Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Iraklı kimliği kayboluyor
Pazar, 10 Haziran 2007 - (23:26)
Nizam Mardini

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İşgal sonrasında, özellikle Kürtlerin bağımsız devlet hayallerini saklamamasıyla birlikte Irak'ın ulusal kimliği büyük zarar gördü.


Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin açıklamaları Kerkük çıkmazına yeniden ışık tuttu. Zira, Irak'ta vatandaşlık kavramı yeniden sorunlu bir hal aldı. Kerkük'ün kimliği üzerine çekişen gruplar arasındaki ilişkiler, siyasi ve etnik kimliklerle, bu grupların uluslararası ve bölgesel uzantıları ışığında kuruluyor.

Mart 2003'teki ABD-Britanya işgali sonrası 'Irak vatandaşlığı' kavramı başarısız olsa da, 'Büyük Kürdistan' kuruntusuyla bağlantı kurarak Iraklı kimliğini ortadan kaldıran Kürt olgusuna son verilmesi kaçınılmaz. Ne var ki sorun sadece bu değil. Zira Türkmen, Keldani ve Asuri kimlikleri de, yeni Irak gerçeğinde 'kabarıyor'. Bu durumda bireyler federasyondan ötesini istiyor ve Irak kimliğine bağlılık zayıflıyor, ulusal kimlik üzerinde olumsuz etkiler bırakılıyor.

Türkiye'nin trajedisi

Iraklılar arasındaki bölünme derinleşirken, bütün gruplar, bölgesel veya uluslararası bir otorite altındaki projelere dahil oldu. Bu yüzden yerel yaklaşımlar da uluslararası veya bölgesel projelerin bir yansımasına dönüştü. Bazı grupların Kerkük'ün bölünmesine yönelik dahice fikirlerine rağmen, Kürt projesinin hacmi ve dışarıyla bağlantısı bir çözüm sağlanmasının önünü tıkadı. Kürt oyununun akıbeti, Amerikan projelerininkine bağlı hale geldi.

Bu durumun gölgesinde, Barzani'nin Irak Kürtlerinin yaşadığı kritik durumu yansıtan açıklamalarını okuyoruz. Zira Barzani Türkiye'den 'Irak'ın iç işi' olan Kerkük konusuna müdahalede bulunmamasını isterken, Iraklıların bu hassas konuda görüş bildirmesini yasaklıyor.

Barzani'nin 'Türkiye Kerkük'e müdahale ederse kendilerinin de Diyarbakır ve diğer Türk kentlerine müdahale edecekleri'ne yönelik tehdidi, Türkiye hükümeti ve Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın ABD işgalinden beri içinde yaşadığı durumu gözler önüne serdi. Ankara'nın savaşa girmeyi reddetmesinin bedeli ağır oldu. Zira Iraklı Kürtler ABD'yle, kendilerine verilen misyonları yerine getirmeleri karşılığında Kürt devleti hayalinin Kerkük ve diğer bölgelerin alınması sonrası veya öncesi gerçekleşmesine dayanan stratejik bir koalisyon kurdu. Bu durum, Ankara'nın yaşadığı trajediyi gözler önüne seriyor. Erdoğan'ın Barzani'nin açıklamaları nedeniyle Irak Kürtlerini tehdit etmesiyse, Türkiye'nin, kendisinin cumhurbaşkanlığı adaylığını reddeden iç baskılar ve Kuzey Irak'a askeri operasyon düzenleyip düzenlememe kararı arasında yaşadığı trajediden kaynaklanıyor.
Iraklılar üzerinde, Kürt projesi ve bunun Türkiye, İran ve Suriye'deki olası sonuçları nedeniyle bir 'Bizans oyunu' oynanıyor. Özellikle de psikolojik, sosyal ve siyasi sorunlar yaşayan Kerkük ve Telafer'deki patlamalar küçük bir iç savaşın izdüşümüydü. Irak'ta alternatif bir stratejiye ilişkin tavsiyelerini sunan Baker-Hamilton raporu bunun uyarısını yapıyordu. Washington Yakındoğu Politikaları Enstitüsü de, Kerkük'te, Bağdat'taki gibi Irak'ı parçalayacak felaketler yaşanabileceğini açıklıyordu. Amerikan CBS kanalındaki '60 Dakika' programında da, 'Kürtler referandumu kazanırsa Iraklı Arapların Kerkük'ü gerçek bir cehenneme çevirebileceğinin' altı çizildi. (Lübnan gazetesi Sefir, 28 Mayıs 2007)


Radikal

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nizam Mardini'in Diğer Yazıları
   Kerkük'ün 'ilhakı' müdahale nedeni
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.