Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Bomba
Çarşamba, 12 Eylül 2007 - (14:21)
Mahir Kaynak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ankara’da bomba yüklü bir aracın bulunması önemli bir işarettir. Henüz ayrıntılarını öğrenemeden bu yazı yazıldığı için genel bir değerlendirme olarak kabul edilmelidir.

Yoğun olarak Irak’ta kullanılan bu metodun özelliklerini şöyle özetleyebiliriz: Eylemler siyasi bir sonuç elde etmek amacıyla yapılmakta ve bu amaç sıradan bir terör örgütünün amaçlarının ötesinde anlamlar içermektedir. Bu nedenle eylemleri planlayan ve icra edenlerin bir büyük gücün kontrolünde olduğunu kabul etmek gerekir. Irak’ın bölünme stratejisinin bir parçası olarak Şii-Sünni çatışmasını büyütmek ve bunun kalıcı hale gelmesini sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Neredeyse tüm eylemlerin başarıyla sonuçlanması, eyleme katılanların hiçbirinin pişmanlık ya da başka bir çıkar elde etmek için ihbarda bulunmaması istatistik olarak mümkün değildir. Büyük bir ihtimalle eylemi gerçekleştirenler kullandıkları araçla bir yük taşıdığını zannetmekte, ancak gidecekleri yerin uygun bir noktasında, sürücünün bile bilmediği patlayıcılar, uzaktan kumanda ile infilak ettirilmektedir. Sürücü hayatını kaybettiği için olayın arka planı karanlıkta kalmakta ve benzer eylemleri polisiye metotlarla çözmek mümkün olamamaktadır.

Ankara’daki eylemin iki farklı amacı olabilir: Türkiye’de benzer eylemler yapılacağını öğrenen bir gizli servis, ikaz amacıyla, başarısız bir eylem düzenlemiş olabilir. Araç ele geçirildiği için bazı bilgilerin elde edilmesi mümkündür ve muhtemelen bu bilgilerin gösterdiği adres eylemleri yapması beklenen ya da töhmet altında bırakılmak istenen odağı işaret etmektedir. Bu adreslerden birisi PKK olabilir. Barışçı çözüm arayışlarını sekteye uğratmak ya da böyle bir ihtimali ortaya çıkarmak için planlanmış olabilir.

Başka bir adres çeteler üzerinden Silahlı Kuvvetler olabilir. Siyasetle bürokrasi arasında eritilmek istenen buzlar, yaratılacak güvensizlikle tekrar oluşturulabilir.

Benzer olaylarda sergilediğimiz genel yaklaşımımız sonuç vermez. Yani olaydan faile, failden sebeplere gitmeye çalışmak çıkmaz bir sokaktır. Önce eylemlerin gerçek amacı doğru teşhis edilmelidir ve bu amaç çoğunlukla kamuoyuna yansıtılanlardan farklıdır. Mesela PKK’yı suçlu gösteren eylemler bizi bu kesime yönelik şiddet kullanmaya ve çatışmayı derinleştirmeye yönelik olabilir. Daha açık bir ifade ile eğer eylemlerin arkasında bir örgüt bulduysanız yanılmışsınız demektir. Mutlaka büyük bir güç ve onun makro planlarının bir parçası olduğunu tespit etmeniz gerekir.

Eğer eyleminin altıncı yılında Usame Bin Ladin’in kasetlerini seyrediyor ve söylenenlerin gerçek olduğuna inanıyorsanız bu problemleri çözemezsiniz.

Araçla yapılan intihar saldırıları terörü kullanan güçlerin icat ettiği en gelişmiş silahtır ve bunu ilkel bir araç saymak yanlıştır. Mücadele eylemde yer alan zavallı kurbanların peşine takılmakla değil sağlam bir siyasi analiz ve uygun mukabelelerle mümkündür.

Böyle bir eylemi başarmak değil başaramamak ve yakalanmak zordur. Bunun devam etmeyeceğini düşünüyor ve umuyorum.

Star Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mahir Kaynak'in Son 10 Yazısı
   İttifak
   Ne yapmalı?
   Bir uçtan diğerine
   Modele uyuyor
   Kim kimin dostu?
   B planı
   Tren kazası
   İran’ı anlamak
   İç hesaplar
   Globalleşme ne götürecek?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.