Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Rafsancani'nin dönüşü...
Perşembe, 06 Eylül 2007 - (07:52)
Fikret Ertan
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İran'da 15 Aralık 2006'da yapılan belediye ve Uzmanlar Meclisi seçimlerinden bir gün önce yazdığım yazının bazı yerlerinde şöyle demiştim: 'Belediye seçimleri İran halkının bugünkü gidişattan memnun olup olmadığını, bugünkü yönetimi ne kadar onaylayıp onaylamadığını göstermesi bakımından tabii ki önemli; ama bundan da önemli Uzmanlar Meclisi seçimleri.

Seksen altı seçilmiş üyeden meydana gelen Uzmanlar Meclisi'nin esas adı Meclis-i Hubregan. Üyeleri her 8 yılda bir seçilen bu meclis, İran'ın kendine has siyasi sisteminde olağanüstü önem, ağırlık ve yetkilere sahip bir denetim kuruluşu. Yılda iki defa toplanan, gündemindeki konular hakkında çeşitli kararlar alan bu meclisin yetkileri arasında İran'ın en yüksek makamı olan dinî lider ya da rehberi seçmek, icraatını denetlemek ve gerektiğinde görevine son vermek de var. Ayrıca, meclisin anayasa değişikliklerini veto yetkisi de bulunuyor. Bugünkü 'Rehber' Ayetullah Ali Hamaney'in ilerleyen yaşı ve sağlık durumu göz önüne alındığında, seçilecek yeni Meclis-i Hubregan'ın İran'ın muhtemel yeni Rehber'ini de seçeceği şimdiden söylenebilir.

Yarınki seçimlerde işte bu çok önemli meclis için 144 aday yarışacak. Esasen aday sayısı 500 civarındaydı; ama adayları seçmekle görevli Şûrayı ya da Şûra-i Nigehban bunlardan çoğunu yetersiz bularak seçim dışı bıraktı. Şûrayı Nigehban bizde Anayasayı Koruma Konseyi olarak biliniyor ve birçok başka görevinin yanı sıra seçimlerde aday olacakların aday olunan görevler için uygun ve yeterli olup olmadığına karar veriyor.

(...) Meclis-i Hubregan'ın bugünkü başkanı, lideri Ayetullah Ali Mişkini. Seksen yaşında ve hasta olduğu söylenen Mişkini'nin görevi bırakmak istediği de söyleniyor. Bu bakımdan seçilecek yeni meclisin muhtemelen bir de yeni başkanı olacak. Bu başkanın da İran siyasetinin usta ismi Hüccetilislam Ali Ekber Rafsancani olması bugünden çok güçlü bir ihtimal. Zaten Rafsancani, 1997 yılından bu yana Meclis-i Hubregan'ın ikinci başkanı, Mişkini'nin vekili. Ayrıca, birçok bakımdan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ekibi ve Ayetullah Misbah Yazdi'nin siyasi rakibi olarak da öne çıkıyor.'

Dokuz ay önce yazdığımız bu yazıdaki bu bilgileri ve öngörümüzü bugün kısmen bu köşeye yeniden aldık; çünkü Rafsancani, Meclis-i Hubregan üyelerinin önceki gün yaptığı seçim sonucunda geçen temmuz ayında vefat eden eski başkan Ayetullah Mişkini'nin yerine bu önemli meclisin başkanlığına seçilmiş bulunuyor.

76 üyenin oy verdiği bu seçimde Rafsancani 41, rakibi Ayetullah Ahmet Cenneti ise 31 oy aldı. Cenneti, radikal görüşleriyle bilinen ve aynı zamanda Rafsancani'nin başkanı olduğu bir başka önemli organ olan Şûrayı Nigehban'ın da genel sekreteri. Cenneti'nin Rafsancani karşısında mağlup olması İran'daki siyasi dengeler açısından elbette çok anlamlı sayılır. İran'ın milletlerarası ilişkilerde ihtiyatlı, ılımlı ve pragmatik politikalar izlemesini savunan ve bu görüşleriyle 'radikal kesim' ile ters düşen Rafsancani'nin yeni makamını kullanarak bu politikaları etkilemeye çalışacağı da bugünden tahmin edilebilir. Bunun yanı sıra Meclis-i Hubregan başkanı olarak Rafsancani'nin İran iç siyaseti bakımından bu meclisin 'siyasi profili'ni de daha güçlü ve etkin bir seviyeye yükseltmek isteyeceği de son günlerde verdiği bazı demeçlerden anlaşılıyor. ''... Meclis-i Hubregan, şayet ülkenin işlerinde daha aktif bir rol oynamak isterse bunu yapacak dinî ve hukukî dayanaklara sahiptir." diyor bu konuda yeni başkan.

Rafsancani hem Meclis-i Hubregan'ın yeni başkanı ve hem de Şûrayı Nigehban'ın başkanı olarak İran siyasetinde önemli roller oynamaya başlayacak bana göre. İki yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde Ahmedinejad'a karşı yenilen ve siyasi itibarı azalan Rafsancani, yeniden siyasi arenaya güçlü bir şekilde dönüyor velhasıl.

'Fikret Ertan'in Son 10 Yazısı
   Kosova'da son aşamaya girilirken...
   Skyshield 35
   Srebrenitsa’yı unutturmayalım
   Kosova’da son gelişmeler...
   Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...
   Şanghay zirvesi
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Afgan siyasetinde dengeler
   İsrail-Hindistan ve ötesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.