Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
CIA raporu: ABD iflas etti
Cumartesi, 15 Aralık 2007 - (10:29)
Hüseyin Yazıcıoğlu

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

CIA'nın raporu Amerika'nın acziyetini, güçsüzlüğünü, tükenmiş ve bitmişliğini gösteren bir kılıf. Amerika hızla sona doğru yol alıyor. Yenilmiş ama gururlu olarak geri çekilmeye çalışıyor.


Amerikan haber alma teşkilatı (CIA) nın İran İslam Cumhuriyeti nükleer çalışmaları ile ilgili raporu başkan Bush'u zora soktu haberleri bir haftadır dünya gündemini işgal ediyor. Nükleer silah üretiyor iddiası ile İran İslam Cumhuriyeti'ne sürekli işgal tehdidinde bulunan Amerika'yı bu rapor sanki şok etmiş (!) görünüyor. Aynı durum, işgali öncesi Irak için kimyasal silah üretiyor raporları CIA tarafından dünya kamuoyuna servis edilmiş, işgalden sonra bilindiği gibi Irak da kimyasal silah bulunamamıştı.

Amerika bu tür yollara sık sık tevessül ediyor. Emperyalist amaçları için güç kullanarak işgal etmek istediği ülke/bölge ile ilgili öncelikle dünya kamuoyuna düzenlediği sahte istihbarat raporları ve Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatı gibi örgütleri kullanarak haklı gerekçeler sunmaya çalışıyor. Özellikle, demokrasi, özgürlükler adına hareket ediyor görüntüsü vermek için yapılan bu girişimler maalesef dünyada başta kendi ülkesinde olmak üzere, geri kalmış, az gelişmiş ve İslam ülkelerinde etkili ve inandırıcı olabiliyor.

Son dönemlerde, özellikle 2000'li yılların başlarından itibaren Amerika adına ters giden bir şeyler olduğunu gelişmelerin seyrini yakından takip ederek görmek mümkün.

Avrupa, Amerikanın baskıları karşısında toparlanmaya çalışmakta. Ekonomi ve askeri güç konusunda epey mesafe kat etti, tek ordu ve tek merkez bankası için ufak pürüzler olsa da yolun sonuna geldiler. Rusya tekrar bir güç olarak Amerikanın karşısına çıkmış vaziyette. Amerika, eski demir perde ülkeleri, Balkanlar, dağılan Rus ve Türkî cumhuriyetlerde rahat değil artık. Rusya, petrol ve doğal gaz silahını kullanarak, başta Avrupa olmak üzere, Ukrayna, Gürcistan ve Türkiye gibi petrol ve gaza bağımlı ülkelere aba altından sopa göstererek tehdit etmekte. İran İslam Cumhuriyeti, dünya petrol rezervlerine sahip en önemli ülkelerden biri ve dünya petrolünün kontrolü konusunda inisiyatif sahibi ve ekonomik, askeri ve teknolojide Amerika'ya kafa tutmakta. Shangai Paktı ile yakınlaşan Rusya, Çin, Hindistan ve İran İslam Cumhuriyeti Amerika'ya karşı uzak doğu Asya da ekonomik ve askeri blok oluşturmuş vaziyetteler. Çin, Hindistan, Japonya, ekonomileri devleşiyor. Malezya, Endonezya, Tayland, G.Kore kendi ayakları üzerinde durmaya başladılar. Afrika uyanıyor. Kuzey Amerika ülkeleri başta Venezüella olmak üzere, Meksika, Arjantin, Şili, Brezilya'daki yönetim değişiklikleri ve gelişmeler, Amerika için artık bir kâbusa dönüşmüş durumda. Amerika'nın Kuzey Amerika da arka bahçesi kalmadı artık. Büyük Orta Doğu projesini tekrar tekrar gözden geçirmekte, projede her gün değişiklik yapıyor. Hiçbir şey iradesinde gitmiyor. İnisiyatifi kaybetmiş durumda. Ve Afganistan, Irak işgalleri uzadı da uzadı. Direniş şiddetini arttırarak devam ediyor. Direniş, Amerikanın bütün planlarını bozdu, altüst etti.

Bütün bu çıkmazlar içersindeki Amerika'nın, İran İslam Cumhuriyeti için CIA tarafından hazırlandığı iddia edilen nükleer raporu hiç inandırıcı gelmiyor. İnandırıcılık bir kenara, gerçekçi olması mümkün görünmüyor. Dedik ya Amerika bunu hep yapıyor. Yapacağına kılıf uydurmaya çalışıyor. Ama bir farkla, bu rapor Amerikanın aczi yetini, güçsüzlüğünü, tükenmiş ve bitmişliğini gösteren bir kılıf. Amerika hızla sona doğru yol alıyor. Bütün hesaplarını kitaplarını yeniden yapıyor, yenilmiş ama gururlu (!) olarak geri çekilmeye çalışıyor.

Amerika'nın İran İslam Cumhuriyetine saldırması zaten mümkün değildi. CIA raporu bunun en açık delili, teyidi, deklaresi. Raporu herkese tersten okutuyorlar, düzden raporun anlattığı Amerika çırpınıyor, çırpındıkça batıyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hüseyin Yazıcıoğlu'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.