Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
60. yıl etkinlikleri
Çarşamba, 14 Mayıs 2008 - (23:23)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Siyonist işgal devletinin kuruluş beyannamesinin yayınlanması olayı, Filistin halkı tarafından Nekbe, yani büyük felaket olarak adlandırılır.

14 Mayıs 1948"de gerçekleştirilen bu olayın 60. yıldönümü münasebetiyle işgal zulmünün gündeme getirilmesi, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren Filistin halkının sesinin duyurulması amacıyla Filistin"de ve Filistin dışında muhtelif etkinlikler düzenleniyor. Bu çerçevede Türkiye"de de birtakım etkinlikler düzenleniyor ve biz bugünkü yazımızda bu etkinliklerden söz etmek istiyoruz.
* Bugün İstanbul"daki muhtelif sivil toplum kuruluşları, Beyazıt Meydanı"nda “İşgalin 60. Yılı, Özgür Filistin"in Miladı Olsun” sloganıyla bir gösteri düzenliyor. Eylem saat 13.30"da başlayacak ve Filistin halkının özgürlük mücadelesine destek çağrısı yapılacak. Bu önemli gösteriye katılmayı İstanbul"da ikamet edenlerin bir sorumluluk kabul etmesi gerekir.
* Saadet Partisi Ankara Gençlik Kolları, işgalin 60. yıldönümü münasebetiyle bugün iki önemli etkinlik düzenliyor. Birincisi saat 11.00"de İsrail büyükelçiliği önünde basın açıklaması olacak. İkinci eylemin ise bir kitlesel ortak tavır şeklinde gerçekleştirilmesini istiyorlar. Bu amaçla yine bugün gece saat 22.00"de beş dakikalığına ışıklarımızı söndürmemizi ve bu süre içinde Filistin halkına dua etmemizi talep ediyorlar. İşgal devleti, Gazze"yi aylardan beri kuşatma altında tutuyor ve elektrik üretmede kullanılacak yakıtı sık sık kesiyor. Bu yüzden sağlık kurumları bile çalışamaz hale geliyor. Bazen bölgenin neredeyse tamamına yakını karanlığa gömülüyor. İşte bu zulme maruz kalan o insanların ızdırabını kısmen de olsa anlamak ve o insanlara hiç olmazsa dua ile destek olmak için böyle bir eylem iyi düşünülmüş.
* Ankara"da bir diğer eylem de Mazlum-Der tarafından düzenleniyor. Mazlum-Der"in eylemi de yine İsrail işgal devleti sefaretinin önünde protesto gösterisi olacak. Fakat bu gösteri 15.45"te gerçekleştirilecek. Aynı gün iki ayrı gösteri olması, işgalcilere Filistin halkının meşru direnişinin yalnız bırakılmayacağını iki kez hatırlatma açısından inşallah isabetli olacaktır. Ayrıca sabahki gösteriye katılma imkânı bulamayanlar, bu ikinci eylemde yer alarak işgale karşı tavır koyma sorumluluklarını yerine getirebilirler. Ama Ankaralıların da her hal ü kârda ezilen Filistin halkının davasına duyarlılıklarını göstermeleri gerekir.
* İstanbul"da yarın, yani 15 Mayıs Perşembe günü de önemli bir etkinlik düzenleniyor. Bu etkinlik bir salon toplantısı şeklinde olacak. “Özgür Kudüs, İsrail"siz Bir Dünya” sloganıyla düzenlenecek bu etkinlik, İstanbul Halıcılar Caddesi"ndeki Renk Düğün Salonu"nda yapılacak ve akşam saat 20.00"de başlayacak. Programda Filistin davasını ve işgal gerçeğini anlatan konuşmalar, Filistin halkının duygularını yansıtan marşlar, Siyonist işgalin gerçek kimliğini ve ona karşı sürdürülen meşru direnişin kararlılığını ortaya koyan sinevizyon gösterimi yer alacak. Ayrıca Gazze"den canlı bağlantı ile kuşatma hakkında katılımcılara bilgi verilecek. Program esnasında salonda fotoğraf sergisi de yer alacak. Siyonist işgal sadece Filistin için değil, tüm İslâm âlemi açısından bir çıbanbaşıdır. Böyle bir çıbanbaşından kurtulmak, İsrail"siz bir dünyaya kavuşmakla mümkün olacaktır. Kudüs"ün özgürlüğüne kavuşturulması da bütün Müslümanların ortak sorumluluğudur. Bu açıdan “Özgür Kudüs, İsrail"siz Bir Dünya” sloganı iyi seçilmiş.
* Biz de Allah"ın izniyle “Büyük Felaketin Altmışıncı Yıldönümü” başlığını taşıyan bir dosyamızı medya organlarına dağıttık. Ayrıca Web sitemizde de (www.vahdet.com.tr) yayınladık. Oradan okuyabilir, daha geniş bir kitleye ulaştırılmasına yardımcı olabilir, böylece işgal gerçeğinin tanınmasına katkıda bulunabilirsiniz. Medya alanında çalışanlara, internet yayıncılığı yapanlara, bu dosyamızdan yararlanmalarını tavsiye ediyoruz.
Zaman zaman “Filistin için ne yapabilirim?..” sorularına muhatap oluyor, birçoklarının da bir şey yapamamaktan dolayı yakındıklarına şahit oluyoruz. Oysa bu konuda çok şey yapabiliriz. Hatta bugün yapabileceklerimiz geçmişe nispetle daha çoktur. Yukarıda zikrettiğimiz etkinliklere iştirak edilmesi, destek verilmesi de bu amaçla yapabileceklerimizin bir parçasını oluşturuyor. “Filistin için ne yapabilirim?..” sorusunu sorup, bu konuda bir şey yapamamaktan yakınıp da bütün bu faaliyetlere bigane kalınması tam bir çelişkidir. Öncelikle yapabildiklerimizi yapmaya çalışalım. Allah"ın izniyle mesafe katettikçe daha fazlasını yapabileceğimizi göreceğiz.


vakit

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.