ve Iraklıların direnme haklarını savunuyor; ancak asla intihar saldırılarını desteklemedi. Herhangi bir terörist grupla da bağlantısı yok ya da Fransa tarafından yasaklanmadı da. Profesörlüğünü aldığı geçen yıl, ABD tarafından vizesi iptal edildi ve bu olay İngiliz milletvekilleri, ABD'li akademisyenler ve insan hakları örgütleri tarafından kınandı. Öyleyse İngiliz gazeteleri, Time gazetesinin son sayısında 21'inci yüzyılın 100 en önemli düşünürü arasında gösterdiği ve Bill Clinton, Vaclav Havel, Mikhail Gorbaçov ve Canterbury başpiskoposunu ağırlayan bu adam konusundaki yanlış bilgiyi nereden alıyor?

Bu soruya cevabın bir bölümü 2003 yılında Paris'te düzenlenen İkinci Avrupa Sosyal Forumu'nun hemen öncesinde yazdığı ve kamunun bir numaralı düşmanı olarak damgalanmasına neden olan makale ile Fransa'da ortaya çıktı. Makalesinde, bir grup yüksek profilli Fransız uzmanın İsrail'e verdiği desteğin, sadece Irak ve Filistin üzerinde değil aynı zamanda İslam ve kenar mahalledeki Fransız gettolarına dair iç politik mesellerde kendi konumlarını dikte ettirme amacından kaynaklandığını yazmıştı. Aynı gece Ramazan medya karalama kampanyasının kurbanı oldu ve Yahudi karşıtlığı ile damgalandı. Medya, onun büyükbabası, Müslüman Kardeşler'i kuran Hasan el Benna'dan terörist kanı taşıdığını öne sürdü. Bu histeri politik seviyede de yaygınlaştı. Hollanda'da düzenlenecek bir konferansa Ramazan da davetli idi. Ancak Fransız büyükelçiliği Ramazan'ın davetini onu “tehlikeli” göstererek iptal ettirmeye çalıştı.

Ramazan'a yönelen saldırgan tutum dini aşırıcılık korkusuyla ortaya çıkmadı. Büyük ölçüde, Fransız cumhuriyetini kasıp kavuran kültürel emperyalizm ve Ramazan'ın 5 milyon Fransız Müslüman üzerindeki etkisi -özellikle gençler üzerindeki- nedeniyle gerçekleştirildi.

Özgürlükler ve Fransız toplumunun ayrımcılığı arasında büyük bir uçurumda bulunan üçüncü kuşak Müslümanlar üzerinde Ramazan'ın rehberliği çok önemliydi. Bu kuşaklar, onun sayesinde gerçek bir Fransız vatandaşı olmayı ve başkasının inancını yargılamamayı öğrenmişti. İngiltere'deki bu baskıcı trajedi son bulmalı. Ramazan gibi unsurlar kolayca ayrımcılık ve aşırıcılık seslerini bastırabilir. Konu Ramazan'dan çok daha öte; konu Batılı Müslümanların ve onların barış ve karşılıklı saygı içinde yaşamasıyla ilgilidir.

(The Guardian - Fransız gazeteci ve Transnational Institute araştırmacısı)

Bu makale Zaman gazetesinden alınmıştır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Naima Bouteldja'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.