Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Ezber Bozmak mı?
Pazar, 23 Eylül 2007 - (02:26)
Muhammed Can

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

"Sorumlu a-dan-mış" tanımlaması egemenlerin payandasına mağlup olmamış, batının beklentisi olan ve kendisine hizmet etmekten kaçınmayan "entelektüel" ve "geleneksel, doğulu saray mollaları" karakterlerine karşı "evrensel İslami değerleri" (ki bu değerler " Vahdet" ve "Tevhid'den" uzak düşünülemez), kişisel ve toplumsal sorumluluk bilinciyle adalet ve hürriyeti kuşanmış, varlığını ve hayatını bu değerler uğruna savaş ve mücadele alanına sürmüş gerçek bir mücadele insanın portresini yaratan ve yansıtandır.

''Yüzeysel'' ve ''şişirme'' oluşumlardan uzak, sembolik, akademik ve kültürel değerler bataklığına saplanmadan kalıcı ve olgun değerler manzumesine adanmış, ilgi çekmenin ötesinde ilginç olanı başarmanın kazanımlarına gönül verebilme algısıdır, sorumlu a-dan-mış!

Sorumlu adanmış:
"Sürekli devrim" bilincinin sınıfsal bir tabakaya ait olmadığını, her müslümanın tabi'i bir Hakkı olduğu ve Hakkı olduğu kadar sorumluluk alanına giren değilse en erken süreçle aday olmaya, kendi adına sorumlukuklarını yerine getirendir.

Objeler dünyasındaki değerler dolaylı-dolaysız İnsana ait içsel dünya'yı değersizleştirdiği bilinendir. Emek eşittir metanın dönüşümünden önce dönüşüm için gerekli olan fikirlerin üretimidir. Yalnız meta üretmeyi düşünen fikirde haddi zatında kaale alınmayan fikirdir.

Üretilen fikirlerin İnsan dünyasında var olan bilginin yeniden biçimlenmesini zorunlu kılmalıdır. Birbaşka deyim ile içte var olan fay hatlarının kırılmasını zaruri kılan bir bilgidir bu! Sınıf mücadelesi ezenle ezilenden öte, bir evrim geçirmiş olmalı ki; Mevcut sınıf mücadelesi, ''bilginin yerli yerinde kullanılmaması'' ve bunun kaçınılmaz sonucu olan hedeften sapma ve kendine yeni bir güzergah edinmesidir!

''Öze dönüş'', mutlak değerlerin asıl kaynağına dönüş demektir. Yepyeni bir bakış ve görüş açısı kazanmış, Tradesyonel yaklaşımdan uzak, statükocu tavırdan sıyrılmış, Zeki kavrayış ve bilgiye dayalı yeni bir diriliş ve sosyal yaşam gerekliliklerini bünyesinde barındıran İslam'a dönüştür bir anlamda.

Bu eleştirel tablo içerisinde, bütün ''ezberleri bozan'', Tevhid, Nübuvvet, Adalet ve Hürriyet temelinde yükselen devrimci nefha'nın (ki bu nefha'nın kendisine ait bir kutsallığı var) teori ve pratiğini birleştiriciliği ile şu ana kadar yaşanan sürekli ''kırılma''ların onarımına anlamlı bir katkı sağlayacağı, aşama, aşama netleşme zorunluluğunu da beraberinde taşıyacağı asıl hedefinde!...

Hedefin kendi yörüngesine oturması ile birlikte, bu zamana kadar alınan geri dönüşümler ''ezberi bozma''nın ''yeni mesaj''ın ne kadar anlamlı olduğunu gösterebilir.

''Salt Fikri mücadele verenler'' ve ''rahatı yerinde olanlar'' için, ''bu dönüşüm'' belkide bir hobi olmaktan öte bir şey değildir! Düşüncenin doruklarına ulaşmak mutlaka taşlı ve dikenli yollardan geçmeyi zorunlu kılar . Ne var ki; ''Düşüncenin özü''nüde ''Tarih Kitapları''nın tozlu sayfalarında aramaktan ziyade kişioğlunun kendi iç dünyasında araması gerektiği kaçınılmaz hakikattır.

Hem mücadeleleri Şehirlerin görkemli Saraylarında değil, belkide ara sokaklardaki kuytu, küflü, nemli başkalarınca varoş kabul edilen yerlerde aramak gerekir! Şunu da eklemek gerekir ki, Özgür yarınlara özlem duyan yürekler, kendilerinde buldukları dinamiklik ve imkanları nisbetinde katkıda bulunabilirler.

Sürekli devrim bilincinin zorunluluğuyla birlikte ''statükoya karşı'' koyabilen özgür hareketlerin yeterli bilinç düzeyine erişmediği taktirde göreceli dönüşümlerin ''devrimci İslam''a katkısı kendisini sorgudan kurtarabilir iddiasında kim bulunabilir ki?

Kaldı ki; devrimlerin kendisi zorunlu olarak kaşrıya tehlike ve tehdit sunarken devrimin kendiside karşının saldırı tehlikesinden kurtulamaz. Olgunun kendisi parçadan bütüne (evrensel) doğru yol alırken, parçanın kendisi ise bütünle alması gerekeni, süreç (zaman) sonra bütünün kemaletini kendisinde bulacaktır.

Bununla beraber ''Dinamik İslam ekolü'' nün öncüleri konumundaki bireylerin yeni çıkışları (ki bu çıkış kendi kilit taşını miheng kabulüne getirtirir), daha sağlıklı tahlillerin gerekliliği ihtiyaç olmanın ötesinde, ''olmazsa olmaz'' aşamasına getirmiştir. Tavını almış demiri döven usta, zaanatkarlığının zerafetini ürettiğine yansıtandır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Muhammed Can'in Son 10 Yazısı
   İran seçimleri; Batı’nın Nehrevan hazırılığı mı?
   Tayyip Bey'e biz de teşekkür ederiz amma...
   “Modern İslam“ sentezi geçerli mi? -1- 2
   Yaşasın Kölelik, Kahrolsun Hürriyet mi!
   O’nun yeri!
   Olması gereken ittifak!
   ABD Kiminle Nasıl Bir Savaş İstiyor?
   Kendi yönleri ile İmam Ali
   Özdemir İnce Kirene'li mi?
   Nereye Kadar?
   Filistin’liler Bizi Kurtarsın!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.