Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kudüs Savaşı
Cuma, 23 Eylül 2005 - (12:56)
Seher Beasiri

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Radikal Yahudileri Mescid-i Aksa'ya sokmayı başaran Şaron, Kudüs savaşı ve Gazze Şeridinden geri çekilme planı ile güttüğü amaca doğru esaslı ve aynı zamanda tehlikeli bir adım atmayı başardı.

Acaba Kudüs için son savaşın başladığını ve aynen belirlenen tarihte yani 6 Haziran'da başladığını söyleyebilir miyiz? Bu tarih, İsrail'in Araplara yönelik saldırıları için belirlediği tarihtir. 1967 savaşa ve Lübnan işgali de aynı tarihte gerçekleşti. Görünürde Kudüs'ü Şerif etrafında geçen gün vuku bulan çatışmalar sınırlıydı ancak çatışmalarla ilgili gelişmeler ve Ariel Şaron'un politikalarına bakıldığında bu olayın pek de geçici bir olay olmadığı ve gelecek çatışmalar konusunda bir uyarı olduğu anlaşılıyor. Gerçekte bu nokta oldukça tehlikeli bir planın başlangıcı olup hatta Şaron ve takımının yaptığı propagandalardan da daha tehlikelidir. Şaron ve çetesi radikal Yahudilerin Gazze Şeridi'nden geri çekilme planını engellemek için bu tür hareketlerde bulunduğunu ileri sürüyor. Aylardır geri çekilme planına karşı çıkan ve Kudüs'ü Şerif'te lanet olası 3. mabedin inşaatını savunan radikal Yahudilerin tehditleri tekrarlanıp duruyor. Ancak bu zümre geçen gün şeytanî planlarının bir bölümünü uygulamaya geçirdiler ve Siyonist polis gücünün desteği ile kutsal mekana girdiler. Bu saldırı Kudüs işgalinin 38. yıldönümü kutlaması veya İsrail'in Kudüs'ü bir bütün olarak ele geçirmesi şeklinde yorumlanmamalı. Gerçekte bu saldırı Şaron'un Kudüs için savaşı ve Gazze Şeridinden geri çekilme planının esas amacı çerçevesinde gerçekleşti. Yani geri çekilmeye karşılık Kudüs topraklarını tamamen yutmak ve tam işgalini gerçekleştirmek, bu arada batı yakasında Siyonist yerleşkeleri geliştirmek ve bölgeyi param parça etmek. Gerçekte geri çekilme planının esas amacı budur. Yani tüm bu laflar ve propagandalar basit bir senaryodan ibaret olup tek hedef, Kudüs'tür. Bu senaryonun bölümleri ise şöyledir:

Eski Kudüs'ün giriş bölümünde bulunan Selvan'ın Elbistan mahallesinde 88 evin yıkımı ile ilgili planlar hazırlamak ve bu evlerde yaşayan bin Filistinliyi evleri izinsiz inşa edildiği bahanesiyle yok etmek. Şimdi Siyonist buldozerler Kudüs kentinde işgal edildiği günden bu yana en büyük tahrip operasyonu için hazırlanıyor, ardından da Heykel olarak adlandırılan yeşil alan inşa edilmek isteniyor, bu da Selvan'ın tam tahribi için atılan ilk adımdır.

Senaryonun tamamlanması doğrultusunda Ebudeys'te utanç duvarının inşasının devam etmesi.

Doğu Kudüs'ü batı yakasından ayıran Mealim Edomin Siyonist yerleşkesinin genişletilmesi ve yerleşke içinde bir çok ev ve inşaatın yapımı.

Kudüs'ün kalkınma planı için 64 milyon dolar ayırmak. Şaron bu planın İsrail'in bu kente tam sultasını sağlamak, Siyonistlerin en önemli kentine dönüştürmek, turizm merkezi yapmak ve dış sermayeleri cezp etmek için hayata geçirilmek istendiğini açıkladı. Tüm bu hareketler kentin güvenlik, gelişme ve tarihi eserlerini korumak gibi bahanelerle Yahudileştirilmesi politikasının güçlü bir şekilde devam ettiği bir sırada yürütülüyor. Siyonistler ayrıca Filistin halkının yaşadığı bölgeleri parçalama ve birbiriyle coğrafi bağlarını koparmaya yönelik ırkçı eylemlerini de sürdürüyor ve şimdi Yahudi örgütler Siyonist yetkililerin Filistinlileri evlerinden kovmaya ve Yahudi yerleşim birimlerini inşa etmeye yönelik emirlerini uygulamaktan sorumlu bulunuyor ve gelecekte bu bölgeler eninde sonunda büyük Yahudi yerleşim bölgeleriyle birleşmesi planlanıyor. Tüm bunlar Siyonistlerin Filistin halkıyla gerçek barış peşinde olmadığını ve Gazze'den geri çekilme planının asla böyle bir amaç gütmediğini gösteriyor. Siyonistler bu planı hayata geçirerek tüm radikal Yahudileri Şaron'un amacına ulaşmasının hızlandırılması ve nihaî müzakerelerden önce Kudüs'ü Şerif'e musallat olması için seferber etmek istiyor. Bu planları Şaron'un daha önceden hazırladığı planları ve 2000 yılının Eylül ayında Mescid-i Aksa'ya düzenlediği şom ziyareti çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Bu ziyaret bilindiği üzere Aksa intifadasının başlamasına sebep oldu ve Şaron da var gücüyle Filistinlileri katletmeye ve evlerini tarlalarını ve tüm varlıklarını ve utanç duvarını inşa etmeye devam etti. Eğer Şaron'un radikal Yahudileri Mescid-i Aksa'ya ulaştırmakla Kudüs savaşı ve Gazze Şeridi'nden geri çekilme planıyla güttüğü gerçek amacı doğrultusunda esaslı ve aynı zamanda tehlikeli bir adım attığını söyleyecek olursak pek abartmış olmayız. Şaron, şu anlamda Gazze Şeridi'nden geri çekilme planına güvence aramayı düşünen Bush yönetiminin gafletinden yararlanarak bu adamı attı ve hatta Bush'un Mahmut Abbas'la görüşmesi sırasında nihaî görüşmeleri olumsuz etkileyen Şaron'un tek yanlı eylemleri konusunda uyarıda bulunmasını göz ardı etti ve unutmuş gibi davrandı. Ancak daha da şaşırtıcı olan konu Şaron'un bu hareketleri Arap liderlerin derin bur uykuya kapıldığı bir sırada yapmasıydı. Bu liderler ancak Bush'u izliyor ve onları gelecek savaşın sonuçlarından kurtaracağını umuyor.

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Seher Beasiri'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.