Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kim kimin dostu?
Salı, 16 Ocak 2007 - (22:15)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bölgeyi kontrol eden güçler bu yapının değişmesinin kimliğin yok olması sonucunu doğuracağını düşünüyor, ağalı şeyhli, berdelli, töreli bir yapıyı Kürt kimliği olarak sunuyordu.


On yıldan fazla bir zaman önce, yurtdışındaki bir Kürt televizyonunun açık oturumuna katıldım. Konuşmacılar Türkiye’nin kimliklerini reddettiğini, kötü davranışlarla karşılaştıklarını söylüyordu. Sıra bana gelince ‘Siz şikayetlerinizi sıralıyorsunuz, devlet de sizin ülkeyi bölmek istediğinizi iddia ediyor. Bu tartışma bin yıl sürebilir ve hiçbir sonuç alınmaz. En doğrusu bir siyasi proje hazırlamak ve bunu tartışmaktır. Ben bir taslak sunmak istiyorum: Türkiye’nin bugünkü sınırları minimal sınırlardır. Ülkenin idari yapısı değişmez ve federasyon kabul edilmez. Tüm dünyadaki Kürtler soydaşımızdır ve bunların güvencesi Türkiye olmalıdır’ demiştim ve bir kişi hariç itiraz gelmedi. O, federasyonun uygun çözüm olduğunu söylüyordu ama temsil gücü çok sınırlıydı.

Bana göre kimlik sorunu başka bir sorunu örtmek için kullanılıyordu. Güneydoğu ve Kuzey Irak’ta çağın gerisinde kalmış bir feodal düzen vardı ve bundan yararlananlar, konumlarını sürdürmek için, kimlik sorununu ön plana çıkarıyorlardı. Sözlerim uygulanan politikaların savunması olarak algılanmamalıdır. Çünkü yapılan her şey, sorunu çözmek bir yana, daha da müzmin hale getirdi.

Son günlerde, barışı sağlamak için yapılan toplantıda, dostluk, kardeşlik, kültürel kimliklerin korunması tartışıldı ama hiçbir biçimde bu çağdışı ekonomik ve sosyal yapının değişmesi gerektiğinden söz edilmedi. Bölgeyi kontrol eden güçler bu yapının değişmesinin kimliğin yok olması sonucunu doğuracağını düşünüyor, ağalı şeyhli, berdelli, töreli bir yapıyı Kürt kimliği olarak sunuyordu.

Kültür ve kimlik konusunda bugün varılan nokta derhal kabul edilip bölgenin sosyal ve ekonomik yapısını değiştirecek politikalar izlenseydi hem kaynaklar israf edilmemiş olur hem de büyük bir birlikteliğin alt yapısı hazırlanmış olurdu. Silahlı çatışma sorunu çözmek yerine bunun daha da derinleşmesine yol açtı.

Devlet herhangi bir sorunun tarafı değildir ve onun üstünde kalmalıdır. Onun görevi kusurlu saydığı kişileri cezalandırmakla sınırlı olamaz. Bir sorun varsa onu hazırlayan sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Saç saça, baş başa kavga eden bir görüntü onun büyüklüğüne yakışmaz.

Ülkemizde yaşayan her vatandaşın ve onun sevgi duyduğu ama sınırlarımızın dışında kalan insanların yüceltilmesi, başkalarının gerisinde ve onların kullandığı araçlar konumunda olması hepimizi yaralar. Hangi soydan gelirse gelsin bizim düşmanımız değil, yüklerini severek taşıyacağımız kimseler olarak görürüz ya da görmeliyiz.

Yaşar Kemal büyük sevgi duyduğum bir yazarımızdır ve yüreğinde ne varsa benim içime akmıştır. Ama ne Türk ne de Kürt hiç kimsenin onun romanlarındaki gibi kalmasını istemem. Hepsinin daha uygar bir ortamda, var olan ve çok sevdiğim duygularını yücelterek ifade edebilecekleri biçimde yaşamasını isterim. Berdelsiz ve ilkel töresiz, yüce duyguların paylaşıldığı bir toplum diliyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   İttifak
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.