Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Bir kurban bin hayattır
Çarşamba, 19 Aralık 2007 - (10:08)
Nazif Gürdoğan

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bugün yeni bir Kurban Bayramı'nın arifesidir. Bütün dünyada Müslümanlar, yarın silahların gölgesinde bayram namazı kılacaklar, kurbanlarını kesecekler ve bayramlaşacaklar. Irak'ta, Filistin'de, Çeçenistan'da ve Afganistan'da kurban kanlarına, insan kanları karışacak.

İslam dünyasında kurban kesmesi gerekenler, kesmedikleri için, dünyada kurban kanından daha çok insan kanı akıtılıyor.

Bir kurban bir insanın değil, bin insanın hayatını kurtarır. Bir kurban bin hayattır. Kurbanın gücünü bilincinde olmayanlar, dünya barışına giden yolu açamazlar. Barışa giden yolda insan kanı değil, kurban kanı vardır.

Berlin Duvarı yıkılırken kan dökülmedi. Bir duvarın yıkılışı, bütün dünyada savaş fırtınaları estiren bir “ideoloji”nin sonu oldu. Bir ülkede dinin değil, dinsizliğin “afyon” olduğu ortaya çıktı.

Berlin Duvarı'nın yıkılışı Batı dünyasını sarsarak, Avrupa ve Asya'da sınırları büyük ölçüde değiştirdi. Türk Cumhuriyetleri, Baltık ve Doğu Avrupa ülkeleri hiç kan dökülmeden bağımsızlıklarını kazandılar.

New York'a 11 Eylül'de yapılan intihar saldırısı da, Berlin Duvarı'nın yıkılışı gibi, köklü dönüşümlere yol açtı. Ancak 11 Eylül'ün kendisi gibi, sonuçları da çok kanlı oldu. İslam dünyasında, 11 Eylül'den sonra insan kanından göller oluştu.

Dünyaca ünlü Pakistanlı Sosyal Bilimci Prof. Dr. Akbar Ahmed'in vurguladığı gibi: “Uçak kaçıran 19 kişi, 21. yüzyılın en büyük paradokslarından birini meydana getirdi: Kendisini barış dini olarak tanımlayan İslam, şimdi ölüm ve kaosla ilişkilendiriliyor.”

İslam ve Batı dünyasında kurban olgusunun, antropolojik, sosyolojik ve psikolojik boyutları yeterince kavranılamadığı için, dünyanın her ülkesinde insan kanlarından göller oluşuyor. Kurban kanının, insan hayatının güvencesi olduğunun bilincine varmadan, dünyadaki kanlı şiddet olaylarının önüne geçmek mümkün değildir.

Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi inanca bağlanırsa bağlansın, kurban kanı akıtmakta çok başarısız olanlar, insan kanı dökmekte çok başarılı olurlar. Onlar kurbanı gördüklerinde çok ürperirler, insan kanı gördüklerinde ise, hiç ürpermezler. Onlara kurban kanı dehşet verirken, insan kanı zafer coşkusu verir.

İslam kültüründe, her yıl kutlanan ve köklü bir geleneği olan kurban bayramının vazgeçilmez bir yeri vardır. Kurban bayramları hem bireysel, hem de toplumsal boyutta, şiddetten kaçınma ve vahşetten korunma günleridir.

Kurban kesme, bütün insanlığı kin, öfke ve nefretten arındırma eylemidir. Hayvanların kurban edilmediği toplumlarda insanlar kurban edilir.

İlk kurban bir hayat kurtarmıştı. Sınırların önemini yitirdiği dünyada, bir kurban bin hayat kurtarmaktadır.

Hayatı yaşanır kılanlar, insan kanı akıtanlar değil, kurban kanı akıtanlardır.

Bütün insanlık bir insan, bir insan bütün insanlıktır.

Bir insanı kurtaran, bütün insanlığı kurtarır.

Bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürür.

Kurban Bayramı'nızı kutluyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nazif Gürdoğan'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.