Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Etnik parçalanma üzerine korkunç senaryolar
Salı, 04 Aralık 2007 - (09:35)
Ekrem Dumanlı

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ahmet Türk'ün dünkü Zaman'a yaptığı bazı açıklamaların üzerinde cidden düşünmek gerekiyor. Etnik siyasetin tehlikeli ve tuzaklarla dolu olduğunu belirten eski DTP Genel Başkanı şöyle diyor: "Eskiden 'Herkesin devleti varken Kürtlerin niye olmasın?' diyorduk.

Şimdi bunun kolay olmadığını ve böyle bir durumun birlikte dostça yaşayan iki halk arasında büyük düşmanlıklar yaratacağını ve bu halkların geleceğini karartacak bir noktaya götüreceğini düşünüyorum."

Türk'ün dikkat çektiği nokta siyasî dengeler değil; sosyal gerçekler. Esas buna kafa yormak gerekiyor. Zira, meseleyi sadece siyaset çerçevesinde düşünürseniz "Ne var canım, adamlar devlet kurmak istiyorsa bırakın kursunlar" tezine teslim olabilirsiniz. Türkiye'deki sosyal doku, siyaset denklemlerini altüst edecek kadar sağlam esaslara dayanıyor. Bugüne kadar etnik devletler kurulmayışının altında da bu sebepler yatıyor.

En vahim senaryoyu gözlerinizin önüne getirin ve farz edin ki (Allah muhafaza) etnik bir köken, devlet kurmak istiyor ve bu konuda fiilen mesafeler alınıyor. Böyle bir senaryoya herkes razı edilse bile, uygulama safhasının nasıl facialara sebep olabileceğini düşünmek gerekiyor. Mesele sadece toprakların paylaşımı değil ki. O bile başlı başına on binlerce insanın ölümüne sebep olabilecek kâbus senaryolarıyla dolu. Zira bu toprakların etnik sınırları yok; halk, asırlar boyunca iç içe yaşamış. Coğrafik sınırlar Kürt'üyle, Arab'ıyla, Kafkas kökeniyle vs. insanları bir arada yaşatmış. Dolayısıyla "falanın toprakları filanın sınırından başlar, şurada biter" demek mümkün değil ki; birileri bir sabah uyanıp "haydi bölünelim" diyebilsin. O kadar yok ki Kürtler diye isimlendirilen geniş bir kitle içinde kendini Kürt saymayan zümreler var. Hatta bu nedenle PKK militanlarına telsizlerde Kürtçe değil, Türkçe konuşmaları emrediliyor; çünkü Zazaca, Kırmança ya da Soranice konuşanlar arasında bile dil farklılıkları bulunuyor...

Ahmet Türk'ün meselenin insanî boyutuna dikkat çekmesi "Niçin bir arada yaşamaya mecburuz?" sorusuna bir cevap arayıştır. Evet, eski Başkan haklı; bölünme süreci dostça yaşayan iki halk arasında düşmanlıklara yol açacaktır. Bu gerçeği görmeden Kürt sorunu üzerine konuşanların vay haline! Düşünün ki bu ülkede bir bölünme süreci yaşandı ve emperyalist güçlerin planına uygun parçalanmalar oldu; insanlar nerede yaşayacak, büyük güçler mi olacak, bir yerden bir yere gitmek istemeyenler tehcir mi edilecek, yerinde kalmak isteyen ama etnik arka planı bir başka yere ait olan insanlar aile boyu yaşadığı topraklarda nasıl huzur duyacak?

Soruları çoğalttıkça yüreğimiz daralır. Bir kâbus senaryosudur bu! O kadar ki bu ülkenin herhangi bir mahallesinin başında durup "Yeni bir devlet kuruldu, falan etnik kökenli insanlar filan bölgeye taşınacak" derseniz recmedilirsiniz. Hatta herhangi bir haneye uğrayıp "Ey aile fertleri, etnik kökeninize göre coğrafî bölgeler oluşacak, filan damarı daha baskın olanlar bundan sonra şu coğrafyada yaşayacak" derseniz insanların nutku tutulur. Anne Kürt baba Zaza, anne Kafkas baba Türkmen, anne Laz baba Gürcü... Nasıl ayırabilirsiniz bu insanların çocuklarını? İmparatorluktan gelen ve asırlar boyu birbiriyle evlenerek kaynaşmış bir milletin evlatlarını hangi ölçüyle böleceksiniz, parçalayacaksınız?!. Aklını siyasetle bozmuş ırkçılar önce sosyal dokuya bakmalı, sonra konuşmalı...

Bu ülkenin her tarafında her etnik yapıdan insan yaşıyor. Onların işi gücü, tezgâhı-dükkanı, ticarî ilişkileri... 19. asırdaki coğrafi parçalanmalar, epik duygularla besleniyordu; sosyal bir gerçekliği de vardı. Bugün durum çok farklı. Bu kadar kaynaşmış toplumların tek gayesi olabilir: Herkesin birinci sınıf vatandaş olarak yaşayacağı, temel hak ve özgürlüklerin temin edileceği, çoğulcu ve katılımcı demokrasinin her seviyede temsil edileceği bir sistem içinde huzurla ve kardeşçe yaşamak. Böyle ortak bir ideal varken, kapalı kapılar arkasında yazılmış kâbus senaryolarına teslim olmanın ne mantığı olabilir?

'Ekrem Dumanlı'in Diğer Yazıları
   Kürt meselesinin yeni boyutu
   Papa krizinden ders çıkarmak
   Cemaat-cemiyet-aşiret
   Bu bir fiyaskodur
   Provokasyona alet olmamak için...
   Medyanın terörle yeni sınavı
   Güneydoğu'daki sinsi planı bozacak tek güç
   “Zerdüşt Kürtler, Şamanist Türkler”
   Kurtlar Vadisi Irak ne demek istiyor?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.