Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Çeçenistan'da Patron Petroldür
Salı, 18 Ekim 2005 - (10:29)
Mirza Çetinkaya
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Dokunulmazlığı had safhadadır. Tabudur. Kimseyi çileden çıkarmaz, herkese yakındır. Herkesin dostudur.

Kimsenin dökmeye cesaret edemediği 'kutsal süt'tür petrol Çeçenistan'da. Savaş ve çatışmaların eksik olmadığı Çeçenistan'da petrole saldırı haberlerini hiç duydunuz mu? İlginç değil midir? Beslan gibi hiçbir vicdana sığamayacak gaddarlıkla çocuklar annelerinin gözleri önünde diri diri yakılıyor. Ya da savaş sırasında Hazar Denizi'nden geldiği iddia edilen roketler pazaryerlerine düşüveriyor. Ancak petrol kuyusuna bir taş atan olmuyor, nedense. Çeşitli silahların oynaştığı bölgede herhangi bir boru hattına bir kurşun isabet etmiyor, tesadüfen de olsa. Duyulmuyor, değil mi? Yazılmıyor, çizilmiyor.

Kabardino-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'i ele geçirmek için yüzlerce kişi ile saldıran Çeçen savaş lordlarının, bölgedeki apoletli güvenlik kuvvetlerinin ve de yerel derebeylerin petrol karşısındaki pozisyonu birbirinden pek farklı değil. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 'Dünya adım adım enerji krizine doğru gidiyor.' dediği bir sırada çokuluslu Batılı enerji şirketleri de pek şikayetçi görünmüyor. Klasik liberalizm tüm kurallarıyla işliyor adeta.

Adam kaçıran, kelle kesenler bile petrole saygıda kusur etmiyor. Tuhaf mı tuhaf. Daha sonraları, dini ve milli karakterlere bürünmesine rağmen ilk Çeçen savaşının yerel petrol kuyuları üzerinde başladığı hususunda birleşiyor pek çok gözlemci. Rusya İçişleri Bakanlığı, bir süre önce Çeçenistan'daki petrol kaynaklarının korunmasını sağlayacak bir koordinasyon grubunu kurmaya başladı. Grubun başındaki Mihail Suhodolskiy'nin ilk açıklamaları dikkate alındığında, asıl görev kanunsuz şekilde petrol ticaretiyle uğraşanlarla mücadelede yoğunlaşıyor. Yani hırsızlar. Ki bu da Post Sovyet arenanın rutin olaylarından biri olarak görülüyor.

Demek daha global bir tehdidin olmadığından emin ki; hükümet, radikal tedbirlere gerek duymuyor.

Doğal olarak, özelde Çeçenistan genelde de Kafkasya'daki sorunlar sadece petrolle açıklanmayacak kadar paradoksal nedenlerle sarmaş dolaş olmuş pozisyonda. Lakin, petrol, kendisini birilerinin rahatsız etmemesini sağlayacak kadar da cömert.

Kaynak: zaman gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mirza Çetinkaya'in Diğer Yazıları
   Derebeyler, barut, nükleer ve tek kutuplu dünya düzeni
   Kafkasya’daki savaş mekanizması güneye kayıyor
   Kafkasya’da yeni sıcak çatışmanın ayak sesleri
   Trans-Hazar yeniden ısıtılıyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.