Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Pakistan'da 'bir nesli yitiren' kim?
Çarşamba, 12 Ekim 2005 - (02:40)
Akif Emre
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Pakistan'da meydana gelen depremin boyutlarını en çarpıcı biçimde ifade eden sözler Pakistan Ordu Sözcüsü General Şevket Sultan'a ait: bir nesli kaybettik…Toplam can kaybının şimdiden 20-30 bin gibi bir rakamlarla ifade edildiği felakette ölenlerin önemli kısmının çocuk olması yaşanan acıyı daha da dramatikleştiriyor. "Bir neslin kaybedilmesi" gibi felaket, her toplumun kolay kolay sarabileceği bir yara değil şüphesiz. Tarihi anlamda duygusal boyutlara varan çok özel ilişkilerimizin olduğu bu yaralı ülkeye karşı sorumluluk sınavı içinde olduğumuzu unutmamalı. Zaten var olan sorunlarına ilaveten böylesi bir depremle sarsılan Pakistan'ın yaralarını sarabilmesi için maşeri vicdanın harekete geçirilmesi gerekir.

Maşeri vicdanı harekete geçirecek olan kanallar artık büyük ölçüde medya üzerinden geçiyor. Medya ve iletişim kanallarının toplumsal yapıyı ne kadar yansıttığını tartışabiliriz ama toplumu yönlendirdiği/şekillendirdiği önümüzde bir gerçek olarak duruyorsa eğer; medyanın ve onun arkasındaki zihniyetin nasıl bir toplum duyarlılığı şekillendirmek istediğini bu felaket üzerinden ölçebiliriz.

Önce şunun altını çizelim; her şeyi magazinleştiren, toplumun duyarlılıklarının içini boşaltan, yapay gündemlerle manipüle eden medyadan hep yakınırız. Fakat Pakistan depremiyle ortaya çıkan medya dili zihniyet dünyamızın deşifresi bakımından son derece önemli kırılmalara işaret ediyor.

Hatırlarsanız Gölcük depremi sonrasında yardımlar konusunda tam bir semboller mücadelesi yaşanmış, bu arada Türk toplumunun zihninde de bazı küçük depremler oluşturulmuştu. Bunlardan ikisi önemliydi, İsrail'in yardım elini uzatan ilk ülke olduğu işlenerek adeta propagandaya dönüştürülmesi gözlerden kaçacak gibi değildi. Bu vesile ile yaşadığımız deprem felaketinin birileri adına başarılı piar kampanyasına dönüştürüldüğüne tanık olduk. Abartılı ve eksik yardım haberi tam bir diplomatik kampanyaya dönüştü.

Buna paralel olarak yapılan bir başka habercilik tam bir diplomatik kampanyaya dönüşmüştü. Resmi söylemin destek vermesiyle Yunanistan-Türkiye hattında geleneksel düşmanlığın kırılmasına yönelik bir yeni bir sayfa çıldı. Gelen yardımların hiç birine nankörlük edilmez kuşkusuz; ancak, bunun bir siyaset aracına dönüştürülerek tersinden başka bir nankörlüğe yol açabilceğini de görmezlikten gelmeyiz. Özellikle İslam dünyasından gelen yardımların görmezden gelinmesi merkez medyadaki bu bilinç altının yansımasıydı.

Yardım konusunda büyük devletlerin sadece insani kaygılarla hareket etmedikleri konuyla ilgilenenlerin bildiği bir gerçek. Zengin ülkelerin askeri ve ekonomik stratejilerinden bağımsız olmayan bir yardım stratejileri vardır. Yardımın miktarı, önceliği ve hangi amaçla kullanılacağı bu 'ülkenin potansiyeli' ile yakından alakalıdır.

Gölcük depremiyle başlayan Türkiye Yunanistan hattındaki yakınlaşma daha sonra Yunanistan'da yaşanan küçük çapta depremde karşı yardım ile adeta deprem diplomasisi ortaya çıktı. Böylece küçük de olsa yardım ekiplerinin yaptıkları sembolik yardımlar devasa diplomatik adımlara dönüştürülerek zihinlerimizde yatan düşmanlıklar bir anda silindi ve Türk -Yunan kardeşliği tesis edilmiş oldu!

Ramazan ayında Pakistan gibi bir ülkede yaşananların medyada yansıyış biçimi bu açıdan çok önemli. İnsan olarak kayıtsız kalamayacağımız bu felaket karşısındaki sergilenen duyarsızlık nasıl izah edilmeli? Kendi içine kapanmış, en temel sorunlarını bile magazinleştiren bir medyanın dış dünyada olup bitenlere karşı duyarsızlığının bir yansıması olarak geçiştirebilir miyiz?

Sergilenen bu duyarsızlıkta medyadaki ciddiyetsizliğin payı büyük; ancak ciddiyetsizlikle geçiştirilmeyecek kadar da bir ön yargının, hatta ideolojik kaygının olup olmadığı tartışmalıdır.

Bu ülkenin en karanlık günlerinde Muhammed İkbal gibi gür bir sedayı yükselten bu halkın acılarına sıradan bir haber düzeyinde bile ilgi gösterilmemesi bile utanç verici. Sorulması gereken soru şu: Maddi boyutu ne olursa olsun, büyük bir felaketle sarsılan bu halka yardım eli uzatmak için toplumun harekete geçmesinden sakınanlar Müslüman dayanışmasının, kardeşlik duygularının harekete geçmesinden mi korkuyor? Yoksa hem insanlık hem tarih karşısında bu toplumda yankı bulan, yer edinen, maşeri vicdanı harekete geçiren her ne varsa tümüne karşı bu kadar kayıtsız mıyız?

Sorunu cevabı ne olursa olsun asıl 'bizim yıkıntılar arasında kaç nesil yitirdiğimizi' sorgulamamız gerekiyor. Bu zihniyete kaç nesil verdik onu sorgulayalım.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Akif Emre'in Son 10 Yazısı
   Annapolis'ten yeni bir savaş çıkabilir
   Derin kitle yahut derin millet
   Milli şairi sürgüne giden ülke…
   Papa'ya yazılan 40 yıllık mektup
   Toplumsal şizofreni
   Savaşlar olmasın ya da yaşasın zalimler
   Sadece İsrail mi suçlu?
   Toynbee'den Cansever'e ''vahşi batı''yorumu
   Seküler ahlak mümkün mü?
   İsrail'in ''daimi sınırları'' nereden geçer?
   Medyatik laiklik ya da toplumun sekülerleşmesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.