Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kürt sorunu
Cumartesi, 21 Ekim 2006 - (11:52)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Barzani’yi PKK ile mücadele etmediği ve onlara Kuzey Irak’ta yer verdiği için eleştiriyoruz. Eğer bunu yapmasa ama kendisi bir devlet kursa itirazımız olmayacak anlamı mı çıkıyor?


Bu sorunun ilginç bir özelliği var. En çok konuşulan konu olmasına rağmen sorunun ne olduğu ne bilinir ne de tartışılır. Genel yaklaşım şöyle özetlenebilir: PKK adında bölücü bir terör örgütü vardır ve bu tasfiye edilince sorun çözülecektir. Terörle mücadele koordinatörlerinin toplantısı da bu çerçeve içindeydi ve ABD generali bu konudaki düşüncelerimizin bir efsane olduğunu söyledikten sonra kendi efsanesini anlattı.

Bu konunun gerçek boyutlarında tartışılmasının mümkün olmadığını biliyorum ve buna teşebbüs etmeyeceğim. Ancak bazı çelişkilere işaret etmekle yetineceğim.

Türkiye PKK terörüne karşı koruculuk sistemini hayata geçirmiştir ve sayıları, bir dönem, yetmiş bin civarındaydı. Şimdi bölgedeki elli iki belediye başkanı Roj TV’nin kapatılmasına karşı çıktığı için PKK destekçisi sayılıyor. Tüm bölge halkı, neredeyse, PKK sempatizanlarının tarafında ise korucuların çıktığı sosyal taban nereye gitti? Diyarbakır Belediye Başkanı doğal kaynakların yerel yönetimlerin kontrolüne verilmesini istediği için PKK’ya yakın sayılıyor. Buradan şu sonuç çıkıyor: Kim üniter devleti zayıflatacak bir öneri getirse PKK taraftarıdır ve bunlar bölgede büyük desteğe sahip görünmektedirler. Bizim terörle mücadele konusunda işbirliği yaptığımız, içinden bir korucu ordusu çıkardığımız kesim ne oldu?

Barzani’yi PKK ile mücadele etmediği ve onlara Kuzey Irak’ta yer verdiği için eleştiriyoruz. Eğer bunu yapmasa ama kendisi bir devlet kursa itirazımız olmayacak anlamı mı çıkıyor?

Bizim için PKK bir nirengi noktasıdır. Bir şeyin kabul edilebilirliği ya da kötülüğü bu noktaya olan uzaklığıyla belirlenir. Hiçbir grubun ya da ülkenin kendine özgü bir politikası olamaz. Herkes onun yörüngesinde hareket eder. Söz konusu toplantıda ABD’nin PKK’ya destek verdiği hem dinleyiciler tarafından dile getirildi hem de ABD generali bunun gerçek olmadığını söyledi. Yani Koskoca ABD’nin bile politikasını ancak PKK’yı nirengi kabul ederek anlayabileceğiz. Eğer ABD bu örgütle işbirliği içinde ise hasmımız, yoksa dostumuz olacak.

Başbakanımız sayın Erdoğan’ın Bush’la görüşmesinin ana konusu PKK ile mücadele idi ve satır aralarından anlam çıkarmaya çalıştık. Yeni bir dünya kurulurken ABD ile ilişkilerimizin düzeyini ve biçimini onun PKK’ya karşı tavrı belirleyecek.

İç politikada en büyük kozu terörle mücadele olan Ağar, dağdakilerin ovada siyaset yapmasının daha doğru olduğunu söyledi ve bu sözler hem şaşkınlık yarattı hem de tepkilere neden oldu. PKK iktidara giden yolu açacak bir kilit ya da onun önündeki bir engel olabilirdi. Nirengi noktası burada da önümüze çıkmıştı.

Kimseyi kızdırmayı göze alamam ve bu örgütün tamamen kontrol altında olduğunu, iç ve dış politikamızı yönlendirmek için kullanılan bir manivela haline geldiğini söyleyemem. Söylersem PKK ile mücadele koordinatörlerinin toplantısındaki izleyiciler vatanseverliklerini nasıl anlatabilirler?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   İttifak
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.