Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Asıl sorun hangisi: Kürt sorunu mu, Türk sorunu mu?
Perşembe, 22 Eylül 2005 - (10:41)
Rasim Özdenören
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın sorunun adını "Kürt Sorunu" olarak koymasından sonra ülkede, herkes kendi öğretisine, mezhebine, meşrebine göre bir yorum getirerek konuyu değerlendirmeye çalıştı. Bu yorumlar arasında, bana en yakın geleni, 16-22 Eylül 2005 tarihli Gerçek Hayat'ta yayınlanan Murat Zelan'ın yazısı oldu. O yazıda, bizim, en az 30 yıldır telaffuz ettiğimiz bazı fikirlerin nerdeyse bir özetini bulduğumuzu bile söyleyebiliriz. İşte o yazıda Murat Zelan:

"Kürt sorunu"nun ortaya çıkmasıyla hepimiz kucağımızda bir "Türk sorunu" taşımaya başladık. Hadisenin "Kürt sorunu" ya da "Kürt meselesi" şeklinde ortaya konması, gerek Osmanlı'nın son demlerinde gerek Cumhuriyet tarihi boyunca ileri sürülen "Türklük" anlayışlarının iflası anlamına geliyor. De facto durum, İsmail Gaspıralı'nın, Ziya Gökalp'in, Yusuf Akçura'nın ve kimse kusura bakmasın Kemalist Türkçülük anlayışının iflasıdır. Mesele Türk-Kürt ikiliği, ayrışmasına taşındıysa, bunun başka bir izahı olamaz." Dedikten sonra şu görüşü dile getiriyor:

"(Modern Türkiye'nin kurucuları) bir yandan bugün artık hiçbir geçerliliği kalmayan, bütün dillerin Türkçe'den geldiğini savunan Güneş Dil Teorisi gibi nazariyelere bağlılık duydu, bir yandan sıklıkla kökenlerimizin Orta Asya'ya dayandığı tezi işlendi. Türklük bir 'etnik' kimlik olarak benimsendi. Irk, oluşturulmak istenen 'millet' anlayışı içinde o kadar derin kabul gördü ki, iş 'boy'a kadar vardırıldı. Hepimizin Oğuzların 'Kayı' boyundan geldiğimiz tezi müfredata yerleştirildi. Yani, bir taraftan millet olmanın ölçüsünün ortak bir dil, din ve kültür birliği ile ortak tarih bilinci olduğu söyleniyor; bir taraftan 30'un üzerindeki ayrı etnik kökenin yaşadığı 'topluluğa' Orta Asya masalı anlatılıyordu. Evet, bu etnik yapı içinde Orta Asya'dan ve hatta Oğuzların 'Kayı boyu'ndan gelenler olabilir. Peki, müfredatımıza bile yerleştirilen bu tarih bilinci midir, bu kadar ayrı etnisiteyi bir arada tutacak, ortak duyuşu verecek olan bilinç? Oğuzların 'Kayı' boyundan hatta Orta Asya'dan gelmeyen diğer etnik unsurlara ne diyeceğiz öyleyse? Araplara, Boşnaklara, Kürtlere, Arnavutlara ve diğerlerine de bu masalı mı anlatacağız?/Bu tarih anlayışı değil midir Türklüğün etnik bir unsur olduğunu sezdiren, kabul ettiren? Dolayısıyla bu tarih bilinci değil midir Türklüğün ve Kürtlüğün aynı düzlemde ele alınmasını sağlayan?/Ya dil birliğini nasıl anlayacağız? Anadilde eğitim isteyen bütün etnik unsurlara 'Türkçe zaten bütün dillerin anasıdır, anadilde eğitim istiyorsan Türkçe eğitim göreceksin' mi diyeceğiz? Türkçe'nin yüksek kültürün ayrışmaz bir parçası olduğunu doğru düzgün anlatamayacak mıyız?/'Kürt sorunu' diye tanımlanan hadiseden almamız gereken bir ders var. Ortada bir gerçek var. Bize dayatılan, öğretilen 'Türklük' fikri, ideolojisi sosyal ve siyasal olarak bu kadar çeşitli etnik yapıyı bir arada tutmaya yetmiyor. Ortak bir vatanperverlik duygusunu aşılamaya yetmiyor. 'Etnik Türklük' nedeniyle ötelediğimiz, kenara ittiğimiz, kurban ettiğimiz değerleri yeniden eşelememiz gerekiyor."

Benim bu satırlara ekleyeceğim bir söz yok. Sadece "ötelediğimiz, kenara ittiğimiz, kurban ettiğimiz değer"in ne olduğu üstünde düşünülmesini öneriyorum.

Yeni Şafak

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Rasim Özdenören'in Diğer Yazıları
   Cellat
   Kökleri derinde olan ülke: İran
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.