Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Pakistan'da medreselere savaş
Çarşamba, 21 Eylül 2005 - (18:49)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Pakistan'ın, bu sıralarda biraz daha ateşlenen medreselere karşı savaşının ayrıntısına girmeden önce bir noktaya parmak basmak istiyoruz: Daha önce de ifade ettiğimiz üzere bu medreselerin Güney Asya'da yüz kırk yıllık geçmişi var. Bu medreseler o bölgede yakın tarihte şekillenen medeniyetin de önemli bir parçası olmuştur. Pakistan'ın mayasında bu medreselerden yetişen insanların emeği var. Hint yarımadasında yaşayan Müslümanların ayrı bir devlet kurması için başlatılan harekete öncülük edenler bu medreselerden yetişenlerdir.

Bugünkü Pakistan'ın ve önce Doğu Pakistan adıyla yine bu ülkeye bağlı olan sonra ayrılıp Bangladeş adını alan ülkenin İngiliz işgalinden ve Hint sömürgeciliğinden kurtulması o hareketin öncülüğünde olmuştur. Bu hareketin en önemli fikir önderi ve Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal ilk tahsilini o medreselerde yapmıştır. Bu kurumlar şimdiye kadar problem oluşturmuyordu da Amerikan emperyalizmi tarafından hedefe yerleştirildikten sonra mı problem olmaya başladı? Ne yazık ki Pakistan'daki mevcut cunta yönetimi bu kurumlara savaş açmakla gerçekte siyonist-haçlı ittifakının İslâm'a ve İslâmî öğretime karşı başlattığı kapsamlı savaşın taşeronluğunu yapmaktadır.

Pakistan cuntası Amerikan emperyalizminin İslâmî eğitim- öğretim kurumlarına karşı savaşında "gerekçe" oluşturma çabalarına katkıda bulunmak istercesine mezkûr medreselere karşı savaşını bu kurumların bazılarının "terör" örgütleriyle ilişkilerinin olduğu iddiasını daha doğrusu iftirasını kullanarak başlattı. Bu iftira aynı zamanda cuntanın medreselere karşı savaşta kendine de gerekçe oluşturma çabasıydı.

Cuntanın bir diğer dayanağı ise medreselerin gelir kaynaklarının kontrol altına alınamamasıydı. Burada da emperyalist güçlerle aynı çizgide hareket ederek medreselerin gelirlerinin bir kısmının terör örgütlerinden geldiğini ileri sürdü. Bu terör örgütleri de galiba dünyanın önemli para kaynaklarını ele geçirmişler! Nerede emperyalistlerin işine gelmeyen bir faaliyet yapılsa finans kaynağı terör örgütleri oluyor!

Pakistan cuntası işte bu iftiralardan yola çıkarak medreseleri hizaya sokmak için resmî kayıt yaptırmaları şartı getirdi. Bunun için de 31 Aralık 2005'e kadar süre verdi.

İslâmî muhalefet cuntanın bu kararına karşı çıktı. Ancak Din İşleri Bakanı İ'cazu'l-hak Ahad hükümetin bu kararı uygulamada kararlı olduğunu ve 2005 sonuna kadar resmi kayıtlarını yaptırmayan medreselerin kapatılacağını söyledi. Cunta lideri Perviz Müşerref'in emriyle getirilen yeni düzenleme medreselerin resmî kayıtlarını yaptırdıktan sonra devlete yıllık çalışma raporu vermeleri şartı getiriyor.

Belki ilk anda: "Resmi kayıt yaptırmalarında ne sakınca var?" denilecektir. Mesele bu değil. Öncelikle şunu ifade edelim ki bu medreseler zaten yasa dışı değiller ve kaynağını ilk kuruluş yıllarındaki düzenlemeden alan bir yasaya göre çalışmalarını sürdürüyorlar. Cuntanın yapmak istediği de işte bu kanun ve düzenlemede değişiklik yapmak. İlk amacı da bu kurumların tedrisat alanlarını daraltarak sayılarını azaltmak. İkinci amacı faaliyet raporları vasıtasıyla buralardaki tedrisatı devletin resmî ve ideolojik dairesinin içine girmeye zorlamak. Ayrıca yeni düzenleme bu kurumları "şüpheli" konumuna sokarak yakın takibe ve sıkı murakabe altına alınmalarını sağlayacak maddeler içeriyor. Bir de bu medreselerden, yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin tümünün çıkarılması ve bundan sonra da yabancı öğrenci alınmaması isteniyor. Bu şart da ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin talimatı. Bu ülkeler Asya kökenli Müslüman vatandaşlarının çocuklarını Pakistan medreselerinde okutmalarına karşı çıkıyor ve bunun yasal bir düzenlemeyle engellenmesini istiyorlar. Medreseleri organize edenler de herhangi bir yasal düzenlemeye veya mevcut yasada değişiklik yapılmasına değil, çalışma alanlarını daraltma amaçlı olumsuzluklara karşı çıkıyorlar.

Kur'an öğretimine ve dinî tedrisata darbe vurma çabaları aslında Suriye'nin köşeye sıkıştırılmasıyla başlamadı. Biz o gelişmeleri ve sonrasını yazdık. Öncesi hakkında siz hafızalarınızı kurcalayın. Hafızalarınızdaki bilgilerle üç gündür yayınlanan yazılarımızda yer alan bilgiler sizi önemli bir neticeye götürecektir: Kur'an öğretimine karşı savaş bölgesel değil, global bir savaştır.

Vakit Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.