Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Ilımlı İslâm ve Türk İslâmofobisi
Salı, 04 Eylül 2007 - (06:09)
Yusuf Kaplan
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

“Ilımlı İslâm” projesi, ABD'nin bir projesi. Bu projeyi geliştirenler, görünüşte, bazı neo-con çılgınlar. Ama gerçekte, neo-con çılgınları arkadan dolaşıp kuşatan ve kullanan Amerika'lı (ve tabiî ki İsrail-bağlantılı) Yahudiler. Bunların en ılımlıları arasında Bernard Lewis yer alıyor! Gerisini siz düşünün artık!

Bernard Lewis kim mi? Daha, 1970'lerde “Muslim Rage / Müslüman Ökesi” gibi sadece İslâm düşmanlığını körüklemek, meşrûlaştırmak ve kışkırtmak için yaz/dır/ılan “istihbarat metinleri”ni kaleme alan, “cihadizm” kavramını siyasî literatüre girdirerek Müslümanları Yahudilere yapılanları aratmayacak kadar ötekileştiren, şeytanlaştıran bir Arap, Türk ve İslâm araştırmaları profesörü.

Bu profesör, bir zamanlar, Türk hâriciyesi tarafından baştacı ediliyordu. Gerekçe, Ermeni soykırımı iddialarını desteklememesiymiş! Bu adamlara güvenilir mi, ey hâriçten gazel okuyan ve harcının Türk olduğu bir hayli su götürür haricî hariciyemiz!

Nitekim, ADL adlı güçlü Yahudi lobi örgütü, Türkiye'nin Ermeni meselesinde tezlerini destekliyordu; şimdi, bir çark etti, pîr çark etti ki bu şebeke, sormayın gitsin!

İstisnalar elbette ki hariç ama Yahudi'den dost olmaz. Yahudi, Türk'ten / Müslüman'dan nefret eder. Yahudiler, laik Türkiye'yi ve Türkiye'deki bütün laikleri, laik kurumları, laik uygulamaları sonuna kadar desteklerler ve Türkiye'nin İslâmî bir yörüngeye kayma ihimaline karşı bütün güçlerini ortaya koyarak savaşırlar. Çünkü İslâmî iddialara sahip bir Türkiye'nin, Yahudilerin bölgesel ve küresel emellerinin önündeki en büyük engel olduğunu iyi bilirler. Yani, Yahudiler, bölgesel güçlerini, laik Türkiye'nin varlığına borçludurlar.

O yüzden, güçlerini dünyanın en güçlü ülkesinde, ABD'de, teksif eden Yahudiler, Amerika'daki düşünce kuruluşlarında, medyada, akademide özelde Türkiye'deki mevcut iktidarın Türkiye'yi “İslamo-faşizm”in eşiğine sürüklediği tezini yüksek sesle işlerler; genelde ise İslamofobinin bütün dünyada köksalması, dolayısıyla İslâm'ın şeytanlaştırılması, İslâm'a ve müslümanlara yönelik her tür hakaretin ve saldırının meşrûlaştırılması, ABD'nin terörle mücadele bahanesiyle bütün İslâmî oluşumları düşman ilan ederek yok etme projeleri geliştirmesi için gerekli her türlü mühimmatı da yine onlar sağlarlar.

“Ilımlı İslâm” projesi, bir Amerikan projesidir ama Yahudilerin eseridir. Bu projenin hedefi, İslâm'ın sekülerleştirilmesidir. Yani, müslüman toplumların İslâmî idea'lar, iddialar ve idealler çerçevesinde siyasî, ekonomik, kültürel, toplumsal taleplerde bulunmalarını imkânsızlaştıracak ölçüde İslâm'ın tıpkı Hıristiyanlık gibi protestanlaştırılması, sadece bireysel bir inanç meselesi hâline getirilmesidir. Sonuçta, müslüman kitlelerin “etliye sütlüye” karışmalarının önlenmesi, İslâmî duyarlıklarının zayıflatılması, hayatlarını İslâmî siyasî, entellektüel, kültürel, ekonomik, toplumsal iddialara göre kendilerinin belirleyebilme imkânlarının iptal edilmesidir.

Bu proje, şu ân İslâm dünyasında derinlemesine uygulamaya sokulmuştur. Mısır'dan Fas'a, Arabistan'dan Pakistan'a kadar İslâmî eğitim sistemleri, müfredat programları baştan sona kadar adım adım sekülerleştirilmektedir.

Türkiye'de mevcut hükümetin “ılımlı İslâm” projesini uyguyacağı düşüncesiyle önünün açıldığını söylemek yanlış olmaz. Ama “mevcut hükümet, bu projeyi uygular mı?” diye sorarsanız, bence uygulayamaz; çünkü, tarihin önünde de, öte dünyada da bunun hesabını veremez.

Bizzat Başbakan'ın ağzından “Ilımlı İslâm” diye bir şey olamaz” sözünü duyduk. Ama Türkiye'deki İslâmî kesimlerin en fazla bu dönemde hızla sekülerleştikleri, İslâmî duyarlıklarını yitirmeye başladıkları, -28 Şubat'tan itibaren- zihnî bir savrulma yaşadıkları da bir gerçektir.

“Ilımlı İslâm” projesi, tam da Türkiye'deki laikçilerin gücüne güç katacak, vaziyeti idare etmelerini sağlayacak bir proje olmasına rağmen, bu çevrelerin bu projeyi desteklemek yerine, ürküntüyle karşılamalarının nedeni ne peki?

Tek bir nedeni var: Bu projeyi anlayabilecek zihnî donanımdan yoksun olmaları ve dolayısıyla projenin başlığında “İslâm” sözcüğünün bulunmasıdır! Sadece bu bile, bizim laikçilerimizin tüylerini diken diken etmeye, uykularını kaçırmaya yetiyor da artıyor bile!

Pardon ama burası Türkiye mi? Yani, bir zamanlar Selçuklu ve Osmanlı medeniyet tecrübelerini üreten, İslâm'ın bayraktarlığını yapmış bir “millet”in çocuklarının yaşadığı yer mi yani? Nasıl yani?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yusuf Kaplan'in Son 10 Yazısı
   Amerika izlenimleri: 'Terra incognita'nın yeniden keşfi (mi?)
   Amerika izlenimleri: Akademi, sistem ve kilise
   İslâm'ın gücü ve Türkiye'nin “yük”ü
   Gayr-ı Müslimler, Osmanlı ve laiklik
   Medeniyetler ittifakı ya da patinaj yapmak
   Ey laik Türk militerati'si “aklını kullan”
   Anahtar, Bediüzzaman/da/dır
   Dünyanın Müslümanlaşması tehlikesi
   İHL kuşağı, bu ülkenin geçmişi ve geleceğidir
   İSAM, neden çağdaş bir beytü'l-hikme olmasın ki!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.