Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Emir Şâmil'in mesajı ve 'Kurtuluş Hizbi' üzerine..
Pazartesi, 12 Eylül 2005 - (21:32)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Son zamanlarda, özellikle internet aracılığıyla yapılan yazışma ve mesaj göndermelerde kullanılan isimler oldukça ilginç.. Bakıyorsunuz, 'Salâhaddin Eyyûbî, İmam Şâmil, Hasan-ul'Bennâ, Seyyid Kutub, Mevdûdî, Ali Şeraitî, Malcolm X ve hatta Franz Fanon gibi isimlerden size mesajlar geliyor..

Yüzyıl öncelerde, şairler birbirlerinin mahlâslarını, (takma isim ve lâkablarını) çalıyorlarmış da; bir şair, kimsenin almak istemiyeceği 'Çirkinî' mahlâsını  almış ve gerçekten de ikinci bir 'Çirkinî' çıkmamış..

Son günlerdeki hadiselerin paralelinde, 'Kardeşiniz Emîr Şâmil' imzasıyla ulaşan bir mesajdan sözetmek istiyorum..

'Emîr Şamil' imzası, 'İmam, Emîr' lâkablarıyla ünlü ve 1870'lerde vefat eden 'Kafkas Kartalı' Şeyh Şâmil'i tedaî ettirdiği gibi, Çeçenistan'da verilen çetin mücadelenin en dikkate değer isimlerinden Şâmil Basayev'i de çağrıştırıyor.. Gerçi, Rusya Federasyonu'nun Kuzey Kafkasya'daki Osetya federe Cumhuriyeti'nin başkenti Beslan'da geçen yıl, çoğu çocuk, 330 küsur insanın  ölümüyle neticelenen o kanlı 'okul baskını'yla ilgili olarak, kendi haberlerini yayınlayan internet sitelerinden son zamanlarda yayınlanan röportajlarında o korkunç cinayeti üstlenmiş olması hasebiyle Şâmil Basayev'e de, söylenecek sözümüz var; amma, bu 'Emir Şâmil' daha bir başka.. Gerçek kimliği belirsiz bir 'Sarı çizmeli..'  Eskişehir'den gönderildiği işaretini taşıyan bu mesajda  'Hizb-ut'Tahrîr' isimli teşkilatın, geçen hafta gerçekleştirdiği 'Fatih Camii Eylemi'nden 'çıkarılacak derslere dikkati çekilip, Hılafet'e giden yolda yazı yazmamızı tavsiye' ediliyor. Ve 'Fatih Eylemi', 'ümmetin zihnine sokulan korku ve ejderha görüntüsündeki, ama, gerçekte örümcek ağı gibi olan kokuşmuş rejim sütununun yıkılması noktasında bir başlangıç' olarak değerlendiriliyor.. Bu arada '7 Temmuz Eylemi' de yüceltiliyor.. Yani, Londra'daki bombalamalar!!..

'Kişiye, her işi, â'lâ (en iyi) gözükür; kuzguna yavrusu ankâa' gözükür..'

Bu mesajda, daha sonra suçlamalar gelmekte ve, 'Cumhuriyet kurulduğundan beri, necîb ümmeti temsil eden gerçek liderlerin çıkmadığından, Erbakan ve Erdoğan gibilerin, tehlike ve riskler karşısında şeytanî vesveselerle kaçtıkları'ndan sözedilmekte.. Ve arkasından da itiqadî ağır suçlamalar gelmekte, '…munafıklar ile kalblerinde hastalık bulunanlar..' nitelemesi yapılmakta..  (Bunlar, 'yani, Erdoğan'lar, Abdullah Gül'ler, ...emsalleri' diye isimlendiriliyor..) Ve sonra bir büyük müjde veriliyor: 'Bu eylem şunu isbatladı ey necîb ümmet: İşte senin lâyık olduğun liderler ve gerçek kahramanlar!.'
Evet.. İşte böyle..

Taqîyuddin Nebhanî'nin 'Ikhwan'el Muslimîn'i yetersiz görerek, 1952'lerde  ayrılıp kurduğu 'Hizb-ut-Tahrîr' (Kurtuluş Partisi) isimli bu kuruluşun geldiği nokta bu!. O zamanki bu ayrılıktan sonra, ayrışan tarafların biribirlerini karşılıklı olarak 'İngiliz ajanlığı' gibi ithamlarla suçlaması ise, bildik geleneklerimizden..  Birbirinden kopanların karşı tarafı, hemen, 'Amerikan uşağı' diye suçlaması gibi örnekleri kendi ülkemizde de görmedik mi; 'Esad Coşan- Erbakan' ve 'Erbakan- Erdoğan ayrışması' sonrasında.. Veya, Mustafa Kemal de, Şeyh Saîd'i 'İngilizlerin oynattığı'nı ileri sürmemiş miydi? Ve kendisi hakkında da benzer ithamlar olmadı mıydı?

Aynı muhatab kitleye ve aynı menfaatleri ele geçirmeye yönelik hareketlerde bu gibi ağır suçlamalar, ayrışmaların yolunu kesmek için, etkili olabiliyor mu, bilmem, ama her zaman başvurulan bir yol..

Hemen daima, surî- şeklî mantık açısından epeyce tutarlı gibi gözükse de, sivri, keskin ve kuru söylemler geliştiren, muhatablarını ve karşıtlarını daha çok da, Kur'an âyetleriyle, inançlarıyla karşı karşıya getirircesine bir taktik kullanarak susturmaya veya etkilemeye çalışan bir metodu benimseyen bu teşkilat, bir küçük grup olmasına rağmen, bazı gürültülü eylemlerle dikkati üzerine çekmekte başarılı gözüküyor.. Farzedelim ki, bir stadyumda onbinlerce insan, maçı seyrederken, birkaç kişi  tribünlerden pankart açıyor, karışıklık çıkarıyor ve bütün stadın dikkatini üzerlerine çekmeyi başarıyor.. Bu son örnek de öyle…

İnançlarına göre bir dünya kurmaya çalışan, bunun sancısını yüreğinde taşıyan genç insanların, kendilerini doğrulamak için, fikir ve duygu planında dünyayı fethe çıkması anlayışla karşılanabilir. Amma, o kadar büyük iddialarla, çok yüksekten uçanların konacakları yeri de iyi hesab etmeleri gerekmez mi?  

Bize, 'Kardeşiniz Emîr Şâmil' imzasıyla ve başkalarına da gönderildiğini zannettiğim 'Açık Mesaj'lar gönderen 'kardeşimiz'e, ben de bu vesileyle, hırçınlıktan uzak ve insanları inançlarıyla vurmaya çalışmak gibi bir uslûbdan uzak durmalarını, daha mâkul, ölçülü olmalarını tavsiye ederim.. 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.