Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Arab'ın Eşeği
Çarşamba, 28 Ocak 2009 - (12:54)
Muhammed Abbas Arabi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Adamın birisinin tarlasına bir eşek girer. Sürüp ekip sulamak için ter döktüğü tarladaki ekinleri yemeye başlar. Şimdi bu eşeği nasıl çıkarsın adam?

Cevap vermesi zor bir soru!!!

Adam hemen hızla eve gider. Alet edevatlarını getirir. İşin beklemeye tahammülü yok!

Uzun bir sopa, bir çekiç, bir miktar çivi ve bir de büyükçe bir tabaka mukavva getirir. Mukavvanın üzerine şöyle yazar: "Ey eşek tarlamdam çık!"

Sonra mukavvayı uzun sopaya çakar çivi ve çekiçle. Tarladaki ekinleri yemekte olan eşeğin yanına varır. Elindeki pankartı kaldırır ve sabahın köründen itibaren elinde pankartla dikilir. Tâ güneş batıncaya kadar. Fakat eşek çıkmaz!

Adam şaşkındır. "Belki de eşek pankartta ne yazıldığını anlamamıştır?"

Eve döner ve yatar uyur. Ertesi sabah çok sayıda pankart hazırlar. Çocuklarını ve komşularını da çağırır. Köy halkını galeyena getirir. "Yani bir zirve toplar"

İnsanları kuyruklar halinde dizer. Ellerinde pankartlar:
"Ey eşek tarladan çık!"
"Eşeğe ölüm!"
"Yazıklar olsun sana ey eşek tarla sahibinden ne istiyorsun?"

Eşeğin ekinleri yemekte olduğu tarlanın etrafını çevirirler. Başlarlar slogan atmaya:
"Çık ey eşek, çıkmazsan fena olur!"
“Eşek eşek!”

Eşek yemeğe devam eder ve etrafında olup bitenlere dönüp bakmaz bile. Ertesi gün de güneş batar. İnsanlar bağırmaktan, slogan atmaktan yorulmuş ve sesleri kısılmıştır. Bakarlar ki eşek kendilerine aldırmıyor, dönerler evlerine. Başka bir çözüm bulmak lazım!

Üçüncü günü sabahı... Adam evinde başka birşey yapmağa girişir. Eşeği çıkarmak için yeni bir plan... Çünkü ekinler ha bitti ha bitecek.

Adam yeni icadını getirir. Eşeğin kuklası.

Gerçek eşeğe çok benziyor. Eşeğin tarlada ekinleri yediği yere gelince. Eşeğin gözleri önünde. Eşeğe çıkması için bağırıp duran kalabalık köylülerin önünde. Maket üzerine benzin döker ve ateşe verir. Kalabalıklar tekbir getirir. Eşek de ateşin olduğu yere bakar sonra da umursamaksızın tarlada otlamaya devam eder. Amma da inatçı eşekmiş yahu!
Laftan anlamıyor. Bu sefer eşekle görüşmek için heyet gönderirler. Derler ki: Tarla sahibi kendisinin tarlasından çıkmanı istiyor. Haklı olan o!

Sana düşen çıkıp gitmek. Eşek hala onlara bakar. Sonra otlamaya devam eder. Hiç onlara aldırmaz.

Başarısız birkaç girişimden sonra. Adam başka bir aracı gönderir. Aracı eşeğe der ki:
Tarla sahibi hazır. Tarlanın bir kısmından vazgeçmeye. Eşek yemeye devam eder, dönüp bakmaz bile Üçte birini sana vermeye razı!

Eşek yine cevap vermez "Yarısını verecek!"

Eşekte yine cevap yok. Peki peki!

İstediğin kadar alanı sen belirle, ama belirlediğin alanın dışına çıkma. Eşek başını kaldırır. Artık yiye yiye iyice doymuştur. Tarlanın kenarına doğru biraz ilerler. Kalabalığa bakar ve düşünür İnsanlar sevinirler. Nihayet eşek anlaşmaya yanaştı.

Tarla sahibi tahtaları getirir. Tarlayı iikiye böler ve eşeğin olduğu hisseyi ona bırakır. Ertesi sabah. Tarla sahibini bir sürpriz beklemektedir. Eşek kendi hissesini bırakmış.

Tarla sahibinin hissesine dalmış otlamaya burada devam ediyor. Kardeşimiz tekrar pankartlara müracaat eder ve mitinglere. Anlaşılan faydası yok. Bu eşek laftan anlamıyor. Galiba bu, bu yörenin eşeği değil. Herhalde başka bir köyden gelme. Adam artık tarlanın tamamını eşeğe bırakmayı ve başka bir köye gidip yeni bir tarla edinmeyi düşünmeye başlar. Orada hazır bulunanların ve büyük kalabalığın gözleri önünde. Köydeki son insanın bile hazır olduğu bu kalabalık huzurunda. Bu ümitsizce çabalara işgalci, inatçı, mütekebbir, saldırgan ve zarar kaynağı eşeği çıkarmak için sergilenen bu çabalara katkıda bulunmak için küçük bir oğlan çocuğu da gelmişti Çocuk kalabalıkları yararak tarlaya girdi, eşeğin yanına vardı, küçük bir sopa ile eşeğin kıçına vurdu. O da ne: Eşek dört nala tarlayı terkediyor!!!

"Hay Allah!" diye bağırır herkes "Bu ufaklık hepimizi rezil etti."
Hepimizi komşu köyler nezdindede maskara edecek. Hemen oğlan çocuğunu oracıkta öldürürler, eşeği de tekrar tarlaya sokarlar ve çocuğun "şehit olduğu" haberini etrafa yayarlar.

Çeviren: Prof. Hayri Kırbaşoğlu

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Muhammed Abbas Arabi'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.