Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Basra'da İngiliz oyunu!
Cumartesi, 24 Eylül 2005 - (08:56)
Nevaf Ebu Heyce

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Irak polisine ateş açmaları sonrası Basra polisince tutuklanan İngiliz askerlerin olayı size ulaştı mı? Acaba tam olarak hikayeleri neydi? Niçin İngiliz tankları soğuk İngiliz yapısına yabancı çetevari bir yöntemle onları hapisten çıkarmak için karakola doğru harekete geçti?

Peki Iraklı sivil kıyafetler içindeki bu iki İngiliz'in misyonu neydi? İki doğulu hatta Arap görüntüsü veren kıyafetlerine baktınız mı? Amerikan-İngiliz işgali olayı kamufle etmeye çalışmakta ancak gerçek oldukça tehlikeli ve derin. Aslında bu iki asker Irak kentlerine çok gizli görevler için dağılmış isimlerden başkası değil. Bu görevlerin başında ise Iraklılar arasındaki ilişkileri bozmak, bir gruba saldırıp ardından öteki gruptan birilerini öldürmek yer alıyor. Ürkütücü gerçek görüntü ise İmamlar köprüsünde Iraklılara ateş açanların, Iraklı kalabalıkları kutsal mekanlarda ve pazarlarda vuranların kimlikleri etrafındaki meşru sorulara cevap veriyor. Irak'ın genelinde birçok kesimden defalarca, ortada tehlikeli bir oyun ve İngiliz-Amerikan-İsrail istihbaratları hesabına çalışan aktörler olduğu söylendi. Bomba yüklü araçlarla ilgili soru sadece tekfircileri değil, Irak'ı iç savaşa sürüklemek için ateşi tutuşturanları göstermekte. Bir gün kiliseyi, diğer gün camiyi ve ertesi gün Hüseyniye'yi vuranların Iraklı, onurlu, şerefli Müslümanlar olması mümkün değil. Farklı kesimleri vuranlar Irak'ta yaş ve kuru ne varsa her şeyi yakması için ateşi tutuşturmak istemektedirler. Sadece tesadüfler bu iki İngiliz'i su yüzüne çıkardı ve sadece tesadüfler tehlikeli görevlerini gözler önüne serdi. Irak polisine ateş açtıkları vakit 'Sadr yanlıları yaptı' diyeceklerdi. Basra'daki durum, Mukteda El- Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun iki üst düzey yetkilisinin tutuklanması sonrası karıştı. O halde hedef gayet açık: Aynı vatanın evlatları arasında fitne çıkarmak... Bağdat, Musul, Kerkük, Babil, Semarra ve diğer kentlerdeki benzeri olayları dikkate alırsak mezhepçi, etnik ve dinî fitne çıkarma, Irak ulusal direnişinin görüntüsünü lekeleme ve direnişe terör elbisesi giydirme hedefi için çıkarılmış yüzleri tanıma imkanı olur. Şu an bütün Iraklı ulusal güçlerin, kurumların, partilerin ve örgütlerin ülkenin genelinde gizli görevler için kuşanmış yüzlerce ajanın varlığını göz önüne alarak Irak sahasını tekrar değerlendirmeleri gerekir.

Gizli görevlerin, hesaplananın üzerinde olduğu ve bu görevleri yerine getirenlerin Irak'ın dört bir yanına yayıldığı gerçeğini Iraklılar görecektir. Arap kıyafetleri altında, ikinci dillerin Arapça ve lehçeleri Irakça; ancak onlar işgalci ve İsrail istihbaratı için çalışan yabancılardır. Sahne bir başka yöne doğru harekete geçirilmeli ve suçlamalar sadece belirli Iraklı veya Arap bir grupla sınırlandırılmamalı, aksine Irak'taki tehlikeli aktörler ve bu aktörleri kimlerin desteklediği, hedefleri, onları kimlerin gizlediği ve silahlandırdığı araştırılmalı. Irak'taki tehlikeli aktör işgalin gizli teferruatlarında somutlaşıyor. Acaba bu aktörlere kimler karşı koyacak?

Ürdün'de yayımlanan El Düstur gazetesi, 22 Eylül 2005
Zaman Gazetesi - 24 Eylül 2005

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nevaf Ebu Heyce'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.