Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Tayyip Bey'e biz de teşekkür ederiz amma...
Pazartesi, 02 Şubat 2009 - (14:22)
Muhammed Can

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

"Bunların politikalarının dışında bir tavır sergilediğiniz zaman siyasetten de medya dan da ticaretten de diskalifiye olursunuz." (Altan Tan)


Kurulduğu günden bu güne dek İsrail’in alışkanılık haline getirdiği, Türkiye’nin ise özellikle son 85 yıllık politikasında alışık olmadığı üslubu, Davos’ta ilk kez farklı bir mekanizma ile çalışıyor gibiydi. Türkiye Başbakanı’nın haklı çıkışı, Peres’in siyasi hayatında belkide ilk kez yaşadığı ilki nasıl açıklamak gerekiri beraberinde getirdi. Restleşme mi, düello mu, yoksa siteme karşılık sitem mi demeliydik? En iyisi ve en uygunu Türkiye olarak ağırlığımızı ve tavrımızı net ortaya koyduğumuzu mu kabul etmeliydik? Karar vermek için erken.

Tayyip Erdoğan’ın son zamanlarda İsrail’le karşı çıkışlarını, Ortadoğu’da son otuz yıllık ana akım’a karşı, birileri yeni denge ile kontrol etmek istemelerinden miydi ki, ’’Siz insan öldürmeyi çok iyi bilirsiniz’’ sözünü, Peres dünyanın gözü önünde bu sözleri yutkunarak dinledi. Peres’in suskunluğu ve pişkinliği, şüphesiz çökme arefesinde olan İsrail’in devamlılığı hatırına zehir zemberek olan bu sözleri sineye çekme olarak ta düşünülebilir.

Türkiye, son 85 yıllık resmi pradigmasını terk etmek istiyor gibi bir tavır sergilemek isitide denilebilir. Tavrını devam ettirebilecek mi, yada buna müsaade edilir mi, edilse karşılığında kim neyi bekliyor? Bu tür sorulara da bir anda cevap bulmak şu an için zor.

Son zamanlarda Türkiye’nin dış politikada yürütmek istediği diplomasi çıtasını bir hayli yükseltmek istemesi, örnek olarak son aylarda Mısır, Suudi Arabistan, Gazze, Suriye diplomasi mekikleri, Bürüksel çıkışı ve en son Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki haklı ve bir okadar da onurlu çıkışını bir araya getirdiğimizde, oluşan tablo, Türkiye açısından beklenenin çok üstünde artısı olan hamleler oluşturduğu da söylenebilir.

Tabii bundan çok önce Ergenekon denilen ne idüğü belli olan örgütün tasfiye edilmesi için eğer büyük emir tarafından startı verilen operasyona Türkiye’yi Yeni Ortadoğu’ya götürmenin yol arayışı olarak değerlendirmezsek...

Peres’in ataları, binyıllardır kavuşmak arzusu ile yanıp tutuştuğu kutsal ülkenin hasretine, 25 yaşındaki bir delikanlının (Şimon Peres 1923 doğulmu ve İsrail 1948 de kuruldu) hayatında özlem duyduğu o kutsal ülkeye kavuşması, öz evladı gibi özenle bakıp büyüttüğü ancak sonrasında evladın tekrar gözleri önünde sıtmaya yakalanıp can veren bir babanın düştüğü çaresizlik ikliminde ki çıkmazlık.

Pekala, Erdoğan’ın çıkışlarına farklı başka yorumlarla yaklaşmak ta mümkün;

İsrail’in cinayet ve zulmüne maruz kalan Filistin Gazze’sindeki katliamdan sonra, adeta Doğu’nun kendisine has platonik aşk hikayelerine ilham kaynağı olan yeni efsane kahramanlar üretmek ne kadar da kaçınılmaz olmuştu. Şimdi bu efsanenin kahramanı yaratılmalıydı...

Erdoğan’ın Davos’taki tutumunu, Gazze Furkan savaşının başından itibaren sergilediği çıkışlar ve takındığı tavırların genişletilmiş haliydi demek yadırganmamalı. Ortadoğu'da, özellikle Hizbullah ve Hamas üzerinde etki yaratıp İsrail ve Batı’nın sık sık dile getirdiği İran’ın bölgedeki dik duruşunu ve nüfuzunu kırmak, değilse alternatif bir güç ile dengelenmesi.

Uzlaşmacı pozisyondan uzak İran'ın yerine, Türkiye gibi Batı’ya dönük ve ılımlı islamı bünyesinde barındıran bir ülkenin ağırlık kazanması, başta İsrail, ABD ve Batı’lı sisteme mensup ülkelerin istediğiydi. Böylece geçmişten gelen baskın politikalarını devam etme istekleri de elde ettiği zemini korumuş olacaktır.

Erdoğanın Davos’taki çıkışı ve söz konusu ülkelerin amacına uygun olduğunu, görememek, kısmi sertlik içeren çıkışa göz yumulduğunu görememek, Davos toplantısında bulunan ülke politikacılarını bilgisizlikle itham etmek olarak ta değerlendirilebilir. İsrail ve ABD’nin tercihi olan ılımlı islamın aktif öncü güç olarak, geçmişteki Osmanlı mirasına, varisi olan Türkiye’den daha ehil kim olabilir ki? Kaldı ki, tarihte kalmış bir efsaneyi yeniden canlandırmak sevdası, Türk’lerin genleşmiş beklentileri ve Arap dünyasının son yüzyılda kapıldığı aşağılık kompleksine merhem olacak türden değerlendirmek, ırklara olan önyargılı bakışın delili de değildir.

Tayyip Erdoğan’ın Türk ve Arap dünyasına sunmak istediği vizyon, İsrail’in Gazze’de işlediği katlimlardan ötürü özellikle islam dünyasında biriken enerjinin dışa yansımasında üstlendiği rol mükemmel denilecek derecede çıkışları ve ancak bu kadar olur dedirtecek türdendir.

Tayyip beyin kızgınlığının Paneli yöneten moderatöre olduğunu belirten açıklamalırına rağmen, İstanbul, Gazze ve Arap dünyasındaki tezehüratlar Doğulu halkların duygusallığına iyi bir örnekti! Bununla birlikte, ülke içine dönük mesajlarından biride ’’DTP yi 29 mart seçimlerinde sandığa gömmek’’ olarak okumak yalnış olmaz sanırım.

Nitekim Davos’taki mesajı alan Arap ve Türk dünyasının entelektüelleri, Türkiye’nin bölgedeki rolü ve etkisi hakkında çalışmalara balşamak için start düğmesine bastılar...

Türkiye’nin, İsrail ve Batı’ya sunmak istediği mesaj:

Erdoğan’ın çıkışını, Peres’in Davos’taki pervasız söz ve davranışlarına karşı normal karşılanması gereken bir çıkış olarak değerlendirmek en insaflı yaklaşımlar dahilinde değerlendirmekte gerekir.

Ne var ki; Peres, Davos toplantısının ertesi günü yaptığı açıklamada, ’’Türkiye, İran’a bir cephe olmalı Ortadoğu’ya bir seçenek sunuyorlar. Umarım bunu yapmaya devam edecekler’’ şeklindeki meramı, Peres’in ne denli ileriye dönük hayallerinin olduğunu yansıtan ayna niteliğini taşıyordu.

Erdoğan’ın çıkışı ile Ortadoğu’nun geride bıraktığı son 30 yıllık serüvenin asıl gayesi, İsrail’i bölgenin çıbanı olarak köklü ve kalıcı tedavi etmek isteyen düşünceye karşı, pansuman tedavisi ile ağrılarnı dindirmek ve çıbanın tekrar tekrar irin toplamasına zaman kazandırmak mı olacak? Değilse, Ortadoğu’nun kanser tümörü İsrail’e gem vurmanın yol haritasının açılıma sunulması gerekiri gündeme getirir!

Stephen Kinzer’in değindiği gibi ‘’Ortadoğu’nun anahtarı İran’da’’yani, yeni Ortadoğu inşa ediliyor. Ancak İsrail ve Batı’ya göre yeni inşaa’nın asıl sahibi yerli eller mi, yoksa yabancı eller mi, sorusuna cevap arama süreci hala geçerliliğini koruyor...

Şu halde hangi mesaj kalıcı? Kritiğini yapmak ve çıkarılabilecek sonuca göre tavır belirlemek belkide çok erken.

Chavez ve Tayyip Erdoğan arasındaki benzerliktense, farklılığı görmeye çalışmak daha tutarlı olur diyebiliriz. Erdoğan, ‘’Bakkal işletmiyoruz’’ sözünü bir nebzede olsa Davos’ta kanıtlamış oldu. Sözün eyleme dönüşü ise hala nasıllığını koruyor. Konya üssü, İsrail Konsoloslukları, ticari anlaşmalar ve dahası askeri anlaşmalarda değişimler yaşanacak mı? Davos’ta sarf ettiği sözler, buralarda olası değişimlerin fundament’i niteliğini taşımazsa, sözler askıda kalabilir.

Erdoğan, Reel politika terennümlerini bir kenara bırakıp, bütün bunlardan daha üstün olan iç dünyasında esen duygularını yansıttı ise;

Şu halde bu coğrafyada binler milyonlar yaşadı, zamanı gelince göçtü, gitti.

En yıkılmaz sanılan Büyük Roma İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca süren zulüm ve hakimiyetine rağmen, bölgedeki Tevhidi kıyamlara karşı sonunda teslimiyet bayrağını kaldırışını anımsamıştır.

Kadim medeniyetlerin kültürü ile yoğrulan kutsal dinlerin beşiği olduğunu hatırlamıstır.

Evren’in mutlak yaratıcısının ilahi mesajlarını insanlık ailesine sunmak için gönderilen ilahi şahsiyetler alayhine oynanan senaryoları görmüştür.

Rahman tarafından gönderilen her yeni bir din karşısında, üretilen dinlerle nasıl avutulmak istendiğini hatırlamıştır.

Sonra yüzünü geleceğe dönerek, kıyamet sahnesinden geri kalmayacak, ne denli acımasız ve bir o kadar da gereksiz olmayan, ’’büyük savaş’’ sahnelerini görmüştür.

Fırat’ın, Dicle’nin, Nil’in insanlığın hayat kaynağı olan berrak sular yerine, birkez daha mazlumların kanının taşındığı nehirlere dönüştüğünü görmüştür.

Nice binyıllar boyunca yakamızı bırakmayan haksız ellerin, bizi zorlayarak haksızlığa, zulme karşı sessiz kalmamızı öğütlerle, ninnilerle, nutuklarla avutup durduğunu anlamıştır. Nitekim Sayın Erdoğan’da bizim gibi bir insan ve yaratana karşı sorulmuluğu var.

Bu olasılara rağmen, Türkiye’nin 2009 Ortadoğu dış politikasında şu ana kadar en onurlu sözlü çıkı, İsrail’e ’’Siz insan öldürmeyi çok iyi bilirsiniz! Olduğudur. Vicdan sahibi her insanın canilere karşı rahatlıkla söylemesi gereken bir cümle değil mi? Son olarak Ziya Ülhak’ı, Turgut Özal’ı, Saddam’ı, Benazir Butto’nun sonunun nasıllığını hatırlamadanda edemedim. Tarih, iki sayfadan müteşekkül ince bir kitapcık mı ne? Her halükarda kim, hangi sayfayı temsil ediyor? Bunun en adil yargıcı zaman olsa gerek.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Muhammed Can'in Son 10 Yazısı
   İran seçimleri; Batı’nın Nehrevan hazırılığı mı?
   “Modern İslam“ sentezi geçerli mi? -1- 2
   Yaşasın Kölelik, Kahrolsun Hürriyet mi!
   O’nun yeri!
   Olması gereken ittifak!
   ABD Kiminle Nasıl Bir Savaş İstiyor?
   Kendi yönleri ile İmam Ali
   Özdemir İnce Kirene'li mi?
   Nereye Kadar?
   Filistin’liler Bizi Kurtarsın!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.