Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kemalizmden anayasaya
Cumartesi, 11 Ağustos 2007 - (04:23)
Taha Akyol
Milliyet Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

ZAMAN zaman söylenir, yazılır: Atatürk zamanında Kemalizm yoktu; sonra çıkarıldı... Hayır, Atatürk zamanında "Kemalizm" vardı, Atatürk de "Kemalist"ti.
l930 Ağustosu... Muhalefet partisi Serbest Fırka halktan olağanüstü bir destek görüyor. CHP panikliyor. Serbest Fırka'nın "serbestiyet" (liberalizm) fikrine karşı, CHP bir şeyler söylemeli. Ayrıca Balkan ülkelerindeki gelişmeye karşılık bizdeki ağır hantal bürokratik durgunluk Atatürk'ü üzüyor, "Her tarafta ıstırap dinliyorum" diyor. Yeni bir heyecan lazım...
Ankara'dan Sivas'a giderken, Atatürk, Şükrü Kaya, Recep Peker, Ahmet Hamdi gibi isimler "Liberalizm sömürge ekonomisidir" diye karar verdikten sonra "Altı Ok"u tespit ediyorlar. Sonra da Anayasa'ya konuluyor. Çünkü artık "Türkiye Cumhuriyeti bir parti devletidir!"
CHP'nin 1935 programına da şu yazılıyor:
"Partinin güttüğü bütün bu esaslar, Kamalizm prensipleridir!"
Güneş-Dil Teorisi'ne göre Gazi'nin adının Arapça 'Kemal' değil, Yakutçada 'kale' anlamına gelen 'Kamal' olduğu tespit edilmişti çünkü!

'Tek fikir'
Devletin yeni doktrinini yerleştirmek için başka bütün fikirler yasaklanıyor. Hatta 'resmi' yorumun dışında Kemalizmi yorumlamak bile yasaklanıyor. İlhan Tekeli ve Selim İlkin'in "Kadro" araştırmasında belirttikleri gibi, "inkılabın ideolojisi"ni işlemeye kalkan Kadro dergisinin kapatılmasının sebebi budur.
Türk Ocakları'nın da kapatılmasının sebebi budur.
Devrim geçiren bütün ülkelerde bu tür uygulamalar görülür.
Ama bugün, Şener Eruygur Paşa'nın "Atatürk düşünce sistemini olmazsa olmaz olarak kabul etmiş, aksi düşünceyi ihanet olarak bellemiş" olmayı övmesi çağdaş bir tavır mıdır?
Hele Cumhuriyet gazetesinde "Atatürk bağımsızlığımızı oya sunarak kazanmadı!" diye korkunç çarpıtmaların yayımlanması!.. Türkiye'yi dinamitleyecek bir "meşruiyet" kavgasının körüklenmesi!..
Bugünkü gelişmişlik ve çeşitlenme düzeyine ulaşmış bir toplumda, liberal, sosyalist, muhafazakâr, sosyal demokrat fikirler yasaklanabilir mi? Sandıktan başka bir siyasi meşruiyet kaynağı olabilir mi?

Seçilen meşrudur!
İsmet Paşa, demokratik rejimde 1930'ların devam ettirilemeyeceğini bildiği için 1947'de "Altı Ok"u Anayasa'dan çıkardı. Sonra, CHP tüzüğünden "Kemalizm"i çıkardı, "Atatürk yolu" diye, doktrin çağrışımı yapmayan bir terimi koydu.
Karizmaya dayalı bir rejimden, anayasal rejime geçiş, Cumhuriyet'imizin en büyük başarılarından biridir. Artık Cumhuriyet'in temel nitelikleri Altı Ok değildir, "demokratik, laik, sosyal hukuk devleti"dir. Bu kavramların liberal, sol ve muhafazakâr yorumları da meşrudur; zamanımızda sivil yorumlar giderek ağır basmaktadır. Çünkü çağımızda gelişmenin motoru bireysel ve toplumsal dinamiklerdir.
Bugünkü Türkiye'de bu anayasal ilkelerden başka bir hukuki meşruiyet ölçüsü olamaz! Siyasi meşruiyetin tek ölçüsü de sandıktır!
Çankaya'ya seçilmenin de tek ölçüsü Anayasa'da belirtilen usullerdir.
Seçilen meşrudur! Gül seçilecek gibi gözüküyor, elbette meşru bir cumhurbaşkanı olacaktır.
Cumhurbaşkanlarını eleştirmek doğaldır, ama meşruiyet kavgası tezgâhlamaya kalkmak rejimi dinamitlemektir! Kimse Atatürk'ün karizmasını sömürerek rejimi dinamitleyecek bir meşruiyet kavgasını kışkırtmaya kalkmasın; ülkeye zarar verirler ve altında kalırlar!

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Taha Akyol'in Diğer Yazıları
   İsrail ve Nazi taktikleri
   Laiklik, demokrasi ve asker
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.