Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İşgalin sona ermesi sürmesinden de kötü
Salı, 09 Ağustos 2005 - (14:58)
Gassan Şerbel

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Kaide'nin Irak kanalıyla bölgeye kök salması bu ülkenin toparlanmasını zorlaştırıyor. Amerikan güçleri çekilirse iç savaş çıkma olasılığı yüksekKaide'nin ikinci adamı Ayman El Zevahiri ABD'den Irak'tan derhal çekilmesini istiyor ve çekilmediği takdirde Vietnam'ı bile aratacak bir
denşetle tehdit ediyor. ABD Başkanı George W. Bush ise yanıt vermek için hiç zaman yitirmiyor ve Zevahiri'nin açıklamalarını, 'Irak'ın terörle savaşın bir parçası olduğunu açıkça gösteriyor ve bizler savaş halindeyiz' diye değerlendiriyor.
Zevahiri, topraklarında 'cihadı' sürdürmek için Iraklılardan izin alma gereği duyma-makta. Uluslararası sınırlar ve seçilmiş hükümetin iradesi, dikkatini hiç ama hiç celbetmemekte. Kaide'nin hesaplarında
Irak, ABD'yi yaralayarak bitkin düşürmek için bir fırsat olarak görülmekte.
Sovyetler Birliği'ne diz çöktüren ve güç farkılıklarına rağmen kan kaybettiren senaryonun tekrarını sahneye koymak istiyor Kaide. Örgüt, ABD'nin 11 Eylül saldırılarının intikamını almak amacıyla Afganistan ve Irak'ı işgal ederek tuzağa düştüğü kanaatinde.
Halihazırdaki çatışma alanları Kaide için birer cepheden ibaret. Çünkü savaş Arap ve İslam topraklarında, petrol yatakları üzerinde ve Kaide'nin rejimlerin bir bir düşürülmesini istediği bölgenin tümünde cereyan ediyor aslında.

ABD'nin Çekilmesi Zor

Buna karşılık Amerikan yönetimi de Irak yolculuğunun bir maceraya
dönüştüğünü anlamış durumda artık. Hatta trajediden bahseden kişiler var. Tozpembe hayaller mevsimi, Irak'ta 'Büyük Ortadoğu' halklarının örnek alacağı bir demokrasi inşa etme fikri çoktan gündemden düştü.
Durumun idrak edilmesi için çok fazla zaman geçmesi gerekmedi. Irak gerçekleri Amerikan yönetimini başka bir yöne sürükledi. ABD'ye gönderilen tabutların sayısı hiç de az değil. Irak'ta kalış süresinin uzatılması daha fazla tabut demek.
Fakat çatışmayı terörle savaşın bir parçası olarak görmek bavulları toplayıp gitme kararını zorlaştırıyor, hatta imkânsız kılıyor. Yani savaş Irak'ı daha epey rehin tutacak gibi görünüyor; yakın ve uzak birçok ülkeyi de.
Irak topraklarında Amerikan askeri varlığının sürmesi, Kaide ve benzeri
örgütlere daha fazla Iraklı genci 'Sünni üçgende' toplama ve daha fazla gezgin savaşçıyı Irak'ta buluşturma fırsatı vermekte.
Kaide'nin Irak kanalıyla bölgeye kök salması bu ülkenin yeniden birleştirilmesi çalışmalarını zorlaştırıyor. Bu durum aynı zamanda Amerikan güçlerinin çekilmesi durumunda bir iç savaş başlama olasılığını giderek güçlendiriyor. 

Komşular Kaygılı

 Komşu ülkeler Amerikan askeri teknolojisi kullanılarak düşürülen Saddam Hüseyin rejiminin arkasından gözyaşı akıtmadı. Bazıları Amerikan başarısının hızından ve demokrasi rüzgârları yayacak bir Irak modelinden kaygılandı.
Ancak şimdi Amerikalılar tökezlemiş durumda. Bazı komşu ülkelerin kaygıları şu an çok farklı. Peki Amerikalılar çekildikleri takdirde Irak'ı kime bırakacaklar? Irak'taki iç savaş doğal olarak bölgesel bir özellik taşıyor. Amerikan varlığı Irak'taki savaşı tutuşturarak kızıştırıyor. Bunu
yadsımak mümkün değil. Ancak Irak'ta ulusal uzlaşma sağlanmadan Amerikalıların ülkeden çekilmesi işgalin sürmesinden de korkunç sonuçlara yol açabilir.
ABD'nin Irak'taki yenilgiyi kabul etmesi kolay değil. Oradaki yenilgi birçok yenilgiyi beraberinde getirecek. Bu yüzden Bush yönetiminin bir de İran ve Suriye'yi hizaya getirme tuzağına düşme olasılığı kaygı
verici. Zira bu durum savaşın veya düello sahasının genişlemesi ve daha fazla korkuya davetiye çıkarılması anlamına gelmekte.
Zevahiri'nin Irak'ta kaybedeceği hiçbir şeyi yok. Irak, intihar eylemcilerinin enstitüsü durumunda ve kapıları her gönüllüye açık. ABD intihar eylemcileriyle kendi toprakları dışında düelloya girmeyi tercih etmekte. Ama kaybeden Irak oluyor Iraklı partiler ve gruplar ülkeyi düellocuların elinden geri almakta başarısız oldu. Uzlaşının belirmesi için karşılıklı ödünler gerekmekte. Her geçen günün Irak'ın toparlanmasını daha da imkânsızlaştırdığını ifade edersek aşırıya kaçmış olmayız herhalde. (Londra'da yayımlanan El Hayat gezetesi, başyazı, 6 Ağustos 2005)

Bu yazı Radikal gazetesinden alınmıştır... 09/08/2005

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Gassan Şerbel'in Diğer Yazıları
   Asıl idam cezası Irak'a verildi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.