Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İran'ın Müslüman ülkelere 'nükleer teklifi'
Cuma, 23 Eylül 2005 - (12:54)
Jörg Pfuhl

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

“İran'ın nükleer teknolojisini İslam dünyasına vermeyi teklif etmesi, Batılı ülkelerin kafasındaki saatli bombanın çalışarak tik tak etmesine neden oldu. Hele bu teklifin, ne yapacağı kestirilemeyen, İran'ın aşırı muhafazakar yeni Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'dan geldiği düşünülürse.

İran, nükleer teknolojisini sadece barışcıl amaçlar için kullanacağını söylüyor. Ayrıca İslam dünyasında nükleer bombaya sahip olan ülke de uzun süredir mevcut. Bu ülke, Pakistan. Pakistan, nükleer bomba tekniğini açık açık olmasa da kara borsada İslam dünyasına çoktan aktardı: Libya, İran ve başka ülkelere...

Ancak buna rağmen, kafalardaki saatli bomba tik tak etmeye devam ediyor. Çünkü İran'ın teklifi, bir parça psikolojik savaş yürütme anlamına geliyor. İran köşeye çekilmek yerine, dünya pazarına, yani ABD'nin ortasında BM Genel Kurulu'nda çıkıp, nükleer teknolojisini sunma teklifinde bulunuyor.

Bu tavrıyla da batıya, 'Siz bizim nükleer faaliyetlerimizi durdurmamızı istiyorsunuz, ama onların nasıl yeniden inşa edildiğine dair bilgiler kafamızda' mesajını vermek istiyor. Tabii durumu çok abartmamak gerekir. Çünkü yüzlerce Rus teknisyen, İran'a çalışmalarında destek veriyor. Teknik açıdan İran çok ileri bir noktada değil, ama prensipte nükleer planları için gerekli bilgilere sahip.

Mahmud Ahmedinecad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinden sonra, nükleer teknolojisini Müslüman ülkelere verebileceği yönündeki teklifi boşu boşuna yapmadı. Türkiye, Müslüman bir ülke ve nükleer santrali yok. Ama prensipte, üç nükleer enerji santrali inşa etme kararı aldı.

Enerji santraline sahip olan bir ülkenin de yakıt çubuklarına ihtiyacı var. Bunları başka bir ülkeden satın alması mümkün, ama o zaman dışarıya bağımlı olması kaçınılmaz. Ya da yakıt çubuklarını uranyum zenginleştirerek kendisi üretebilir. İşte İran da bunu istiyor. Dünya genelinden bu konuda kendisiyla aynı plana sahip olabilecek ülkeleri biraraya getirmeyi hedefliyor. Brezilya, Güney Afrika ve teorik olarak Türkiye'yi.

Tüm bu ülkeler, batının İran'a uranyum zenginleştirmeyi yasaklamasına karşı. Çünkü böyle olması halinde, günün birinde kendilerine de böyle bir yasağın getirilmesi mümkün olabilecek. Nükleer plan konusunda, İran'ın tarafında sayılabilecek ülkeler arasında petrol ve gaz aldıkları için İran'a bağımlı olan güçlü ülkeler de var. Örneğin Çin, Hindistan ve Rusya. Yani İran, batının nükleer programları sorununu Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ya da BM Güvenlik Konseyi'ne getirmesini engelleyecek bir güç yaratma peşinde.

Batılı ülkeler izledikleri taktikle, İran'a aslında uluslararası hukuka ters düşmeyen, uranyum zenginleştirme işlemini yasaklamayı istiyor. Ama bunun dayanağı olmadığı için, Viyana'daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nda, İran'ın nükleer programları sorununu BM Güvenlik Konseyi'nin gündemine getirmek için çoğunluk bir türlü sağlanamıyor.“

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Jörg Pfuhl'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.