Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Ey laik Türk militerati'si “aklını kullan”
Salı, 17 Ekim 2006 - (00:28)
Yusuf Kaplan
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Laik Türk militeratisi, bu toplumun kültürünün / dünyasının ürünü değildir; Batı toplumlarının 18.-19. yüzyılın “aydınlanmacı despot”, indirgemeci, pozitivist dünyasının yan-ürünüdür: Tarih dışı/nda/dır. Tarihin içinde olanlar, bizzat laik Batılılardır. Bizimkisi, onların gölgesi ve figüranıdır.


Dayatmacı, jakoben, ezberci, hakaret dolu, söylemsel şiddet yüklü tavır ve üslûp, tam da benim laik Türk “entelijansiyası” için yaptığım militerati tanımlamasını doğrulayan yazılar yazdırdı Yeni Aktüel yazarı Mehmet Ali Kılıçbay'a ve yazdığı yazılarla muhalifinin teorisini doğrulatan bir yazar olmayı başardı. Bu onu, Guinness Rekorlar Kitabına bile girdirebilir!

Laik Türk militeratisi, bu toplumun kültürünün / dünyasının ürünü değildir; Batı toplumlarının 18.-19. yüzyılın “aydınlanmacı despot”, indirgemeci, pozitivist dünyasının yan-ürünüdür: Tarih dışı/nda/dır. Tarihin içinde olanlar, bizzat laik Batılılardır. Bizimkisi, onların gölgesi ve figüranıdır. Tarihi, laik Batılılar yapmakta, bizimkisi, Batılıların yaptığı tarihe arkasından, kuyruğundan takılmak, yamanmak için can atıp durmaktadır. O yüzden kraldan çok kralcıdır. Batılılardan çok batı-perest ve laik-peresttir. Çünkü tek tutamağı Batı / laikliktir; o da elden gittiği zaman, bu dünyanın çökeceğine inanır.

Tipik bir köle ruhudur bu. Efendisiz yaşayamaz; kraldan çok kralcı geçinir. Toynbee, Batılılaştırılan ülkelerdeki yerli elitlerin, Batılılardan daha acımasız olduklarını söyler. Acımasızlık, öylesine zıvanadan çıkmıştır ki, Kur'ân'ın sunduğu muhkem, muhteşem, muazzam insan, kâinât ve Yaratıcı tasavvuruna dayanarak tarih yapmış koskoca bir milletin çocukları sadece bir-bir buçuk asırda, tanınamayacak kadar Kur'ân'dan uzaklaştırılmıştır. Kur'ân'ı okuması bile 12-15 yaşına kadar suç sayılmıştır, kraldan çok kralcılar, yani köle ruhlular tarafından. Nereden nereye!

Bunu, sömürgeciler bile yapamazdı; bu kendi-kendini sömürgeleştirme aymazlığıdır, dediğim için laik Türk militeratisinin en akıllısı / aklı-ı evveli Kılıçbay, şablonlarına uymadığı için beni kavramları alt üst etmekle suçlamaya kalkışıyor! Meselâ, son yazısında, “İslâmî bir meselede, Diyanet İşleri Başkanı'nın söylediklerini dikkate almayıp da neyi dikkate alacağız?” diyor. Ama yazısında, başka bir yerde, dinin öte dünyanın işleriyle uğraşması gerektiğini; bu dünyaya karışamayacağını söylüyor. Oysa din de, diyanet de, din'i aslâ böyle tanımlamaz. Bu din tanımı, sekülerizmin ve pozitivizmin din tanımıdır. Oysa asıl çarpıtma bu.

Kılıçbay'ın yazdığı beş yazıda bırakınız zeka pırıltılarını, en küçük bir fikir kırıntısı olabilecek dişe dokunur tek bir şey yoktu: Sadece laiklik misyonerliği yapıyor, ezberlerini yeniliyor ve bolca hakaret ediyordu Kılıçbay.

Ezberlerle, şablonlarla konuştuğunuz zaman, Batı'yı anlatıyorsam, onları önce onların kavramlarıyla anlatmam ve aktarmam gerektiği için böyle yaptığımı; böylelikle tıpkı onların yaptıkları gibi hayalî bir Batı icat ederek, oryantalist anlam yüklemelerine karşı oksidentalist bir tahrifat yapmamak için Frenkçe kavramları özellikle kullandığımı anlayamaz; hava atmak için kullandığımı zannedecek kadar sığlaşırsınız.

Kılıçbay, benim Batı'ya yönelttiğim eleştirileri yine kafasındaki bildik “dinci” şablonundan ötürü; Batı düşmanlığı diye algılıyor. Oysa modern / seküler Batı sivilizasyonunun Schopenhauer, Husserl, Nietzsche'den başlayıp bütün bir postmodern düşünceye damgasını vuran temel argüman, Batı'da varoluşa saldırı ve varoluşsal saldırı diye tarif ettiğim temel argümandır. Husserl, “Avrupa insanının krizi”nden, Nietzsche, “Tanrı'nın öldürüldüğü”nden; Weber, “anlam krizi” ve “özgürlük kaybı”ndan; Adorno / Horkheimer “aklın araçsallaştırılması” ve “akıl tutulması”ndan Foucault “insan'ın / özne'nin ölümü”nden; Levi-Strauss, Batı dışındaki kültürlerin yokolma tehlikesinden; Baudrillard, “toplumsalın iptali”nden sözetmişlerdir. Sorokin, çağa damgasını vuran toplum felsefelerinin bunalım felsefeleri olduğunu onlarca ciltlik kitaplar yazarak tartışmıştır. Bütün bir modernizm literatürü, sanatta, edebiyatta Kafka'dan Joyce'a, Baudlaire'den Valery'ye, empresyonizmden dadacılığa, sürrealizmden varoluşçuluğa kadar Batı'da varlığa ve varoluşa saldırı diye tarif ettiğim şeyi metamorfoz, absürt, yabancılaşma gibi kavramlarla işlemişlerdir.

Ben Kılıçbay'ın Batı ve İslâm algısının son derece sığ ve ilkel olduğunu kastetederek “bu ilkellikle nasıl ve hangi cesaretle hâlâ karşıma çıkıyorsunuz?” diye sormam üzerine Kılıçbay benim ruh hastası olduğumu söyleyecek kadar düzeysizleşiyor ve böylelikle anlama, algılama ve aktarma kabiliyetinin nerelerde seyrettiğini gözler önüne seriyor!

O büyük “sentezci” Kant'ın haykırışıyla sesleniyorum, son kez: Ey laik Türk militerati'si! Aklını kullanmaya ne zaman cesaret edeceksin?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yusuf Kaplan'in Son 10 Yazısı
   Ilımlı İslâm ve Türk İslâmofobisi
   Amerika izlenimleri: 'Terra incognita'nın yeniden keşfi (mi?)
   Amerika izlenimleri: Akademi, sistem ve kilise
   İslâm'ın gücü ve Türkiye'nin “yük”ü
   Gayr-ı Müslimler, Osmanlı ve laiklik
   Medeniyetler ittifakı ya da patinaj yapmak
   Anahtar, Bediüzzaman/da/dır
   Dünyanın Müslümanlaşması tehlikesi
   İHL kuşağı, bu ülkenin geçmişi ve geleceğidir
   İSAM, neden çağdaş bir beytü'l-hikme olmasın ki!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.