Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İç hesaplar
Cumartesi, 18 Kasım 2006 - (14:12)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Yeni bir siyasi arayışın başarılı olması için siyasal İslam’ın ya da böyle bir görüntünün dünyadaki güç odakları tarafından siyasetin dışına çıkarılması gerekir. Önümüzdeki dönemde böyle bir ihtimalin güçlü olduğunu düşünüyorum.


İç politikadaki gelişmeler var olan partiler ve siyasette arayış içinde olan kişiler üzerinden yapılıyor. Genel tavır, iktidarın izlediği politikadaki yanlış kabul edilen uygulamaları eleştirmek ve bunları düzelteceğinin vaat edilmesi biçiminde. Türkiye’de geçmişte de böyle yapıldığı ve başarı kazanıldığı düşünüldüğü için aynı yol tekrarlanmak isteniyor.

Bu düşünce doğru değildir ve siyaset doğru olanı değil uygun olanı yapmaktır. Uygun olan ise dünya şartlarını göz önünde tutan, hiçbir ülkenin kendi başına hareket etmesinin mümkün olmadığını bilen bir kimselerin tavrıdır. Bu durum en güçlü saydığımız ülkeler için de geçerlidir. Onlar da kendileri için doğru olanı değil mümkün olanı yaparlar.

AKP’ne alternatif aranıyorsa şu soruların cevaplandırılması gerekir: Bu partiyi iktidara taşıyan uluslararası şartlar değişti mi? Yani küresel ekonomiyi kontrol edenlerin egemenliğine karşı yeni güç odakları oluştu mu? Bu yeni güçlerle küresel ekonomiyi kontrol edenler arasında bir mücadele var mı? Ya da küresel ekonomik gücün egemenliği bir ara aşama mıydı ve bu dönem sona mı erdi? Eğer küresel güçler hala egemenliğini sürdürüyorsa yeni arayışların başarısı mümkün değildir. Farklı bir iktidar söz konusu olduğunda ekonomiyi ayakta tutmak nasıl mümkün olacaktır?

Cari açığa bir dış ekonomik ilişki olarak bakıp daralmayı göze almak yeterli mi? Eğer dış kaynak gelmezse vergi gelirlerinin büyük ölçüde düşeceği ve bütçenin büyük açıklarla karşılaşacağı biliniyor mu?

Bu soruları iktidarın vazgeçilmezliğini anlatmak için değil bir durum tespitini yapmak için soruyorum. Ayrıca yeni siyasi arayışların çözmek zorunda kalacakları problemlerin neler olacağını hatırlatıyorum. Buna karşılık dağdan inip ovada siyaset yapmak, temiz toplum yaratmak, gelir adaleti sağlamak gibi sloganlarla ortaya çıkılırsa bu siyasi arayışın arkasındaki gücü aramak ve çözüm sağlayacak gücünün olup olmadığını sorgulamak gerekir.

Yeni bir siyasi arayışın başarılı olması için siyasal İslam’ın ya da böyle bir görüntünün dünyadaki güç odakları tarafından siyasetin dışına çıkarılması gerekir. Önümüzdeki dönemde böyle bir ihtimalin güçlü olduğunu düşünüyorum.

İkinci olarak ülkemizin hangi özelliğinin önem kazanacağı belirleyici olacaktır. Eğer ABD bölgedeki askeri varlığını azaltacaksa bunun yerine neyi koyacağının hesaplanması gerekir ve eğer ülkemiz bu boşluğu dolduracaksa askerlerin önemi artacak demektir. Bu durumun iç politikada önemli yansımaları olacaktır.

Eğer geçmişteki uygulamalar tekrarlanır ve bir siyasi hareket niçin iktidara getirildiğinin farkına varmadan ülkeyi yönetirse ve kendisinin bile bilmediği, önceden hesaplamadığı, halkın haberdar olmadığı şeyleri yaparsa üzülürüm. Mesela halk 1980 darbesinden sonra ekonominin liberalleşeceğini biliyor muydu? AKP’nin küresel politikalar izleyeceğinden haberdar mıydı? Bakalım bu sefer hangi sürprizlerle karşılaşacağız?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   İttifak
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.