Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Hürriyet dinci gazete olacak diyen yok ama...
Pazartesi, 28 Ağustos 2006 - (18:05)
Yusuf Ziya Cömert
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Magazin olgusunu, bu sayfada daha önce de tartışmıştık. Ertuğrul Özkökün köşesinde yaptığı magazini okuyan bazı okurlarımız doğru mu diye sorduğu için yeniden değinmemiz gerekiyor.


Özkök’ü okumayanlar için hatırlatayım, Özkök, geçen hafta yazılarından birini Mehmet Gündem’in Yeni Şafak’ın Capris’te yaptığı toplantılarla ilgili haberine ayırmış. Yazısında, kendince fikir yürütmüş, fotoğrafları yorumlamaya çalışmış... ila ahir.

Salih Tuna, Özkök’ün bakışındaki ‘haller’i köşesinde güzelce anlatmış, tekrara lüzum yok.

Özkök, bir ‘ders’ çıkartmış yazısının sonuna doğru: “Bizlerin, ‘inanç’ hassasiyetlerine onların da modern dünyanın ‘hassasiyetlerine’ açılım yapmaları, hem sektör hem de Türkiye için önemli” diyor.

Mazisinde ‘bilimadamı’ sıfatı taşıyan bir yazarın ‘modern’ kelimesini rastgele kullanmasını, bugün tartışılan ‘din’ olgusunun, ‘modern’ bir olgu olduğunu bilmiyor gibi davranmasını yadırgamalı mıyım?

Modern dünya, dünyanın başka bir yerinde mi, içeriden bakılınca dışarısı görünmüyor da ondan mı topluma bu kadar yabancıyız... diye sormalı mıyım.

Bu soruları uzatmayacağım. Özkök’ün çıkardığı ‘ders’e değer veriyorum. ‘İnanç hassasiyetlerine’ açılım yapmaya karar vermek, iyi bir şey.

Gelelim, bazı okurlarımızın ‘takıldığı’ ‘magazin’ konusuna.

Ertuğrul Özkök’ün yazısına bakıp, ‘eyvah, Hürriyet dinci gazete oluyor’ diye endişeye kapılan oldu mu bilmiyorum. Ama, bize, “magazin’ gazetesi mi oluyorsunuz” diye soranlar oldu.

‘Magazin’ toplumda, sanatçı, artist, manken ‘taifesi’nin kendi aralarındaki dedikodularından,doğru-yanlış ilişkilerinden, bir kısmı ‘reklam’ maksatlı sansasyonlarından ibaretmiş gibi anlaşılıyor. Tabii ki böyle değil.

Bir haber veriyorsunuz. Diyelim, bir işadamı, bir politikacı, bir yerde konuşmuş. Memleketin selameti için bazı fikirler beyan etmiş. Haberi yazdınız. Adamın fikrini haberde tekrar ettiniz. Haber bitti. Bu, dümdüz bir haber. Tadı tuzu yok. Ya da tadı tuzu, tamamen konuşan zatın maharetine bağlı. Çok ‘farklı’ bir şey söylemişse tadı tuzu var, söylememişse yok. Bu haber ‘magazinsiz’ bir haberdir.

Eğer, detaylara girerseniz, mesela, işadamımızın, ya da politikacımızın, kürsüden indikten sonra arkadaşlarına bir fıkra anlattığını işitirseniz ve bunu da yazarsanız, habere bir ‘renk’ gelir.

Bana göre, buradan başlıyor magazin.

Önemli olan, buradan başlaması değil, buradan başlayıp nerelere kadar gittiği.

Daha önce de defalarca belirttiğim, ‘Türkiye’nin değerleri’, ‘bu topraklarda yaşayan insanların değerleri’ diye bir şey vardı. O değerlerle çatışmayan, kendi toplumuyla çatışmayan, aksine, o değerleri paylaşan bir habercilik. Başkalarının yaptığı gibi, toplumu ‘dejenere’ etmeyi amaçlamayan, aksine topluma güç veren, toplumun ‘hassasiyetleri’nin altını çizen bir habercilik. ‘Gayrımeşru’ olanı normalleştirmeyen bir habercilik.

Yeni Şafak buna her zaman özen gösterdi.

Ayrıca, yeni bir karar da değil, Yeni Şafak, başlangıcından bugüne yapabildiği ölçüde yaptı bu haberciliği.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yusuf Ziya Cömert'in Diğer Yazıları
   Filistinli çocuğa hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğunda
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.