Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Derebeyler, barut, nükleer ve tek kutuplu dünya düzeni
Salı, 17 Ekim 2006 - (00:39)
Mirza Çetinkaya
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Şimdiye kadar icat edilenlerin en tehlikelisi olan nükleer silahların kullanımı belki de Nagazaki ve Hiroşima ile sınırlı kalacak. Ancak bu silahın sağladığı siyasi nüfuz pek çok şeyi değiştirmeye muktedir.


Yolu Hıristiyan mezarlığına düşen optimist, mezar taşlarındaki haçları işaret ederek, "Ne kadar da güzel. Bakın, etrafta ne de çok 'artı' varmış." iyimserliğinde bulunmuş.

Kuzey Kore'nin geçtiğimiz pazartesi günü nükleer deneme gerçekleştirdiğini açıklamasıyla sarsılan tek kutuplu dünya düzeni, ilk şaşkınlığının ardından söz konusu tarihî gelişmeyi manipüle etme ya da en azından basit göstermek için etrafta 'artı'lar aramaya girişmiş durumda. Ortaya çıkan haberlere göre ABD, gerçekleştirilen ilk testlere bakarak söz konusu denemeyle ilgili atmosferde radyasyon sızıntısına rastlanmadığı görüşüne varmış.

Ne aksi... Lazım olduğunda bulunamıyormuş, demek. Irak'ı olmayan kitle imha silahları nedeniyle işgal ederek rutin şekilde günde yüz civarında insanın hayatını kaybettiği bir ortama çeviren karar mercileri, dört küsur şiddetinde bir depreme yol açan nükleer denemeyi yetersiz görüyor. Ayrıca, patlamanın ne kadarlık bir kilotona denk geldiği yönünde de birbiriyle çelişen rakamlar söz konusu. Fransa, pazartesi günü sabah saatlerinde meydana gelen yeraltı patlamasının 1 kilotona eşdeğerde olduğunu savunurken, komşu Rusya ise 5 bin ile 15 bin kilotonluk TNT gücündeki patlamanın gerçek bir nükleer deneme olduğu ısrarında.

Washington yönetimi de yarım asırdan beri bilinen bir gerçeği uzay bakış açısıyla iyice sulandırdı. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in medyaya dağıttığı dokümanlarda uzaydan ışıl ışıl parladığı görülen Güney Kore'nin aksine Kuzey Kore'nin gece karanlığında kaldığı görülüyor. Lakin, vatandaşları açlıktan ölen, Rusya, Çin ve Güney Kore'nin gönderdiği insani yardımlarla ayakta kalmaya çalışan bir ülkenin uzaya fiyakalı ışıklar saçamayacağı eskiden beri aşikardı. Rumsfeld, bu ülkenin uzaylıları bile acındıracak karanlığı için, "Eşim ve ailemin fotoğrafından sonra en çok sevdiğim resim bu." diyerek memnuniyetini dile getiriyormuş.

Yıllardan beri tecrid edilmesinin yanında bir de üstüne ısrarla gidilen bir ülkeden balistik füze ve atom bombasının dışında bir şeyler beklemenin mümkün olmadığı ortadaydı zaten. Daha önceleri 'şeytan üçgeni'nin içine aldığı Kuzey Kore'yi askerî güçle adam etme tehditleri savuran ABD'nin bu yöndeki görüşlerini giderek yumuşatması bekleniyor bundan böyle. Zira nükleer silahın ne olduğunu çok iyi bilen Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, bu ülke için konuşulan yaptırımlardan söz edilirken askerî gücün ima dahi edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kitleler halinde daha fazla insan öldüren mekanizmaların sayısı çoğaldı diye insan sevinemiyor; ancak artık her tarafta açıkça 'ah vah'larla tepki gören adaletsiz dünya düzeninin sarsılmasını sağlayacak güçlü bir öğe görevi görecek Kore'nin nükleer denemesi. Nükleer de tıpkı barut gibi bir görev görecek galiba. Uzun zamanlar önce uzun yıllar boyunca derebeyler vardı. Muhkem surlarla çevrili kale ve şatolarının içinde güvenli şekilde yaşıyordular. Barut ateşli silahlarda kullanılmaya başlanınca çağ değişimi yaşanmıştı.

Şimdiye kadar icat edilenlerin en tehlikelisi olan nükleer silahların kullanımı belki de Nagazaki ve Hiroşima ile sınırlı kalacak. Ancak bu silahın sağladığı siyasi nüfuz pek çok şeyi değiştirmeye muktedir. Artık tekel kırılmışa benziyor. Kuzey Kore'nin denemesi, nükleer silah edinme yarışını bundan böyle hızlandırarak 11 Eylül ile çığırından çıkan tek kutuplu dünya sisteminin şu ya da bu şekilde çökmesinde tarihî bir rol oynayacak.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mirza Çetinkaya'in Diğer Yazıları
   Kafkasya’daki savaş mekanizması güneye kayıyor
   Kafkasya’da yeni sıcak çatışmanın ayak sesleri
   Trans-Hazar yeniden ısıtılıyor
   Çeçenistan'da Patron Petroldür
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.