Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İttifak
Salı, 12 Haziran 2007 - (10:54)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Türkiye’de son yıllarda görülen liberal-İslamcı ittifakı incelenmeye değer. Acaba bu hedeflerin aynı olduğu anlamına mı geliyor ve bu birliktelik her aşamada devam mı edecek yoksa biri diğerini kullanıyor mu? Bu sorunun cevabı özellikle AKP açısından hayati öneme sahip. Liberal kanat amaçlarına ulaştıktan sonra, yani bürokratik egemenliğe son verince, siyasal İslam’la yoluna devam mı edecek yoksa ikinci plana ittiği bürokrasinin kalıntılarıyla işbirliği yapıp siyasal İslam’ı tasfiyeye mi yönelecek? Siyasal İslam, halkı kapitalist dünya görüşüyle bütünleştirmek ve ekonomiyi kullanan güçlerin egemenliğine giden yoldaki olası halk direncini kırmak, onları ekonomik terimlerle düşünmeye alıştırmak, devleti savunan reflekslerini kırmak için mi kullanılıyor?

Olaya tersinden de bakılabilir ve halkın eğilimlerini temsil ettiği iddia edilen siyasal İslam, liberal kanadın desteğiyle, bürokratik egemenliğe son verip daha sonra bu ittifakı sona erdirmeyi düşünüyor olabilir ve bunun izlerini gözlemek mümkün.

Sahnede bir halk - bürokrasi çatışması sergilenmesine rağmen kazanmakta olan taraf bunların hiçbiri değil. Dünya ölçeğinde siyasal projeye sahip küresel bir ekonomik güç oyunun baş aktörü ve her iki tarafın oyun planlarını o hazırlıyor. Dünya görüşleri, yaşam biçimleri birbirinin aynı olan kişiler her iki tarafın fikir önderleri konumundalar. Olaya dışarıdan bakan birisi bu büyük oyuna kendini kaptırıp baş aktörün muhteşem performansına şapka çıkarabilir.

İslamcı kanat her olumsuzluğun arka planında bürokrasiyi aramaya hazır. Zaten tarafları çatıştıran güç böyle bir sonuca varmak için her türlü ipucunu yollara döküyor. Oltanın ucundaki nefis yemi yutmaya hazır bir balık olduğunun farkında. Karşı taraf aynı biçimde hazırlanan senaryoları izlemeye bayılan tiyatro seyircileri konumunda. Onlar da irtica kokusunu çok uzaklardan alabiliyor ve bu kokuyu sürekli yayanlar var. Hiç kimse de çıkıp her iki tarafın ön saflarında benzer kişilerin bulunmasındaki garipliği araştırmıyor. Seçime giderken gerçekleşen bireysel ya da kurumsal düzeydeki ittifakların, gerçekleşeceği beklenenlerin tarumar olmasının sebepleri sadece kişisel sebeplere bağlanıyor ama bu kişisel davranışların bir ülkenin geleceğini belirlemesinin tehlikesi üzerinde durulmuyor. Eğer birisi çıkıp bunlar kişisel değildir, senaryonun bir parçasıdır derse komploculukla itham ediliyor.

Her iki tarafa da yeni bir strateji öneriyorum. Karşıtlarınızla ittifak yapın, yandaşlarınızı karşınıza alın. Yani İslamcı diye adlandırılanlar devletle ve bürokrasiyle bütünleşsin, laikliği savunanlar da halkın eğilimlerinden tedirgin olmadıklarını gösterip tüm güçlerini ideolojik mücadele yerine siyasal hedeflere yöneltsinler. Her iki taraf da demokrasiyi, laikliği, din özgürlüğünü, liberal ekonomiyi reddetmiyoruz ama amacımız sadece bunları gerçekleştirmek değil ülkemizi ve onun temsil ettiği değerleri yaşatmaktır. İdeolojiler hedefimiz değildir ve bunları kullanarak bizi siyasal amaçlarımızdan saptırmak isteyenlere imkan vermeyeceğiz, desinler. İlk hamleyi AKP’den bekliyorum ve onların bürokrasiyle kucaklaşmasını görmek istiyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   Bomba
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.