Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Modele uyuyor
Pazar, 21 Ocak 2007 - (23:01)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Yerini bulan ve hedefine ulaşan her provokasyon yeni eylemlere çıkarılan bir davetiye gibidir. Bu elim suikastla bize yollanan mektubu okumayalım ve yırtıp atalım ki yenilerini yollamaya gerek duymasınlar ve cesaret edemesinler.


Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi uygulanmak istenen modelle tam bir uyum sergiliyor. Bölgemizde etnik ve din ayrılıklarına dayanan bir çatışma körüklenirken ve bunun sonuçlarına bağlı olarak yeni devletler oluşturulurken ülkemizin bir hedef olmaması uzak bir ihtimaldi. Ülkemizde Ermenileri rahatsız edecek bir durum sözkonusu değildi. Soykırım yasa tasarılarının kabulünü kolaylaştıracak yeni bir olaya da ihtiyaç yoktu. Bu konudaki projeler kitle desteğine ihtiyaç duymayacak kadar olgunlaşmış ve devlet politikaları haline dönüşmüştü. Yani böyle bir tasarının ABD’de kanunlaşması için yeni eyleme gerek yoktu. Eğer ABD yönetimi tasarıyı gerçekleştirmek isterse herhangi bir engelle karşılaşmaz, istemezse de böyle bir eylem onu kabule zorlayamazdı.

Konu ülkemizde farklı soydan gelen ve değişik inançlara sahip kimselerin bir arada yaşayıp yaşamayacağıydı ve hedef bir Türk-Kürt çatışmasının temellerini atmaktı. Eğer Türkiye farklılıkları çatışma nedeni olmaktan çıkarır ve bir arada yaşama arzu ve iradesine sahip insanların bir ulus olmasını yeterli gördüğünü ispatlarsa, bölgedeki çatışmanın dışında kalmayı başarabilirdi.

Devlet kurumları ve siyasetçiler bu yönde tavır aldılar ve farklılıkların bir sorun teşkil etmediğini açıkça ifade ettiler.

Bu arada bir sorun yeteri kadar açıklığa kavuşmadı. Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahalesi tartışılırken bunun gerekçesinin ne olacağı karanlıkta kaldı. Bazıları bölgedeki Türkmenler’in korunması gerektiğini ileri sürerken diğerleri bölgede çıkarlarımız olduğunu, Kerkük’ün Misakı Milli sınırlarında içinde bulunduğunu söylediler. Her iki söylem de yanlıştı. Türkiye bölgedeki hiçbir halkı diğerlerinden ayırt etmemeli ve eğer bir müdahale sözkonusu olursa bunu bölgede yaşayan herkesin güvenliği için yaptığını anlatabilmeliydi. Eğer Misakı Milli’den söz ediyorsak bunun sadece topraklardan ibaret olmadığını ve oradaki insanları da kapsadığını anlamalıydık.

Bir provokasyon olduğu çok açık olan suikastın başarıya ulaşıp ulaşmaması oluşacak tepkilerin niteliğine göre belli olacaktır. Eğer bu olaya tepki genel bir nitelik kazanır, hem toplum hem de devlet çok açık biçimde eylemin karşısında olduğunu anlatabilirse eylem ters teper ve yapanların ummadığı bir sonuç ortaya çıkar. Ayrıca bu olay din ve soy farklılıkları karşısında genel tavrın ne olduğunu gösteren bir mihenk taşı görevi yapar.

Türkiye bölgede çatışma yaratmak için kullanılan soy ve din farklılıklarının dışında ve üstünde olduğu gösterirse, bu gibi provokasyonların bir anlamı kalmayacağı için, yeni acılarla karşılaşmak zorunda da kalmayız. Yerini bulan ve hedefine ulaşan her provokasyon yeni eylemlere çıkarılan bir davetiye gibidir. Bu elim suikastla bize yollanan mektubu okumayalım ve yırtıp atalım ki yenilerini yollamaya gerek duymasınlar ve cesaret edemesinler.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   İttifak
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.