Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Özdemir İnce Kirene'li mi?
Cumartesi, 12 Nisan 2008 - (10:39)
Muhammed Can

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Öncelikle şunu belirtelimi ki; düşünce ve inanç sahiplerini kritize etmek ve değerleri ile alay etmek doğru olmayan bir tutum ve davranıştır. Ancak bu yazının içeriğinde de belirtileceği gibi sözkonusu islam ümmetinin değerli evladı ve onun şahsında islam'ın temel prensiplerine yapılan haksız saldırıların(eleştiri değil)da bir sınırı olmalı düşüncesi ile cevap niteliğinde dir.

Said-i Nurs'i gibi Anadolu halkının iftihar-ı medar'ı bir Üstad'a, kendi döneminde ki "fikir Vandalizmi"nin devamı niteliğindeki yaklaşımlarla yazılan sözkonusu makale kendince ne denli olgun ve mantık'i açıklamalarda bulunulursa bulunulsun, geçmişin tekrarını anımsatıyor olmaktan kurlulamayacaktır.

Söz konusu Eleştirinin Muhattabı, "Mehdi yaratma sanatı ve kullanım klavuzu" başlıklı yazının sahibi Hürriyet yazarlarından Özdemir İnce.

Yazarın makalesinden;

"Okuma yazma bilmediğini ileri süren ve kitaplarını şakirtlerine söyleyerek yazdıran Said Nursi’nin, okuduklarımdan öğrendiğime göre, bir peygamber yöntemi kullandığını söyleyebilirim. Rüyalar görmekte, açıkça söylemese de rüyalarında Allah ile konuştuğunu ileri sürmektedir; Hz. Muhammed sık sık rüyalarına girer ve talimatlar verir."

"Said Nursi mehdilik, peygamberlik iddiasındadır. Bu imalat ve inşaatı bizzat kendisi yönetmiş ve..."

Yukarıdaki iki parağraf yazarın makalesinden aynen aktarılmıştır, bu makalenin okunması ve kendilerini toplumların sözde aydınları olarak görenlerin hal-i pür melal'lerinin yansıdığı aynayı görmeleri ne denli yerinde olur.

Biz önce "Kirene" ne demektir? Ne anlama gelir? Ve kimler dir? Onu açkılayalım. Kirene'liler; M.Ö IV yy. da Kuzey Afrika'da yaşamış bir toplum olup, hayat felsefelerini ''birey'in lezzet algısı''nın, ahlak'i eylemin temel kaynağı olarak kabul etmiş, birey'in ve dolayısı ile toplumun biricik değer kaynağını şehvet (Hedonizm)'i kabul etmiş bir ekol'ün öncüleri olan bir ırktır.

Şimdi: Yazar,düşünce kaynağının ''etik'' yükümlülüklerinden uzak değerlendirmeleri mübah görüyorsa da kendisi için ''normatif etik''ten uzak olmamalıydı!

Said Nursi; ''Kendini gerçekleştirme''de öncüler arasında sayılan bir kişiliktir. Bu kişilik üstünden birilerine gönderme yapmak, var (sağ) olanın değerlerine olumsuz göndermelerde bulunma eyleminin dışa yansıması gerekiri gerektirmez! Said Nursi'nin hayat felsefesi inancının kendisine yüklediği sorumluluk gereği "ezoterik" olmayıp tamamen "ekzoterik"tir.

Yazar yazılarında "eristik pradigma'' nın kendine has üslubu ile kendi düşüncesinin yollarını legalleştirme ve topluma ait değerler gibi lanse ederek, onlar adına söz hakkı olduğunu iddia dan geçirerek vermek istemekte.

''Sosyal ve Komon'' özlemci yazar, genel olarak göreceli de olsa ''mutlak artıdeğer'' ile ''göreli artıdeğer'' kavramlarını ''salt madde''den soyut'layıp kendi idea'sına yansıtmalı değilmi ydi?

Üstad (Said Nursi)'in engin bilgi hazinesinden kimi "görünmez el" ler kendileri için ilham pınarı olarak tercihte bulunmaları, "görünmez el"lerin Üstad'la aynı paralelde oldukları anlamına mı gelir?

Üstad'ın kısmen ''manüpüle edilmiş mirası''na ulaşan her Us ehl-i şunu görecektir ki; Üstad'ın "kodaçımı" bugünkü varisleri'nin sunduğu "kodaçımı" ile ''eşbiçimcilik'' farklılığıdır.

Özdemir'in "Transendantal argüman"ı zemin bulmayıp askıda kalmıştır. Askıda kalmakla yetinmeyerek, halkımızın sıcak manevi iklimine soğuk duş etkisi izlenimini beraberinde getirmiş. Ancak bu getiri Müslüman halkın, karşı(Batı yanlıları)'nın kendilerini savunma pozisyonunda ne denli "ideo-mazoşist" olduklarını ispattaki ısrarlarındandır. Özdemir'in manevi geleneği Kirine'lilere mi dayanıyor? Ki; bu denli ''ataerkil'' olmakta ısrarcı davranabiliyor. Şayet böyle ise, Özdemir 2400 yıllık bir gericidir!

Ataları'nın izini bulmakta ısrarcı olan kişioğlu antropoloji ve arkeoloji yi olmazsa olmaz bilimleri arasına katmıştır. Bizimde kabulümüz dür. Ancak; Antropoloji ve arkeolojinin etik anlayışı buluntuları ırki tarafsızlıkla inceler. Özdemir'e tavsiyemiz "Said'eyn" atalarımızın kalıntılarına biz bir türlü ulaşamıyoruz.(Biri'nin pak naaş'ının üstünde Özdemir'de ... Filimlerini izlemiş değildir herhalde?! Diğerinin ise; nerede olduğu muamma'dır.) Bize ipucu sunarak yardımcı olmasıdır. Değilse; Doğal olarak, Özdemir İnce için "ideo-mazoşist Kirene"li ımi? Diye düşünme hakkımız doğar. ''Komon''cu yazar da bilirki, ilahi mesajlarda ataların eylemlerine ''yergi'' olduğu gibi ''övgü'' de var!

"...yapıntı mehdi Said Nursi.." Teşhisine ise elbette katılmamak elde değil. Malum ki; putperest toplumlar kendi putlarını kendileri yapar ve yine kendileri tapar. Rabbimiz den dileğimiz bu tür toplumların bulaşıcı özelliklerinin başkalarına sirayet etmemesi dir. Makalenin tamamı için (http://www.tevhidhaber.com/news_detail.php?id=36117 ) . Hadi olan ise; Evren'i ve içindekilerini hidayetle yöneten'dir.

Muhammed CAN

Frankfurt 10.04.2008

mcan313@yahoo.de

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Muhammed Can'in Son 10 Yazısı
   İran seçimleri; Batı’nın Nehrevan hazırılığı mı?
   Tayyip Bey'e biz de teşekkür ederiz amma...
   “Modern İslam“ sentezi geçerli mi? -1- 2
   Yaşasın Kölelik, Kahrolsun Hürriyet mi!
   O’nun yeri!
   Olması gereken ittifak!
   ABD Kiminle Nasıl Bir Savaş İstiyor?
   Kendi yönleri ile İmam Ali
   Nereye Kadar?
   Filistin’liler Bizi Kurtarsın!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.