Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Saddam önce müttefikti şimdi kurban!
Pazartesi, 01 Ocak 2007 - (13:48)
Tarık Ali

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

2006'nın sömürgeci bir idamla sona ermesi -daha çok (son dakikada işgal altındaki Irak'ın devlet televizyonunda altyazıyla duyurulan)- sembolik bir hadiseydi. Arap dünyası açısından farklı bir yıl oldu.


Son derece küstahça ve hileli bir tarzda icra edilen muhakemeden sonra -ABD'de insan hakları ile meşgul olanlar arasındaki en büyük birim olan- İnsan Hakları İzleme Komitesi bile tamamıyla bir komedi olarak kınamak zorunda kaldı. Hakimler Washington'un direktifleriyle değiştirildiler; savunma avukatları öldürüldüler ve bütün süreç iyi yönetilen bir linç organizasyonuna benzedi. Nurnberg, muzafferin adaletinin daha onurlu bir uygulaması olduğu halde Saddam'ın yargılanması, şimdiye kadar yapılanların en acımasız ve en garibi oldu. Büyük Düşünür Başkan'ın! hadiseden 'Irak'ta demokrasiye giden yoldaki bir kilometre taşı' olarak bahsetmesi bile tetiği Washington'un çektiğini açık bir şekilde göstermektedir. Avrupa Birliği'nin idam cezasına karşı oldukları zannedilen liderleri, herzamanki gibi sessizdiler. Ve bazı Şii gruplar Bağdat'ta kutlamalar yapsalar da nispeten bağımsız bir grup tarafından oluşturulmuş olan bir kurum, (kendi kendisini "temel özgürlüklerin benimsenmesi, demokratik değerlerin güçlendirilmesi ve sivil toplumun tesisinin gerekliliği bilincinin yayılmasına çalışır" şeklinde tanımlayan) Irak Araştırma ve Stratejik Çalışmalar Merkezi (ICRSC) tarafından yayınlanan rakamlara göre Iraklıların %90'a yakın bir kısmı ülkedeki durumun işgal edilmeden önce çok daha iyi olduğunu düşünmektedir. ICRSC'nin araştırması 2006 Kasım'ının üçüncü haftasında kapı kapı dolaşılarak yapılan ayrıntılı görüşmelere dayandırılmıştır. Anket yapılanlardan sadece %5'i Irak'ın bugün 2003'ten daha iyi olduğunu söylemiş; buna karşılık %89'u siyasi durumun kötüleştiği; %79'u ekonomik durumda bir gerileme gördüğü; %12'si işlerin iyiye gittiği ve %9'u hiçbir değişikliğin olmadığı cevabını vermiştir.

%95'in güvenlik konusunun, eskiye göre çok daha kötü olduğunu söylemesi şaşırtıcı değildir. Ankete katılanların %50'si kendisini sadece "Müslüman" olarak tanımlarken %34'ünün Şii ve %14'ünün Sünni olarak tanımlaması da ilginçtir. Bu tabloya Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği tarafından verilen rakamları da eklemek gerekir: 1,6 milyon Iraklı (nüfusun %7'si) 2003 Mart'ından bu yana ülkeyi terk etmiştir ve her ay 100.000 Iraklı Hıristiyan, doktor, mühendis, kadın vb. ülkeden ayrılmaktadır. Suriye'de 1.000.000, Ürdün'de 750.000 ve Kahire'de 150.000 Irak'lı bulunmaktadır. Bunlar, ABD'nin gerçekleştirdiği (ve AB'nin desteklediği) işgal nedeniyle bu duruma düştükleri için Batı kamuoylarının pek sempatisini çekmeyen göçmenlerdir. Bunlar (aynen Kosova'da da olduğu gibi) Üçüncü İmparatorluk'un zulümleri ile mukayese edilmemektedir. Yoksa Saddam Hüseyin'in idamını gerektiren şey işte bu istatistikler (ve Irak'ta ölenlerin sayılarının bir milyona yaklaştığı şeklindeki tahminler) mi olmuştur?

Saddam'ın bir zalim olduğu münakaşa kabul etmez, kolayca unutulan şey ise onun bütün bu suçları şu anda ülkeyi işgal edenlerin sadık bir müttefiki iken işlemiş olduğudur. Muhakemesi esnasındaki feveranlarından birinde de itiraf ettiği gibi, Washington'un onayı (ve Batı Almanya tarafından temin edilen zehirli gaz) ona İran-Irak savaşının ortalarında Halepçe'yi kimyasal silahlara boğma imkanı vermiştir. Bağımsız bir Irak'ta gerçek bir yargılanmayı ve cezalandırılmayı haketmişti. Böylesini değil.

Batı tarafından uygulanan çifte standartlar asla hayrete düşürmekten geri kalmıyor. Endonezya'da (en düşük rakamı esas alırsak en azından bir milyonu bulan) cesetlerden bir dağ inşa eden Suharto, Washington tarafından kollanmıştı. O hiçbir zaman onları Saddam kadar kızdırmamıştı. Ve Irak'ta bugünkü karmaşaya yol açanlara ne demeli? Ebu Garib'deki işkenceler, Felluce'deki acımasız kasaplar, Bağdad'daki etnik temizlikçiler, Guantanamo'yu kendisine model almakla iftihar eder Kürt hapishane patronu. Acaba Bush ile Blair'in de savaş suçları nedeniyle yargılanması için en azından bir çaba gösterilecek mi? Şüpheli. Saddam'ın infazı Arap yönetici elitlerin suni de olsa ortak belkemiğini oluşturanlar arasında belki bir ürpertiye yol açabilir. Şayet Saddam idam edilebiliyorsa, aynı şey Washington'la paslaşmaktan mutluluk duydukları sürece Mübarek'in başına da gelebilir, Amman'daki Haşimî jokerin de, Suudi kralların da.

(*) Bu yazıyı Zaman için kaleme alan dünyaca ünlü Tarık Ali, Pakistan asıllı İngiliz yazar ve film yapımcısı. 60'lı ve 70'li yılların önemli politik simalarından biri olan Tarık Ali, hâlâ kitlesel hareketlerin önderlerinden biridir. Tarık Ali, Guardian'da düzenli yazıyor, aynı zamanda dünyanın sayılı akademik dergilerinden biri olan Newleft Review'in de hakem kurulu üyeliğini yapıyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Tarık Ali'in Diğer Yazıları
   Filistin'i iç savaştan kurtaracak formül ne?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.