Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Niçin İsrail Hedef Değil
Pazartesi, 15 Ağustos 2005 - (17:49)
Hayat Huveyik Atiye
Ürdünlü Yazar

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Niçin İsrail El Kaide'yi hedef almıyorı Maarif gazetesine göre Kaide'nin planı Hıristiyan dünyasını hedef almak. Böylelikle El Kaide kanlı yöntemiyle medeniyetler çatışması kavramını derinleştirmiş ve ispatlamış olacak, Batı dünyasını Hıristiyan sıfatıyla İslâm dünyasına karşı ve dolayısıyla İsrail'in yanında saf tutmaya sürükleyecek!


 İsrail Maarif gazetesi tarafından cevabı verilmeden önce birçoklarının zihninde dolaşan mantıklı soru şuydu: El Kaide'ye dayandırılan terörist saldırılar neden İsrail'e uzanmıyorı Bu eylemlerin Siyonist oluşumun kendisine uzanmaksızın Amerikalılar ve İsraillilerle ilişkileri gerekçe gösterilerek bazı Arap ülkelerine yönelmesi garip değil miı Bunun dışında daha şaşırtıcı soru şu: Kim bu El Kaide ve eylemleri kimler gerçekleştiriyorı Zira ortada merkezi bir yönetim, açıktan sorumlular ve belirli bir yönetim bulunmadıkça dünyanın her hangi bir yerinde üç-beş kişi bir araya gelip kendilerini El Kaide'nin hücresi olduğunu ifade edebilir.

Eylemi Kimler Planlıyor

Fakat daha da önemlisi devlet istihbaratlarının fakirliğin, bireysel ve ulusal yenilmişliğin ve dini köktenciliğin harekete geçirdiği bir grup genci toplaması, kendisine bazı hedefleri gerçekleştirecek eylemler planlaması ve onları eylemlere sürüklemesi mümkün. Buradaki soru 'kimin eylemi gerçekleştirdiği' değil, 'kimlerin planladığı ve kanlı sahneyi harekete geçirdiğidir'. Onlarca araştırma ve rapor bu soruya dikkat çekmekte, gerçekleri ve verileri incelemekte ve birçok bilgiye ulaşmaktadır. En önemlisi ise 11 Eylül etrafındaki şüpheleri açıklayan araştırma ve belgeler, bu korkunç olayı hali hazırdaki Amerikan yönetimine ve İsrail Mossad'ına bağlamakta.

Bu önemli belgelerin sonuncusunu dünya ticaret merkezi kurbanlarının avukatının, Amerikan istihbarat organlarıyla süren mücadelesine ilişkin açıklamaları oluşturuyor. Avukat yeni muhafazakar yönetimin 11 Eylül olaylarına karıştığını ispatlayan bütün belgelerin elinde olduğunu belirtiyor ve bu belgelerin çalınması için ofisinin nasıl boşaltılıpdarmadağın edildiğini, susması için kaç tehdit aldığını anlatıyor.

Bazı Türk gazetelerinin İstanbul patlamalarına İsrail'in karıştığına ilişkin yazdıkları da paralel şekilde gelmekte. Hatta patlamalarda o kadar çok delil bırakıldı ki Türkiye başbakanı olayların arkasında yabancı bir ülkenin olduğunu açıklıyordu.

Yeni bir örnek bağlamında İsrail basını ve internet siteleri, G-8 zirvesi için Londra'da bulunan İsrail Maliye bakanı Benjamin Netanyahu'nun, İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard'ı patlamalardan bir saat önce bilgilendiren İsrail güvenlik organlarının talebiyle patlamalardan birinin olduğu yerin yakınında bulunan otelini değiştirdiğini yazdı. Niçin İsrail El Kaide'yi hedef almıyorı Maarif gazetesine göre Kaide'nin planı Hıristiyan dünyasını hedef almak. Böylelikle El Kaide kanlı yöntemiyle medeniyetler çatışması kavramını derinleştirmiş ve ispatlamış olacak, Batı dünyasını Hıristiyan sıfatıyla İslâm dünyasına karşı ve dolayısıyla İsrail'in yanında saf tutmaya sürükleyecek!

Burada yöneltilen doğal soru şu: O halde niçin Mısır ve diğer Arap ülkeleri hedef alınıyorı İki cevabı var bu sorunun. İlki bu ülkeler Batı ile koalisyon kurdukları için hedef alınıyorlar. İkincisi ise gerçekçi ve stratejik: Bu ülkelerin başlarının isteniyor olması. Mısır'ın bütün alanlarda özellikle de ekonomik alanda zayıflatılması istenmekte.
(Ürdün'de yayınlanan El Düstur gazetesi, 07 Ağustos 2005)
Arapça'dan çeviren: Halil Çelik

(Vakit'ten)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hayat Huveyik Atiye'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.