Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kerkük'ün 'ilhakı' müdahale nedeni
Perşembe, 25 Ocak 2007 - (06:24)
Nizam Mardini

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Kerkük'ün statüsünü belirleyecek referandum öncesi, Türkiye, İran ve Suriye'den Kürtler kente getiriliyor. Kentin 'Iraklı' kalmasını isteyen Ankara, referandum sonucuna göre Kuzey Irak'a müdahale edebilir.


Irak işgali mezhep ve etnisite temelinde ilerliyor. Bu bağlamda, Kürtlerin Bush yönetimine güvenlik hizmeti sunmasının nedeni ABD'yi sevmeleri değil. Kürtler, petrol kenti Kerkük üzerinde pazarlık yapmak için ve bağımsız devletlerini kurmaya hazırlık bağlamında kenti Kuzey Irak'taki yönetime katma ihtiyacı sebebiyle ABD'ye güvenlik yardımında bulunuyor. Kerkük'teki şartları takip eden Türkleri endişelendiren nokta da bu. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan durumu 'Epey hassas, zor ve tehlikeli' diye niteledi.
Türklerin, Irak'ta federasyon kurulmasına ve Kerkük'ün Kuzey Irak'taki 'devletçiğe' ilhakı durumunda kentle ilgili bazı federasyon maddelerinin uygulanmasına yönelik endişesi artıyor. Türkiye Kerkük'ün Kürt bölgesine katılmasını kabul etmeyeceğini açıklıyor. Zira Ankara, Kerkük'ün farklı renklere ve gruplara sahip bir Irak kenti olduğunu düşünüyor. Doğal kaynaklarını korumak için Kerkük'ün parçalanmasını istemiyor. Kerkük'teki Kürt nüfusu Suriye, İran ve Türkiye'den ailelerin gelmesi sonrası arttı. Kerkük çevrelerinde söylendiği üzere bu artış, her bir Kürt ailesine 5 bin dolar karşılığı seçimlerde Kürt listesine oy vermeleri vaadiyle gerçekleşti.

'Kuzeyin petrolü Bağdat'a verilemez'

Yerel Kürt yönetimleri, devlet ve özellikle de önceki askeri yönetimin mülkü olduğu varsayılan arazilerin tapularını göçmenlere teslim etti. Kürt göçmenler, Kerkük'ü ABD'nin uğruna çalıştığı 'federasyon borsası'nda açık artırmaya çıkaran anlaşma ışığında, kentin statüsünün belirlenmesi için bu yıl yapılacak referandumda Kürt çoğunluğu baskın getirmek için ev ve yerleşim birimleri inşa etti.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, 'Birçok dosyayla, özellikle de petrol ve bütçeyle ilgili Bağdat'ta yapılan görüşmelerin başarısız olduğu' görüşünde. Barzani, konuların çözülememesi durumunda merkezi parlamentoda 53 sandalyeye sahip Kürt yönetiminin bir tutum alması gibi başka çözümlere başvurulacağını ima etti. Kürdistan hükümetinin 'kendi topraklarında' çıkarılan petrole dair anlaşmaları himayesi altına alma hakkı olduğuna vurgu yaparak da, petrol anlaşmalarını imzalama meselesini Bağdat'a teslimin imkânsız olduğunu teyit etti.

Bu gerçekler doğrultusunda Kürt Peşmergelerin hazırlıkları, Amerikalılar, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'yi, Şii lider Mukteda Sadr liderliğindeki Mehdi ordusunu tasfiye etme misyonuna yönlendirmek için pazarlık amacıyla geliyor. Bu durum mezhep bölünmesini derinleştirecek.

Kürt yönetimi yetkililerinden Mahmud Osman'ı endişelendiren de bu. Kentteki etnik birlikteliğin zayıflamasına ve dolayısıyla Araplarla Kürtler arasında bir savaş çıkmasından endişe duyan Osman, Peşmerge'nin bu misyonundan hoşnut olmadığını dile getirdi.

Ankara, kentteki Iraklı oluşumun geleceğini güvence altına almak istiyor. Türkiye, Irak'taki karmaşanın yayılacağına ve kendi Kürt nüfusu için kıble veya model haline gelmesi muhtemel, başkenti Kerkük olacak bir Kürt devletinin kurulacağına dair kâbus senaryoları düşünüyor.
Bağdat'taki merkezi hükümet bu konuda siyasi çalışmaya gerek duymaz ve Kürt meselesine barışçıl çözüm bulamazsa Ankara Kuzel Irak'a askeri müdahalede bulunabilir. Ülkedeki Sünnilerin giderek daha fazla tecrit edilmesi ve silahlı isyanın tüm Irak'a yayılması gölgesinde, ülkedeki siyasi çalışmaların başarı ihtimali zayıflıyor.

Suriye ve İran da karşı
Bu durum da Türkiye için endişe verici hassasiyetler yaratacaktır. Üstelik Türkmenler Kerkük'te demografik bir güç oluşturuyor. Irak'taki çoğu Türkmen Kerkük'te yaşıyor, Türkiye açısından stratejik öneme sahipler ve Kerkük'ün Kürdistan yönetimine katılmasına yönelik girişimin hakları, siyasi gelecekleri ve Türkiye'nin stratejik çıkarları için tehlike oluşturduğunu düşünüyorlar.

Irak'ın komşuları İran, Suriye ve Türkiye, Kürtlerin birleşik Irak'tan ayrılmasını ve kentin kaynaklarını kullanacaklarından duydukları endişe nedeniyle Kerkük'ün Kürdistan bölgesine katılmasını kabul etmez. Dolayısıyla, Kürtlerin ayrılma girişimlerinin Iraklıların kendilerini koruma gücünü azaltıp, diğer bölgesel ve uluslararası güçleri Irak içindeki bir grubun haklarını veya çıkarlarını koruma gerekçesiyle ülkenin içişlerine daha fazla müdahalede bulunmaya sevk edeceği düşünülebilir.

(Lübnan gazetesi Sefir, 18 Ocak 2007)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nizam Mardini'in Diğer Yazıları
   Iraklı kimliği kayboluyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.