Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Gayr-ı Müslimler, Osmanlı ve laiklik
Cumartesi, 25 Kasım 2006 - (09:50)
Yusuf Kaplan
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Her şeyden önce, Osmanlı, sui generis (nev-i şahsına münhasır) bir medeniyet tecrübesidir: Kendine özgü, esaslı bir toplum, hukuk ve siyaset tecrübesi üretmiştir: Osmanlı medeniyet tecrübesini açıklayan kilit kavramlar, adalet, merhamet ve vicdan kavramlarıdır.


Laikleşme sürecinde bu ülkeden gayr-i Müslimlerin sürülmesi, Türkiye'ye en az 100 yıl kaybettirdi; böyle giderse, bu süreç, “Müslüman Türkler”'in tarihten silinip gitmesine bile yol açabilir.

Ne demek istediğimi vuzuha kavuşturmam gerekiyor. Önce şu: Türkiye'de bazı laik çevrelerde Osmanlı'dan sözedilince tüyleri diken diken olan tuhaf insanlar var hâlâ. Osmanlı, bu kişilere göre, “gericiliğin, Ortaçağ karanlığının sembolü” çünkü!

Ancak Osmanlı'ya ilişkin bu tür algı kırılması ve sapması, hele de ülkeyi yöneten elit çevrelerde görülüyorsa, bu, Braudel'in deyişiyle “dünya-tarihsel” bir tecrübe üretmiş bir ülkenin ve çocuklarının geleceği adına ciddî endişeler taşınması için yeterli bir nedendir.

Osmanlı'dan sözedilince tüyleri diken diken olanlar, Osmanlı konusunda da, Osmanlı çağlarındaki dünya tarihi konusunda da hiçbir şey bilmiyorlar demektir.

Oysa büyük tarihçimiz Halil İnalcık'ın da özlü bir şekilde ifade ettiği gibi, “Osmanlı tarihi bilinmeden dünya tarihi yazılamaz”. Yazılamaz; çünkü Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarının en az son 500 yıllık tarihinin, İlber Ortaylı'nın vukûfiyetle vurguladığı gibi, Osmanlı tarihi bilinmeden yazılabilmesi çok zordur. Tersi de doğru: Hint ve Çin medeniyet tarihi de dahil, Balkan tarihi, İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan, İspanyol, Portekiz, Hollanda ve Rus tarihi iyi bilinmeden, Osmanlı tarihi de hakkıyla bilinemez ve yazılamaz.

Her şeyden önce, Osmanlı, sui generis (nev-i şahsına münhasır) bir medeniyet tecrübesidir: Kendine özgü, esaslı bir toplum, hukuk ve siyaset tecrübesi üretmiştir: Osmanlı medeniyet tecrübesini açıklayan kilit kavramlar, adalet, merhamet ve vicdan kavramlarıdır.

İslâm'ın hayat-dünya tasavvurunun sunduğu bu temel esaslar üzerine inşâ edilen Osmanlı tecrübesi, tarihte peç çok medeniyet gibi, çok dinli, çok kültürlü ve çok dilli bir tecrübe üretebilmiştir. Ancak Osmanlı tecrübesi, başka dinlere, kültürlere mensup, bambaşka dilleri konuşan toplumları, (örneğin Roma ve Avrupa tecrübelerinin aksine) zor kullanmadan, zorbalığa başvurmadan barış içinde yaşatabilmeyi başarabilmiş, en zirve ve en mükemmel medeniyet tecrübesi örneğidir.

Romalılar, Avrupalılar ve Amerikalılar, farklı dinlere ve kültürlere mensup toplumlarla -bırakınız barış içinde yaşabilmeyi- birlikte yaşadıkları bir tecrübe üretmeyi bile aslâ başaramamışlardır. Avrupalıların ve Amerikalıların, bize, demokrasi'den, farklılıklardan sözetmeye, bu konularda ders vermeye ve hatta hesap sormaya kalkışmaları çok saçmadır.

Müslüman toplumlarda yakıcı bir demokrasi, halkın iradesini ve taleplerini dikkate almama sorunu yaşanıyor. Ancak İslâm dünyasının kontrol ve kolonize edilmesinin bir sonucudur ve bu sonucun birinci derecede sorumluları önce Avrupalılar, sonra da Amerikalılardır: Avrupalılar da, Amerikalılar da, İslâm dünyasında aslâ demokrasinin hâkim olmasını istemediler; o yüzden sürekli olarak laik-totaliter rejimleri hem desteklediler, hem de onlarla işbirliği yapageldiler.

Şimdi İslâm dünyasının demokratikleştirilmesinden sözetmeye başlamaları, İslâm dünyasını topyekûn sekülerleştirerek İslâm'a dayalı iddiaların bitirilmesinden sonra, sözümona demokrasi yoluyla İslâm dünyasında iktidara gelme girişimlerini önleme paranoyasından kaynaklanıyor.

Osmanlı medeniyet tecrübesi, farklı dinlere, kültürlere mensup toplumlara kendileri olarak ve kendi varoluş dinamiklerini hayata geçirme imkânı sunarak hayat hakkı tanıyan, aşıl/a/mamış ve dünyanın geleceğinde bizim yeniden kilit roller oynayabilmemizi mümkün kılacak en çağdaş medeniyet tecrübesidir. Salı günkü yazıda, Osmanlı'nın bize ve dünyaya neler söyleyebileceğini ve Türkiye'den gayr-ı Müslimlerin sürülmesinin Türkiye'ye neden en az 100 yıl kaybettirdiğini görerek Papa'yı karşılayacağız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yusuf Kaplan'in Son 10 Yazısı
   Ilımlı İslâm ve Türk İslâmofobisi
   Amerika izlenimleri: 'Terra incognita'nın yeniden keşfi (mi?)
   Amerika izlenimleri: Akademi, sistem ve kilise
   İslâm'ın gücü ve Türkiye'nin “yük”ü
   Medeniyetler ittifakı ya da patinaj yapmak
   Ey laik Türk militerati'si “aklını kullan”
   Anahtar, Bediüzzaman/da/dır
   Dünyanın Müslümanlaşması tehlikesi
   İHL kuşağı, bu ülkenin geçmişi ve geleceğidir
   İSAM, neden çağdaş bir beytü'l-hikme olmasın ki!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.