Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Perşembe, 16 Şubat 2012 - (10:23)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Zalim güçlü de olsa ilkelerimiz zalime karşı mazlumun yanında yer almayı gerektirir. Haktan ve adaletten yana yer alanları tarih hep övgüyle anmıştır.

İnsan vicdanı onlara hep saygı duymuştur. Bazı dönemlerde zalimler ve onların çizgilerini sürdürenler gücün, kuvvetin sunduğu geçici üstünlüğü kullanarak baskı altında tuttukları toplumlara kendilerini zorla kabul ettirseler de vicdanlar reddeder. Haklı olanlar dünyada tahtlarını kaybetseler de hakka ve adalete saygılı tüm nesillerin gönüllerine taht kurarlar.

Gerçekleri ters yüz ederek zulmün üstünü örtmek için ne kadar uğraşsanız da başarılı olamazsınız. Bilgi ve iletişim tekniklerinin çok geri olduğu dönemlerde bile zalimler ve yardakçıları bunu başaramadılar. Bugün tüm engellemelere rağmen, herhangi bir gazetecilik eğitimi almayan amatör şoförlerin dahi ceplerindeki telefon cihazlarıyla gördüklerini kayıt altına alarak sınır dışına çıkarabildikleri, internet vasıtasıyla olan bitenlerin saati saatine ilgilenenlerin dikkatine sunulduğu bir dönemde zulüm rejimlerinin sergilediği vahşetin üstünü örtmek mümkün değildir. Kaldı ki Suriye’de artık mızrak çuvala sığacak gibi değil.

Zulümde vefa olmaz. Zulmeden, haksızlık eden kişi öz baban, kardeşin ve yakın akraban bile olsa zalime karşı mazlumdan yana olman gerekir. Zulmeden senin yakının ise yapman gereken onun yaptığı zulmü ve haksızlığı desteklemek, çirkin fiillerinin üstünü örtmek değil zulümden vazgeçmesini sağlamaya çalışmaktır. Zulmünü desteklediğin ve çirkin fiillerinin üstünü örtmeye çalıştığın zaman yaptıklarına ortak olursun. İşte o zaman kendine çok kötü bir yakın arkadaş edinmiş olursun ki o seni kendisiyle birlikte ateşe sürükler.

“Kim Rahman’ın zikrini görmezlikten gelirse onun başına bir şeytanı musallat ederiz. Artık o onun yakını olur. Şüphesiz onlar bunları yoldan alıkoyarlar, bunlarsa kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar. Sonunda bize geldiğinde (şeytanına) der ki: “Keşke seninle benim aram iki doğunun uzaklığı kadar olsaydı! Meğer ne kötü bir yakınmışsın!” (Yakınmanız) bugün size yarar sağlamayacak. Çünkü zulmettiniz. Şüphesiz siz azapta da ortaksınız.” (Zuhruf, 43/36-39)

Üstelik böyle bir zalimi yakın dost edindiğinden dolayı haktan ve adaletten yana, zulme karşı tavır koyan asıl dostlarını da kaybeder. Oysa asıl onlara vefa göstermesi, onlarla birlikte zulme ve zalime karşı durması gerekirdi. Bir zalimi kaybetmemek için adaletten ve haktan yana duran bütün dostlarını kaybetmek ne kadar akılsızca bir fedakârlıktır.

Halbuki o zalimi de kaybedeceği kesin. Çünkü Suriye direnişi sanıldığı gibi bir gerilla savaşı değil. Bir halk ayaklanması. Gerilla savaşı olsaydı şimdiye kadar bitmiş olması gerekirdi. Zira Baas rejimi şimdiye kadar bir gerilla gücüne toplanabilecekten fazla sayıda insanı katletti. Öldürdüğünden çok daha fazla sayıda insanı zindanlara doldurdu. Onların sayısını da kesin bilmiyoruz. Ama buna rağmen direniş kararlılıkla sürüyor ve göstermelik referandum oyunları da kimseyi tatmin etmiyor. İnsanlar artık korku duvarını aşmış. Bu yolun dönüşü olmadığına inanıyorlar. Baas diktası ise sürekli dökülüyor. Kontrolündeki ordunun dağılmaması için kendi askerlerine bile şiddet uygulama ihtiyacı duyuyor. Ama buna rağmen askerler kendi insanlarını öldürmeye zorlanmaktan kurtulmak için ölümü göze alarak kaçmayı tercih ediyor ve dağılıyorlar.

Hem zalim, haksız, kan dökücü ve gaddar hem de kaybedecek. Böyle birini kaybetmemek için kendi dostlarını, sevenlerini, saygı duyanlarını kaybediyorsun. Yolun sonunda onunla birlikte sen de kaybedeceksin. Zaten kendini ötekileştirerek, zalimlerle aynı kategoriye konarak kaybetmişsin. Bunun neresi acem siyaseti!

Not: Yarın inşallah Suriye’de katil Baas rejiminin şehit ettiği kardeşlerimiz için Cuma namazından sonra Beyazıt Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılınacak ve orada özgürlük, adalet ve hak mücadelesi veren kardeşlerimizin bu mücadelesine destek verilecek. O insanlar Baas diktasının son bulması için canlarını, mallarını feda ederken, evleri üstlerine yıkılırken biz de bir Cuma namazımızı onların davalarına destek amacıyla Beyazıt Camii’nde kılarak ve namazdan sonraki etkinliğe iştirak ederek zulme karşı mazlumların yanında durduğumuzu ortaya koyalım.

Yeni Akit

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.