Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Eyvah, irtica geliyor!
Perşembe, 14 Eylül 2006 - (07:42)
Mustafa Erdoğan
Star Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Mevcut gerilimi besleyebilecek başka bir gelişme de, geçenlerde ortaya çıkan ‘İsmailağa cinayeti’ ile onu izleyen linç olayının sonuçlarıdır.


İhanet suçlamalarının yeniden revaçta olduğuna daha önce işaret etmiştim. En son Bilecik’te meydana gelen Başbakan’a yönelik saldırı da milliyetçilerin ‘hainler’e, kendi tarzlarına uygun bir ders verme girişimiydi. İroniye bakınız ki, ihanetle suçlayanın hainlikle suçlanması da varmış kaderde!

Yine de ben en çok -başkalarının değil- milliyetçilerin ‘hain’ avına çıkmasından korkarım.

Bu karşılıklı ihanet suçlamaları görünüşte sadece partizan politikanın tarafları arasında cereyan etmekle beraber, başka bazı olaylarla birlikte düşünüldüğünde, bunun ne yazık ki bütün bir toplumu etkisi altına alma ihtimali vardır. Bir süredir ülkenin içine sürüklenmekte olduğundan yakınılan ‘kutuplaşma’ eğiliminin böylece daha da artacağından korkulur.

Kürt meselesi ve onunla bağlantılı ‘şehit cenazeleri’ dolayısıyla yaşanan olaylar zaten öteden beri toplumu fazlasıyla germektedir. Batı Anadolu’nun muhtelif yerlerinde Kürtlere yönelik saldırganlığın linç girişimi boyutlarına vardığı zamanlar oldu. Hükümetlerin Kürt sorununun barışçı yoldan çözümü için inisiyatif alamamalarıyla paralel giden ayrılıkçı terörün yol açtığı ölümler sadece Türkler değil Kürtler arasında da derin acılar bırakmaya devam ediyor.

Şehit cenazeleri bunun sadece ‘Türk tarafı’yla ilgili olanı. Bir farkla ki; bu cenaze törenleri eskiden sadece PKK’ya lanet okunduğu ortamlar olurken, şimdi, bu ‘kardeş kavgası’nın anlamsızlığından söz edilmesine de vesile oluyor. Dahası, artık şehitlerinin ardından boynu bükük şekilde ‘vatan sağolsun!’ demekle yetinmeyip, bu işin mantığını sorgulayan ebeveynler de var. Bu, hem demokratik karar-alıcıları zamanla ‘intibah’a getirebilecek bir tepki olduğu, hem de zorunlu askerliğin sorgulanması sürecini başlatabileceği için hayırlı bir gelişmedir.

Mevcut gerilimi besleyebilecek başka bir gelişme de, geçenlerde ortaya çıkan ‘İsmailağa cinayeti’ ile onu izleyen linç olayının sonuçlarıdır. Özellikle camide gerçekleşen lincin doğru-dürüst soruşturulamamış olmasının ve hükümetin bu olaya kayıtsız kaldığı izlenimi vermesinin toplumda rahatsızlık yaratmış olmasına şaşmamak gerekiyor. Gerçekten de İstanbul’un ‘göbeğinde’ meydana gelen böyle vahim bir olayın hiç bir resmó sanığının olmaması ve Emniyet ile İçisleri’nin adeta işi oluruna bırakması kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu durumdan rahatsızlık duyulmasında şaşırtıcı bir yan yoksa da, bu olayla ilgili olarak şaşırtıcı olan başka bir şey var. O da, kimi gazete ve televizyonların ‘şeriat’, ‘kadı mahkemesi’ filan derken, bu olaydan yeni bir ‘Eyvah, irtica geliyor!’ hikâyesi çıkarmalarıdır. Olağan ve meşru bir gazetecilik merakının gereği olarak olayın adli yönünü irdelemekle yetinmeyip, yeni bir ‘28 Şubat’ hazırlamaya çalışırcasına, söz konusu cemaat mensuplarının kılk-kıyafetlerini ve hayat tarzlarını karalamak, cemaatin üstüne üstüne gitmek, hatta devletin bu cemaati baskı altına almasını sağlayabilmek üzere feryat-figan bağıran yayınları inatla sürdürmek nasıl izah edilebilir?

Kimileri bu gelişmeleri, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde iktidar partisini baskı altına alma planının bir parçası olarak görüyor. ‘Plan’ olarak adlandırılması ne kadar doğrudur bilemem ama, böyle bir niyetle hareket edenler gerçekten de var olabilir. Nitekim, böyle bir eğilimin varlığını son zamanlarda belirli aralıklarla meydana gelen başka bazı olaylar da göstermişti. Bu noktada asıl merakı mucip olan, sözümona ‘özgür’ medyamızın ne ölçüde bu işin içinde olduğudur.

Keşke ‘dördüncü kuvvet’imizden emin olabilsem. Ne yazık ki, tecrübelerim ve gözlemlerim bu konuda safca bir iyimserlik içinde olmamı engelliyor. Çünkü, bizde büyük medya demokrasinin değil, ‘rejim’in bir ‘kuvvet’i ve sadık bekçisidir.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mustafa Erdoğan'in Diğer Yazıları
   Kürt sorunu ve siyaset
   Tanrı - devlet
   Medeniyetsiz çağdaşlık
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.