Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Ne yapmalı?
Pazar, 10 Haziran 2007 - (22:30)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Genel seçimlerin yaklaştığı günlerde ülkenin giderek gerginleşen bir ortama sürüklenmesi bir talihsizlik sayılabilir. Ancak Türkiye gibi dünya ölçeğindeki çatışmanın merkezine doğru yol alan ülkemizde her şeyin sadece bir tesadüf olduğu da söylenemez.

Olaylara bakarak analiz yapılabilir ve geleceğin kimsenin kurgulamadığı, kendiliğinden gelişen olayların bir sonucu olduğu düşünülebilir ama eğer bir proje varsa ve bazı şeyler kurgulanıyorsa bunları da görmek gerekir. Bazılarının bunu bir komplo teorisi sayacağını, sonuçlara bakıp buna uyan senaryo yazmanın akılları karıştırmak amacını taşıdığı söylenebilir.

Son günlerde artan terörün terör örgütünün hangi amacına hizmet edeceğini bilmek için onun hedefleri hakkında önceden bir analiz yapılması ve eylemlerin bu amaca uygun olarak yapıldığı iddia edilmesi gerekir. Oysa bu konuda belirli bir stratejiden söz etmek mümkün değil. Söylenen şey ‘ Teröristin işi terördür ve onlar da bunu yapıyorlar’ dan ibaret . Bazı dış basın organları PKK’nın Türkiye’yi Kuzey Irak’a çekmek istediğini söylüyor ama bundan nasıl bir fayda sağlayacaklarını söylemiyor. Eğer bir Türk-Kürt çatışması çıkarsa bölgeyi terör örgütünün kontrol etmesi mümkün olmaz ve örgüt egemen Kürtler tarafından etkisiz hale getirilir. Eğer bunun sonucunda Türkiye ile ABD’nin çatışması bekleniyorsa her iki tarafın basit bir provokasyonla böyle bir sonucu kabul etmeleri çok mantıksız olur ve taraflardan hiçbirinin böyle bir çatışmayı istediği ve bunun onların çıkarlarına uygun olduğu söylenemez.

Gözlenen puslu havanın doğrudan seçimleri etkilemek amacını taşıdığı daha büyük bir olasılıktır ve olaylar yeni iktidarın oluşumu etkileyecek biçimde gelişmektedir. Terör eylemleri ülkedeki milliyetçi refleksleri güçlendirmekte, dış operasyon ihtimali devlet gücünün önemini vurgulamaktadır. Bunları kimin yaptığını bilmek mümkün değildir ama, eğer her şey bir tesadüften ibaret değilse anlamlı bir tablo ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde bürokrasi ile AKP arasında oluşan farklılık ve gerginlik yerini Türkiye ile terör arsındaki zıtlaşmaya terk ediyor ve daha öncekini etkisiz hale getiriyor. Safları belirleyen kriterler değişiyor ve demokrasi söylemi yerini güvenliğe bırakıyor.

Burada tarafları itham etmek bir sonuç yaratmaz. Asıl olan oyunun kurallarını önceden belirlemek ve herkesin bunlara riayet etmesini sağlamaktır. Mesela cumhurbaşkanlığı seçiminin engellenmesi siyasi bir olaydır ve taraflardan biri kendi imkanlarıyla bunu sağlamamıştır. Bir sonuca ulaşma için herkes sahip olduğu kozu kullanır. AKP üçte bir oranındaki çoğunluğu ile cumhurbaşkanı seçmek isterse karşı taraf da elindeki imkanları kullanır. Olayı burada bırakmak ve bundan siyasi çıkar elde etmeye çalışmak diğerlerini ya da onları dünya ölçeğinde destekleyenleri yeni arayışlara iter.

Yapılması gereken ülke yönetimini bir çatışma sorunu olmaktan çıkarmak, her hamleyi karşı tarafın, en azından, katlanabileceği bir düzeyde tutmaktır. Bugünkü durum karşılıktı tırmandırılan bir gerilim sürecine dönüşmüştür ve sükunet ancak karşılıklı ödünlerle sağlanır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   İttifak
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.