Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Sevmek ya da sevmemek, bütün mesele bu mu?
Yavuz Bahadıroğlu

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

10.06.2008 tarihinde Kanal 1'deki programda Fatih Altaylı'nın "Atatürk'ü seviyor musun?" şeklindeki sorusuna, "Atatürk'ü sevmeme hakkı var mı?.. Eğer başıma bir iş gelmeyecekse, ben sevmiyorum" şeklinde ezber bozucu bir cevap veren Nuray Bezirgân isimli başörtülü kızımız "infaz"a tabi tutulunca anladık ki, sorunlarımızın çözümü bu ülkede yaşayan herkesin "Atatürk'ü sevmesi"ni beklemektedir. Ancak herkes Atatürk'ü sevdiğini söyleyince, sorunlarımız çözülecektir!

Şaşırdım: Kimi sevip kimi sevmeyeceğimize bile artık Fatih Altaylı ideolojisindeki insanlar mı karar veriyor? (Gönül meselesi olan "sevme-sevmeme" konusunu araştırmak üzere, İstanbul/Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlatmış olması çok tuhaf).

Sormak lâzım: Bir insanı, bir kurumu, bir milleti, devleti, bayrağı sevip sevmeme konusu tamamıyla insanın duygusal boyutunu ilgilendirir...

Böylesine duygusal bir konuyu mantık, hatta "suç" zeminine nasıl oturtabiliyorsunuz?
Bu ülkede herkes Allah'ı sevmezken, herkes Peygamber'i sevmezken, "Atatürk'ü herkes sevmeli" anlayışına nasıl varıyorsunuz?

Ne yapmış olursa olsun, ülkesine ne kadar büyük ve erişilmez hizmetlerde bulunursa bulunsun, bir kişinin bütün bir millet tarafından "tartışmasız" beğenilip sevilmesi mümkün müdür?

Bir milletin bir şahsı, partiyi, kurumu bütünüyle desteklemesi olacak şey midir? Oldu diyelim, gerekir mi? Atatürk'ün böyle bir şeye ihtiyacı var mı?

Böyle bir demokrasi duydunuz yahut gördünüz mü hiç? Demokrasi çok renkliliğin ve çeşitliliğin adıdır! Milletlerin "tek"e mahkum olduğu ülkelerin rejimine "demokrasi" demezler...

O tür rejimlerin başka başka isimleri vardır. Ama sonuç olarak hepsi aynı kapıya çıkar: "Diktatörlük" derler.

Türkiye bir diktatörlük müdür ki, herkes aynı kişiyi sevmek zorunda olsun?

***

Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu ile başka bazı kuruluşlar, istedikleri kadar "Atatürk'ün tarihsel bir kişilik olarak değerlendirilmesi gerektiğini; insan hakları bağlamında, Atatürk'ü sevmek veya sevmemek yönündeki beyanların ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığını ve kimsenin görüşü nedeniyle suçlanamayacağı"nı söylesinler, bu hukuki ve mantıki çıkışlar, başörtüsü konusunu saptırmak isteyenleri engellemeyecektir.

Çünkü başından beri faullu dövüşüyorlar ve durmadan belden aşağılara vuruyorlar! Ayrıca işi öyle düzeysizleştiriyorlar ki, insanın içinden tartışmak bile gelmiyor. "Sevmek ya da sevmemek, yani bütün mesele bu mu?" deyip geçiştirmek istiyor insan.
Ama olmuyor işte. Yüreklere hükmetmeye, insanların sevgi ve nefretini yönlendirmeye kalkışmanın insan yüreğinde nasıl büyük tahribatlar meydana getirdiği en iyi bilenlerden biriyim.

Çünkü benim yüreğime de hükmetmeye çalıştılar. Daha ilkokul üçüncü sınıfa giderken, "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünü şaşırıp "Yurtta şey, vatanda şey" deyince, müthiş bir aşağılama eşliğinde enseme hafif bir şaplak yemiştim.

Tokadın acısı geçti, fakat öğretmenim tarafından aşağılanmanın acısı hâlâ içimde duruyor. Bu yüzden Fatih Altaylı'nın karşısına alıp savcı edasıyla sorguladığı gencecik kızların duygusal dünyalarını anlayabiliyorum.

Bir gece yarısı ansızın köydeki evimiz basılıp, her taraf didik didik arandıktan, "Risale-i Nur Külliyatı"na ait eserlerle birlikte Osmanlıca tüm kitaplar (Kur'an-ı Kerim dahil) toparlandıktan, bu arada benim Osmanlıca öğrenme cehdiyle karaladığım "meşk"lerime bile el konulduktan sonra, altmışbeşlik (o sırada bendeniz sadece 14 yaşlarındaydım) büyük halamla birlikte karakola götürüldük.

Kalkık kaşlı "Kumandan Bey", yıllar sonra Fatih Altaylı'nın merak ettiğini merak etmiş olmalı ki aynı soruyu sordu: "Said Nursi'yi seviyor musun?"

Oradan savcılığa götürüldük. Kalkık kaşlı Savcı Bey, "Devletin sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki temel nizamlarını dini esas ve akidelere uydurmak ve siyasi menfaat ve şahsi nüfuz temin ve tesis etmek maksadıyla dini, dini hissiyatı ve dince kutsal sayılan şeyleri âlet ederek propaganda yapmak ve bu suça feran iştirak etmek" (rahmetli Turgut Özal zamanında kaldırılan meşhur 163. madde) suçundan sorgularken de sözü oraya getirdi: "Atatürk'ü seviyor musun?"

Sevinmiştim. Devletim bana değer veriyor, sevmelerimle ilgileniyor sanmıştım.
Vaktiyle buna benzer bir soruyu Başöğretmen Hikmet Bey'in de sorduğunu hatırlayınca sevincim kursağımda kaldı. Onun sorusu biraz dolambaçlıydı. En çok kimi sevdiğimi merak etmişti:

"En çok kimi seviyorsun?"

Aileden gelen bir refleksle, "Allah'ı" deyince, Başöğretmenimin yüzü düşmüş, kaşları çatılmış, "Seninle işimiz var" demişti.

Neden sevgilerimle bu kadar ilgilenildiğini ancak büyüdükçe anlayabildim. Sevgilerimi yönetmek istiyorlardı.

Doğru düzgün Türkçe bile bilmeyen (doğru düzgün Lazca biliyordu) büyük halam ise başka bir şeye meraklanmış durmadan onu soruyordu:

"Ne etmişuz uşağum, cunahumuz (günahımız) nedur?"

"Günahundan değil Halacuğum, sevabundan buraya geturuldun" diyememenin acısını yaşıyordum.

Ülkemde seven sevgisini, sevmeyen gerekçesini özgürce söyleyebilmeli.

Yoksa ülkemi ikiyüzlülük işgal eder ki, böyle bir işgalin İngiliz işgalı kadar acıtıcı sonuçları olur.

Yavuz Bahadıroğlu / Vakit

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yavuz Bahadıroğlu'in Diğer Yazıları
   “Bırak tahsili evlâdım, sen ilkin bir hâyâ öğren!”
   Bediüzzaman ve “Kardeşlik” mantığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.