Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İmparatorluğun vaizi
Pazartesi, 12 Eylül 2005 - (09:55)
Mumia Abu Jamal

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e suikast düzenlenmesi gerektiğini öne süren Amerikan dini lideri Pat Robertson'un sözleri, tüm dünyada fırtına etkisi yarattı. İnsanlar, modern bir vaizin nasıl bir başka ülkenin liderinin ölümünü bu kadar açıkça isteyebileceğinin şaşkınlığını yaşadı.

Robertson ölüm çağrısını eski Yanki sözüyle yumuşatmak istedi: “Bu bir savaştan daha ucuz.”

İşte ekonomi!

Vaiz Robertson'un ve diğer Amerikan siyasi elitlerinin Chavez'e karşı antipati duymasının sebebi tamamen ekonomik. Dahası Roberson'un söylediği şey, ABD istihbarat servislerinin en üst düzey yetkilileri tarafından gizli kapaklı tartışılıyor. Çünkü Venezüella petrol yönünden zengin ve kaynaklarını Venezüellalıların ve bölge halklarının yararı için kullanmak istiyor.

Tüm dünyaya kendi istiridyesi gibi bakan bir imparatorluk için bu, tolere edilemez bir şey.

Vaiz Pat Robertson'un söylediği ne kiliseden gelen ruhani bir mesaj ne de İsa'nın humanist mesajıydı. Bu Latin Amerika halklarına aşağı insanlar olarak bakan bir imparatorluğun ve beyaz ırkçılığın siyasi ve ekonomik mesajı idi. Onlar, üslerinin isteklerine ve kaprislerine hizmet etmek için bulunan siyah ve kahverengi insanlar.

Robertson, güçlü bir siyasi ve kültürel figür. Orduda, Kongre'de ve Beyaz Saray'da milyonlarca kulağı var. Büyük ihtimalle onun mesajı bu kişiler için daha fazla anlam ifade ediyordu.

Latin Amerika tarihi, CIA'nın devlet başkanları, sendika liderleri, öğrenciler ve diğerlerine düzenlediği suikastlerin kırmızı kayıtlarından başka bir şey değildir. ABD, 'müttefiki' Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Rafael Trujillo'dan sıkıldığında onu Mayıs 1961'de öldürüverdi.

11 Eylül 1973'de ABD Şili'nin halkçı lideri Salvador Allende'nin ölümüne ve ülkeyi onyıllarca karanlığa mahkum edecek General Augusto Pinochet'nin yükselişine sebep olacak darbeyi finanse etti.

CIA, Nikaragua'yı kan ve ölüm sarmalına sokan 'kontralar' adı verilen terörist bir örgütü kurdu ve destekledi. Ronald Reagan tarafından “Amerika'nın kurucularına” benzetilseler de Nikaragua halkı için onlar, paraları dışarıdan gelen tecavüzcüler, işkenceciler ve seri katillerdi. 'Kontralar' devrik lider Anastasio Somoza'nın Ulusal Muhafızları'ndan kurulmuşlardı ve onlar tarafından yönetiliyorlardı.

Clara Nietos, “Latin Amerika ve ABD Saldırganlığı” adlı kitabında şöyle yazıyor:

“Kontralar kendi mahkemelerine, kendi cezaevlerine, kendi yargıçlarına ve infaz edilenleri gömdükleri kendi gizli mezarlıklarına sahiptiler. Başka cesetler nehre atılıyor ya da hiçbir iz bırakmaması için Nikaragua'nın iç kesimlerine gömülüyordu. Kadın mahkumlara her gün tecavüz ediliyordu. Bu tür bir vahşet, kontraları bile terörize etmişti.”

Eski ABD Başkanı Lyndon Johnson tarafından oldukça güzel ifade edildiği gibi, “Biz Karayipler'de lanet olası bir Cinayet Şirketi'nin başındayız.”

Robertson'un Chavez bir diktatör olduğu için ona karşı çıktığı iddialarına rağmen, ABD üç kıtada nesillerdir diktatörleri destekliyor.

Zaire'de Mobutu, Dominik Cumhuriyeti'nde Trujillo, Haiti'de Duvaliers, Filipinler'de Marcos, Panama'da Noriega, İran'da Şah ve Irak'ta Saddam Hüseyin gibi bu diktatörler, ABD'nin dostları ve beğenilen müttefiklerdi. Ta ki bağımsız hareket etmeye çalışana kadar.

Amerikan gözüyle, Chavez'in suçu bu.

Bu yüzden 'İmparatorluğun Vaizi' ölüm fetvası verdi. 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mumia Abu Jamal'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.