Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kosova'da son aşamaya girilirken...
Salı, 22 Ocak 2008 - (17:58)
Fikret Ertan
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesinde artık son aşamaya gelindi. Bütün dünyanın malumu olduğu gibi Kosova, muhtemelen Sırbistan başkanlık seçimlerinin ikinci turunun yapılacağı 3 Şubat'tan sonra bağımsızlığını ilan edecek.

Zaten Kosova liderleri Başbakan Haşim Taçi'nin geçen hafta BM Güvenlik Konseyi'nin kapalı oturumunda, "Bağımsızlığımızı ilan etmeye çok az kaldı, biz hazırız, her gün bağımsızlığımıza biraz daha yaklaşıyoruz." dediği gibi son hazırlıkları yapıyorlar.

Bunlardan en önemlisi Kosova Parlamentosu'nun bağımsızlık kararını alıp ilan etmesiyle aynı anda yapılacak oylamayla Ahtisaari Planı'nın hukukî talep ve gereklerinin hemen kabul edileceği bir kanun paketi. Bunu geçen hafta açıklayan da Başbakan Yardımcısı Hayreddin Kuçi. Kuçi, "Parlamento bağımsızlığı ilan eder etmez birkaç dakika içinde Ahtisaari paketini de parlamentodan geçireceğiz." diyor.

Ahtisaari paketi, malum Kosova'nın nihai statüsünü çok ayrıntılı bir şekilde ele alan, kurulacak devletin hukukî, siyasî ve diğer unsurlarını maddeler halinde açıklayan ve nihayetinde Kosova'ya milletlerarası camianın gözetim ve denetiminde bir tür 'kontrollü bağımsızlık' tanıyan, alternatifi bugüne kadar ortaya konulamayan önemli ve tarihî bir plan.

Sırbistan, Rusya ve birkaç ülkenin dışında milletlerarası camianın neredeyse tamamının kabul ettiği bu plan, kurulacak ve bağımsızlığını ilan edecek Kosova'nın adeta bir tür anayasası, altyapısı olacak.

Bu böyle olacağına göre, Kosova yönetimi de işte Ahtisaari planında tavsiye edilen kanun tasarılarını bir an önce parlamentodan geçirmek için kolları sıvamış bulunuyor. Bu çerçevede ilk elde parlamentonun 34 ilgili kanun tasarısını ele alıp kanunlaştırması bekleniyor ki, bu da herhalde çok kısa zamanda olacak.

Hayreddin Kuçi, bu konuda harekete geçtiklerini, tasarı paketinin kanunlaşmasının hükümeti bağlayacağını ve hükümetin bundan kaçınmasının söz konusu olamayacağına da işaret etmiş bulunuyor.

Özetle söylemek gerekirse bağımsızlığının ilanı ve Ahtisaari planında tavsiye edilen kanunların çıkmasıyla birlikte Kosova hukukî ve siyasî anlamda bağımsız devlet olma yolunda oldukça önemli bir aşamayı geride bırakmış, ayrıca bununla milletlerarası camianın desteğini daha da çok kazanmış olacak.

Nitekim, işte bunları ve atılacak başka adımları görüşmek üzere Başbakan Haşim Taçi, bu hafta içinde Brüksel'e giderek en üst düzey AB yetkilileriyle önemli görüşmeler yapacak. Taçi ve arkadaşlarının bağımsızlığı destekleyen Amerikalı yetkililerle de zaten görüşmekte olduğu, onlara danıştığı biliniyor. Bu bakımdan Kosova'nın bağımsızlığı konusu bu hafta içinde önemli bir mesafe kaydedecek, bazı önemli ayrıntılar, gelişmeler meydana gelecek. Buna şüphe yok.

Diğer yandan artık mukadder hale gelen Kosova'nın bağımsızlığı ilanına karşı Sırbistan'ın ne yapacağı, bağımsızlığa karşı nasıl bir tepki göstereceği de bu arada milletlerarası camiayı yakından ilgilendiriyor, camia bu sorulara şimdiden cevap bulmaya çalışıyor. Özellikle de AB, Kosova'da BM'nin misyonunu devralacak 1.800 uzmandan meydana gelen hukuk ve polis misyonuna karşı Belgrad'ın hangi tavrı takınacağını şimdiden tahmin etmek için teşebbüslerde bulunuyor. Esasen Belgrad'ın bu konudaki tavrı başkanlık seçimlerinden sonra netlik kazanacak. Seçimi milliyetçi Nikoliç kazanırsa aynen Başbakan Koştunitsa gibi bu misyona karşı çıkacak, bunun kanunsuz olduğunu, BM kararı olmadan bunu asla kabul etmeyeceklerini söyleyecek. Diğer yandan, seçimi Batı yanlısı Tadiç'in kazanması halinde AB ile Belgrad'ın bir tür uzlaşma ve anlaşmaya varması da mümkün olabilecek.

Son aşamaya girilirken Kosova ile ilgili son gelişmeler kısaca böyle...

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Fikret Ertan'in Son 10 Yazısı
   Skyshield 35
   Rafsancani'nin dönüşü...
   Srebrenitsa’yı unutturmayalım
   Kosova’da son gelişmeler...
   Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...
   Şanghay zirvesi
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Afgan siyasetinde dengeler
   İsrail-Hindistan ve ötesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.