Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
ABD'nin Korkuları
Cuma, 23 Eylül 2005 - (12:53)
Rolf Wenkel

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

“Beş yıl önce BM üyesi ülkeler, milenyuma girerken önlerine bazı hedefler koymuşlardı: 15 yıl içinde yoksulluk ve açlık yarıya indirilecek, dünyada tüm çocukların temel eğitim alması garanti altına alınacak, dünya genelinde kötü hastalıklarla mücade edilecek, anne ve çocuk ölümleri azaltılacak, kadınların erkeklerle eşit haklara  sahip olmaları desteklenecek ve çevre korunacaktı.

Milenyumda belirlenen bu hedefler için konulan sürenin üçte biri geride kaldı. Her geçen gün ise bu hedeflere ulaşmayı biraz daha zor hale getiriyor. Tüm bu hedefler, iskambil kağıdından yapılan ev gibi darmadağın oldu. ABD, birdenbire altına imza attığı bu hedefleri görmezlikten gelmeye başladı ve BM'yi zayıflatmak ve kararsız biçimde ortada bırakmak istedi. New York'taki zirve sonrasında kapanış bildirgesinin uzun olup, Milenyum Hedefleri'nin tek tek sayılması yerine, üç sayfa ile geçiştirilmesini talep etti.

Ancak uluslararası devletler topluluğu, ABD'nin bu tavrına cesur biçimde karşı koydu. Zirve şunu gösterdi: Yaşama geçirilmesi istenen kalkınma hedefleri üzerinde oynanamaz, bunu bozmak isteyenler izole olur. Yoksulluk ve açlığı 2015 yılına kadar yarı yarıya indirme hedefi, süper güç ABD istese bile, uluslarararası gündemden çıkarılamaz.

Bir psikiyatriste sorulsa, Bush yönetimine, gerçeklerden uzaklaştığı, mübalağalı düşüncelere ve paranoyaya kapıldığı teşhisini koyardı. Dünyada her gün 30 bin çocuk açlık ve tedavisi mümkün hastalıklar yüzünden ölüyor ve birileri dünya üzerindeki yoksulluğu yok sayıyorsa, o zaman gerçeklerden uzaklaşmış demektir. Ayrıca kim, ABD'nin 500 milyar dolarlık askeri bir bütçe ile kendi demokrasi ve özgürlük anlayışını dünyada hakim kılmak istiyorsa, o zaman mübalağalı düşüncelere kapılıyor demektir.

ABD'ye konulan üçüncü teşhis ise korku. Doğal olarak Bush yönetimi, BM'nin sergilediği çok taraflı ve çok yönlülükten korkuyor ve bunun kendi hegamonyası için tehdit olduşturduğunu düşünüyor. Oysa kalkınma politikalarının yanı sıra BM'deki reform planları, Güvenlik Konseyi'nin gelecekteki yapısı, dünya genelinde güvenlik sorunu ya da terörizme mücale gibi sorunlar, kalkınmakta olan ülkelerle yapılacak işbirliği sayesinde ortadan kaldırılabilir. Yani, bu sorunların çözümü, açlık, yoksulluk ve hastalıklarla mücadeleye bağlı.

Amerikan yönetimi kendi huzuru ve dünyaya sergilediği imaj zarar görmesin diye, açlığın saklanması gerektiğine inanıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir kasırga, ABD'de medeniyetin ince örtüsünü silip attı. Hırsızlık, cinayet, yağmalama olayları ve herşeyden önce de ABD'nin kendi ülkesinde görmek istemediği yoksulluk gözle görülür biçimde su yüzüne çıktı.

Dolayısıyla korku, kötü bir akıl hocası. Arasıra insanın yanıbaşındaki çözümleri görmesini de engelleyebiliyor. ABD anlaşılır nedenler yüzünden güvenlik ve terörizmle mücadeleye önem veriyor. Eğer durum böyleyse, o zaman yoksullukla mücadele için kolları sıvamalı. Çünkü yoksulluk, kıskançlık, nefret, şiddet ve terörizme zemin hazırlıyor. ABD, Bağdat'ta güvenliği sağlamak için 80 milyar dolar harcıyor ama başarılı olamıyor. Oysa bu miktar tüm kalkınma yardımlarının iki katına çıkmasına yardım edebilir ve böylelikle yoksullukla mücadele edilebilir.

Kalkınmakta olan ülkeler milenyum bildirgesinde, zengin ülkelerin gelirlerinin yüzde 0.7'isinin kendilerine verilmesi kararından memnuniyet duymuşlardı. Bu gerçekten alçakgönüllü bir rakam. Çünkü sanayi ülkeleri daha ucuza kendi dünya düzenlerini sağlamayı başaramazlar. Ancak ABD bu alçakgönüllü talebe yanıt verip, üzerine düzen sorumluluğun altına imza atmak istemiyor. Korku insanı kör yapıyor."

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Rolf Wenkel'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.